Część obostrzeń ulega zmianie. Dotyczą także osób przekraczających granicę z Ukrainą

2022-02-28 7:40

Dziś weszło w życie rozporządzenie rządu, które znosi część dotychczasowych obostrzeń covidowych. Nowe przepisy przewidują też zwolnienie z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą.

obostrzenia
Autor: Getty Images

Nowe przepisy sanitarne obowiązywać będą do 31 marca br. Co się zmieni?

Obowiązkową 7-dniową kwarantannę będą musiały odbyć osoby przekraczające granicę, które nie mają ważnego paszportu covidowego. Nadal konieczne będzie odbycie izolacji w przypadku zakażenia koronawirusem. Będzie ona trwała 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ będzie mógł podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. Wtedy izolacja trwa 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

Kwarantanna osób zamieszkujących z osobą zakażoną potrwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację, nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Osoby zaszczepione, które uzyskały negatywny wynik testu, zostaną zwolnione z kwarantanny. Osoby niezaszczepione mogą zostać zwolnione z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji chorego współdomownika.

Poradnik Zdrowie: jak wspierać dzieci i młodzież podczas nauki zdalnej i izolacji?

Do końca marca będzie obowiązywało nadal zakrywanie nosa i ust maseczkami m.in. w sklepach, środkach zbiorowego transportu publicznego, samolotach.

Nowe rozporządzenie nie uwzględnia obostrzeń dotyczących limitów osób, jakie musiały być zachowane w sklepach, restauracjach, środkach transportu czy podczas spotkań i imprez.

Co więcej, znalazł się tam także przepis zwalniający z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą. Nie będą one musiały również okazać negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.