Czekała na diagnozę 13 lat. Okazało się, że jej organy wewnętrzne położone są inaczej niż u innych

2022-06-07 9:01

Olesya Kulikova w dzieciństwie spędziła wyjątkowo dużo czasu w szpitalach. Przez 13 lat lekarze nie wiedzieli, co jej tak naprawdę dolega. Aż w końcu odkryli, że choruje na bardzo rzadkie schorzenie, które dotyka 1 na 10 tysięcy osób na całym świecie. Jej narządy wewnętrzne są inaczej zlokalizowane niż zwykle. "Jestem przekonana, że mimo choroby mogę wieść normalne życie" – stwierdziła kobieta.

Olesya Kulikova
Autor: Instagram

Ponad 10 lat czekała na diagnozę

Rosjanka Olesya Kulikova w swoim życiu skarżyła się na wiele dolegliwości, często chorowała na zapalenie płuc. Przez 13 lat chodziła od lekarza do lekarza z nadzieją, że w końcu usłyszy jakąś diagnozę. Dopiero w 2009 roku stwierdzono u niej, że narządy wewnętrzne znajdują w niewłaściwym miejscu. 

Okazuje się, że od tylu lat kobieta cierpi na całkowite odwrócenie trzewi (łac. situs inversus totalis), czyli na rzadkie schorzenie dotyczące narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej. Ta choroba występuje u 1 na 10 tysięcy osób. W większości przypadków diagnoza stawiana jest przypadkowo. Nietypowe rozlokowanie organów wewnętrznych można wykryć za pomocą różnych badań obrazowych, takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy ultrasonografia. 

W wieku 14 lat Olesya dowiedziała się, że jej serce rozciąga się po prawej (a nie po lewej) stronie klatki piersiowej. Cztery lata później, po osiągnięciu pełnoletności, lekarz oznajmił, że jej wątroba również jest położona inaczej niż zwykle. Typowo gruczoł ten jest zlokalizowany po prawej stronie tułowia pod żebrami, ale u niej był po lewej stronie. Na tym jednak nie koniec. W 2019 kobieta roku trafiła do szpitala z powodu zapalenia płuc. Zrobiono jej szereg badań – jak wykazało jedno z nich, płuca dziewczyny były odwrócone tak, jakby patrzyło się na nie w lustrzanym odbiciu.

Poradnik Zdrowie: Żyję z Zespołem Downa

"Mimo choroby mogę wieść normalne życie"

W 2021 roku u młodej kobiety zdiagnozowano genetyczną chorobę dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny. Określana jest jako zespół Kartagenera, który cechuje triada objawów takich jak: odwrócenie trzewi, przewlekłe zapalenie zatok i rozstrzenie oskrzeli. Takich pacjentów o wiele częściej dotykają infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.

Dlatego Olesya tak często w dzieciństwie zapadała na zapalenie płuc i astmę oskrzelową. Występowały u niej problemy z oddychaniem i do tego towarzyszył jej ciągły kaszel. W kwietniu 2022 roku kobieta była znowu hospitalizowana. Skarżyła się na silny, przeszywający ból brzucha. W badaniach diagnostycznych wyszło, że to wina kamieni nerkowych.

Każdego dnia 27-latka próbuje jakoś radzić sobie z dolegliwościami. Zaczęła nawet uczęszczać na siłownię. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy jej jakości życia. Swoją przypadłość określa jako rzadką medyczną anomalię medyczną. Ta choroba nie występowała wcześniej w jej rodzinie. 

Oleysa po raz pierwszy została mamą. Urodziła zdrowego maluszka, którego nazywa swoim cudem. Nie zdradziła płci dziecka. W wolnym czasie prowadzi bloga – jej celem jest uświadamianie ludziom, na czym polega jej choroba. "Jestem przekonana, że mimo choroby mogę wieść normalne życie" – powiedziała kobieta w rozmowie dla portalu NeedToKnow.online.