Cynk pomaga w leczeniu przeziębienia. Jest pewien haczyk

2021-11-02 16:48

Cynk to bardzo ważny minerał, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomaga też w walce z przeziębieniem. Czy to prawda?

Cynk pomaga w leczeniu przeziębienia. Jest pewien haczyk
Autor: Getty Images

Badania na temat stosowania suplementów z zawartością cynku są ograniczone. Ich wyniki są niejednoznaczne – dawkowanie, skład i zażywanie cynku nie zostały do tej pory dokładnie przeanalizowane. Ostatnio zespół naukowców z Uniwersytetu Western Sydney w Australii przeprowadził randomizowane, kontrolowane badanie, z którego wynika, że cynk może zmniejszyć liczbę infekcji dróg oddechowych i skrócić czas trwania objawów zakażenia wirusowego (m.in. przeziębienia, grypy).

ŹRÓDŁA CYNKU W DIECIE

Jak powiedziała jedna z autorów badania dr Jennifer Hunter, powszechnie uważa się, że rola cynku w zapobieganiu i leczeniu infekcji dotyczy jedynie osób z niedoborem cynku, a wyniki badań podważają tę tezę.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, które nie obejmowało osób z niedoborem cynku. Z najnowszej analizy wynika, że przyjmowanie cynku jako środka zapobiegawczego zmniejsza o 26 proc. ryzyko rozwoju łagodniejszych objawów infekcji wirusowych i o 87 proc. ryzyko rozwoju umiarkowanie ciężkich objawów.

Naukowcy wywnioskowali też, że cynk jako środek leczniczy stosowany w leczeniu infekcji wirusowych może nieznacznie skrócić czas utrzymywania się objawów – o około dwa dni. Poza tym, jeśli pacjent z przeziębieniem zażywa cynk, to i tak ten minerał nie uchroni go w pełni przed chorobą.

Jak cynk wspiera organizm w walce z wirusami?

Ten wniosek jest intrygującym krokiem, ale uczeni zaznaczają, że w niektórych badaniach nie wzięto pod uwagę tych samych dawek cynku. Mimo że wyniki tej analizy są interesujące, nadal nie można powiedzieć zbyt wiele o tym, jak cynk rzeczywiście ogranicza infekcje wirusowe, w tym przeziębienie. Potencjał cynku nie został jeszcze w pełni wykorzystany w walce z tymi infekcjami.

Natomiast niektóre wytyczne w zakresie zdrowia zalecają stosowanie cynku doustnie w celu wspomagania leczenia infekcji dróg oddechowych. W kilku randomizowanych badaniach kontrolnych część pracowników ochrony zdrowia zaczęła stosować cynk w walce z COVID-19. Przyjmowanie suplementu nie powoduje prawie żadnych poważnych skutków zdrowotnych, jeśli pacjent został prawidłowo przebadany i zażywał odpowiednią dawkę cynku.

Jak wskazują eksperci, suplementacja cynku może też wywoływać skutki uboczne jak nudności czy utratę węchu (po stosowaniu aerozolu do nosa). Uczeni wciąż nie wiedzą, jaki jest najlepszy sposób przyjmowania cynku.

Dr Jennifer Hunter powiedziała, że „w tej chwili nie ma po prostu wystarczających badań stwierdzających, czy cynk w tabletkach, czy spray lub żel do nosa z cynkiem, są lepsze lub gorsze”. Większość badań wykorzystała glukonian cynku lub octan cynku w preparatach, ale to nie znaczy, że inne związki cynku są mniej skuteczne. Naukowcy stwierdzili, że potrzebne są kolejne analizy.

Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „BMJ Open”.

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?