Cristina ma 15 lat, przez guza straciła wszystkie zęby. Polscy lekarze zdobyli się na szczodry gest

2023-11-28 9:11

15-letnią Cristinę z Angoli czeka rekonstrukcja uzębienia. Wszystko przez potężnego guza, który znajdował się w jej żuchwie. Konieczna była między innymi resekcja części zębów. Polscy lekarze z Olsztyna ponownie pomogą nastolatce.

Cristina ma 15 lat, przez guza straciła wszystkie zęby. Polscy lekarze zdobyli się na szczodry gest
Autor: Fot. facebook.com/Sorrindo PARA O MUNDO, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

W czerwcu br. Cristina przeszła trudną operację usunięcia ogromnego guza. Konieczna była wówczas rekonstrukcja żuchwy z kości strzałkowej. Wszystko zakończyło się sukcesem i nastolatka została wypisana ze szpitala już na początku lipca. Obecnie czeka ją następny zabieg, który pozwoli jej normalnie funkcjonować.

Skalpel: Pan Andrzej nie miał żadnych objawów, ale chirurg znalazł dwa guzy. "Czasami tylko źle się czułem"

Cristina odzyska uśmiech. Polscy lekarze pomogą jej za darmo

Historia Cristiny kolejny raz pokazuje, jak choroba może wpłynąć na wygląd i całkowicie odebrać komfort życia. 15-letnia dziewczyna przyjechała do naszego kraju dzięki "Fundacji Dzieci Afryki". Tak trafiła do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. 

Grono specjalistów pod okiem prof. dr hab. n. med. Łukasza Krakowczyka i dr n. med. Krzysztofa Dowgierda usunęło guza oraz dokonało rekonstrukcji żuchwy. Fundacja walczy o zebranie środków na pokrycie dalszego leczenia, dlatego na jednym z portali uruchomiono zbiórkę, a celem jest zebranie kwoty około 130 tys. złotych, zatem koszty powrotu do zdrowia są ogromne.

- Składają się na nie koszty całodobowego pobytu i wyżywienia w szpitalu opiekuna prawnego Cristiny, koszty pozostałych procedur medycznych, a także zakup biletów lotniczych, wiz i ubezpieczenia - poinformował Prezes "Fundacji Dzieci Afryki", Robert Noga.

Natomiast Polska Agencja Prasowa zaznacza, że dyrekcja szpitala wyraziła zgodę na wykonanie operacji, a lekarze postanowili zrzec się swojego wynagrodzenia i wykonać zabieg charytatywnie.

Jak będzie wyglądał zabieg?

Dziewczynka nie bez powodu trafiła właśnie do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. To jedyna placówka w Polsce, która specjalizuje się w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci.

Dr Krzysztof Dowgierd wyjaśnił, że zanim dojdzie do realizacji zabiegu, konieczne jest wykonanie wirtualnych modeli. Dzięki temu cały proces przebiegnie szybciej i sprawniej. Następnie zostaną wykonane indywidualne implanty, które będą przykręcane do kości. Specjalista szacuje, że leczenie potrwa około dwóch tygodni.