Cristina ma 15 lat, przez guza straciła wszystkie zęby. Polscy lekarze zdobyli się na szczodry gest

2023-11-28 9:11

15-letnią Cristinę z Angoli czeka rekonstrukcja uzębienia. Wszystko przez potężnego guza, który znajdował się w jej żuchwie. Konieczna była między innymi resekcja części zębów. Polscy lekarze z Olsztyna ponownie pomogą nastolatce.

Cristina ma 15 lat, przez guza straciła wszystkie zęby. Polscy lekarze zdobyli się na szczodry gest
Autor: Fot. facebook.com/Sorrindo PARA O MUNDO, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

W czerwcu br. Cristina przeszła trudną operację usunięcia ogromnego guza. Konieczna była wówczas rekonstrukcja żuchwy z kości strzałkowej. Wszystko zakończyło się sukcesem i nastolatka została wypisana ze szpitala już na początku lipca. Obecnie czeka ją następny zabieg, który pozwoli jej normalnie funkcjonować.

Poradnik Zdrowie: Skalpel, odc. 2 Ekstrakcja guza jelita grubego

Cristina odzyska uśmiech. Polscy lekarze pomogą jej za darmo

Historia Cristiny kolejny raz pokazuje, jak choroba może wpłynąć na wygląd i całkowicie odebrać komfort życia. 15-letnia dziewczyna przyjechała do naszego kraju dzięki "Fundacji Dzieci Afryki". Tak trafiła do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. 

Grono specjalistów pod okiem prof. dr hab. n. med. Łukasza Krakowczyka i dr n. med. Krzysztofa Dowgierda usunęło guza oraz dokonało rekonstrukcji żuchwy. Fundacja walczy o zebranie środków na pokrycie dalszego leczenia, dlatego na jednym z portali uruchomiono zbiórkę, a celem jest zebranie kwoty około 130 tys. złotych, zatem koszty powrotu do zdrowia są ogromne.

- Składają się na nie koszty całodobowego pobytu i wyżywienia w szpitalu opiekuna prawnego Cristiny, koszty pozostałych procedur medycznych, a także zakup biletów lotniczych, wiz i ubezpieczenia - poinformował Prezes "Fundacji Dzieci Afryki", Robert Noga.

Natomiast Polska Agencja Prasowa zaznacza, że dyrekcja szpitala wyraziła zgodę na wykonanie operacji, a lekarze postanowili zrzec się swojego wynagrodzenia i wykonać zabieg charytatywnie.

Jak będzie wyglądał zabieg?

Dziewczynka nie bez powodu trafiła właśnie do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. To jedyna placówka w Polsce, która specjalizuje się w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci.

Dr Krzysztof Dowgierd wyjaśnił, że zanim dojdzie do realizacji zabiegu, konieczne jest wykonanie wirtualnych modeli. Dzięki temu cały proces przebiegnie szybciej i sprawniej. Następnie zostaną wykonane indywidualne implanty, które będą przykręcane do kości. Specjalista szacuje, że leczenie potrwa około dwóch tygodni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki