Coraz więcej młodych sięga po nie codziennie. Pierwsze objawy już po 30 dniach
Choć z każdym rokiem można zauważyć, że coraz więcej dorosłych osób rezygnuje z palenia papierosów, to jednak problem nie znika. W ostatnim czasie powszechne i modne stało się sięganie po e-papierosy. Tego typu produkt oferowany jest również w różnych wersjach smakowych, co zdecydowanie kusi dużą część młodzieży. Co na to zdrowie? Znamy wyniki badań.
E-papieros kojarzy się głównie z mniejszym lub większym urządzeniem, które należy wypełnić specjalnym płynem. Ich zaletą miało być między innymi to, że osoba paląca nie musi borykać się z nieprzyjemnym zapachem pozostającym na ubraniu, włosach, czy w ustach. Ma on jednak swoje minusy, a ściślej mówiąc, po prostu szkodzi zdrowiu.
Kolorowe e-papierosy. Smaczna moda na tytoń?
Producenci wyrobów tytoniowych prześcigają się w pomysłach. Na rynku można dostać produkty o smaku i zapachu truskawki, winogron, bananów, a nawet coli. To tylko kilka z przykładów, bo aromatów jest znacznie więcej.
Z czasem pomysł ewoluował i dziś poza produktami z wymiennym liquidem można kupić tzw. jednorazówki. Dostępne są przy kasach w popularnej sieci sklepów spożywczych, a także na stacjach benzynowych, czy sklepach z alkoholem.
Choć mogą je kupić wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia, to jednak coraz częściej na ulicy spotyka się sporo młodszą młodzież palącą e-papierosy o różnorodnym smaku. Naukowcy zdecydowali przyjrzeć się tej sprawie nieco bliżej i okazało się, że popularne produkty są szkodliwe dla zdrowia.
Młodzież lubi e-papierosy. Niewiedza może ich słono kosztować
Naukowcy z Center for Tobacco Research The Ohio State University Comprehensive Cancer Center i Southern California Keck School of Medicine przeprowadzili badania na grupie nastolatków palących e-papierosy.
Poprosili dużą grupę młodzieży w liczbie 2097 osób ze średnią wieku 17,3 lat o wypełnienie ankiety na temat e-papierosów, regularnego palenia tytoniu w nowoczesnej formie. Według szacunków popularność sięgania po tego typu używkę nieustannie rośnie, a coraz częściej palą młodzi ludzie przed ukończenie 18. roku życia.
Przeprowadzone badania wykazały, że wśród młodzieży zauważono objawy zapalenia oskrzeli oraz codzienny kaszel utrzymujący się nawet przez trzy miesiące. U części badanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy wystąpiło również zapalenie oskrzeli. Odnotowano spłycony oddech oraz świszczenie w klatce piersiowej, a aż 23 procent respondentów zgłosiło wystąpienie astmy.
E-papierosy szkodzą zdrowiu? Wystarczy 30 dni
Zaskakującym elementem badań był fakt, że do pojawienia się pierwszych objawów związanych ze szkodliwością e-papierosów wystarczyło 30 dni sięgania po produkt. Już po miesiącu zwiększało się ryzyko wystąpienia poniższych dolegliwości:
- świszczący oddech,
- objawy zapalenia oskrzeli,
- duszności.
Jak podkreślają naukowcy, pojawienie się powyższych symptomów stwierdzono również wśród osób wdychających biernie dym papierosowy lub konopny. Warto dodać, że wyniki świadczą o tym, że osoby palące e-papierosy przez 30 dni były aż o 81 procent bardziej narażone na pojawienie się świszczącego oddechu niż te, które nigdy nie paliły.
Wśród młodzieży używającej e-papierosów już po miesiącu dwukrotnie wzrastało ryzyko wystąpienia zapalenia oskrzeli. Natomiast prawdopodobieństwo pojawienia się duszności było aż o 78 procent większe w stosunku do osób palących, a niżeli do tych, co nie ulegli modnej pokusie.