Co się dzieje z organizmem, gdy mu brakuje snu? Ten youtuber postanowił nie spać przez 50 godzin

2022-10-27 12:23

Niedobór snu wpływa nie tylko na nasze samopoczucie. Istnieje wiele różnych objawów będących wynikiem niedostatecznej ilości snu. Uporczywe skutki braku snu odczuwamy już po 24 godzinach. A co w przypadku, gdybyśmy nie spali dwa dni? Czy to możliwe? Pewien youtuber postanowił to sprawdzić na własnej skórze i podjął się wyzwania "50 godzin bez snu".

Czy da się wytrzymać 50 godzin bez snu?
Autor: Instagram

Mortalcio postanowił podjąć wyzwanie "50 godzin bez snu" i pokazać swoim użytkownikom, czy ludzki organizm jest w stanie wytrzymać tyle godzin bez snu. W udostępnionym filmie pokazał, co robił kiedy nie spał, w jaki sposób zabijał czas oraz jak czuł się z każdą kolejną godziną bez spania. By wytrzymać Mortalcio wspomagał się kawą, rosołem i lodowatym prysznicem. Choć youtuber wytrwał do końca, jego organizm bardzo odczuł taką ilość nieprzespanych godzin.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

24 godziny bez snu. Spada koncentracja, czujemy się pijani

Z pewnością każdemu zdarzyło się "zarwać nockę". Uczucia towarzyszące niewyspaniu nie należą do przyjemnych. I mowa nie tylko o zmęczeniu. Doba bez spania może już solidnie dać się we znaki. Po 24 bez snu zaczyna się pojawiać poirytowanie, kłopoty z koncentracją i koordynacją. Zaczynają piec oczy i stają się mocno opuchnięte. Ponadto zaczynają się problemy z pamięcią krótkotrwałą, stajemy się drażliwi i nie jesteśmy w stanie racjonalnie podejmować decyzji. Podwyższa się również poziom cukru we krwi oraz stężenie hormonów stresu - adrenaliny i kortyzolu.

Po 24 godzinach bez snu człowiek czuje się wręcz jak pijany. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) 24-godzinny brak snu daje taki sam efekt, jak stężenie alkoholu we krwi na poziomie 0,1 promila.

Do podobnych wniosków doszedł Mortalcio. Youtuber przyznał, że po 24 godzinach bez snu czuje się jak pijany.

36 godzin bez snu. Objawy nasilają się

Po 48 godz. można mówić już o stanie z "ekstremalnego braku snu". Mogą pojawić się halucynacje. Człowiek może słyszeć odgłosy, których nie ma. Niektóre osoby mogą również doświadczyć uczucia depersonalizacji, czyli oddzielenia od samego siebie.

Podobne odczucia miał Mortalcio. Myślał, że "ma schizy" i "tutaj jest creepy". W takich sytuacjach ratunkiem był dla niego zimny prysznic, który pomagał mu się rozbudzić. Po tylu godzinach bez snu organizm jest tak zmęczony, że dochodzi do epizodów mikrosnu. Są to kilkusekundowe drzemki, podczas których nasz mózg się wyłącza. Nasze oczy mogą być wciąż otwarte, jednak możemy nie wiedzieć co się działo przez ten krótki czas. Mikrosen trwa zwykle maksymalnie do 30 sekund.

48 godzin bez snu - to ekstremalny brak snu

Po dwóch dniach bez snu do poprzednich objawów dochodzą również wahania nastroju typu przygnębienie na zmianę z euforią. Mikrosny występują znacznie częściej. Człowiek wtedy walczy z tym, by nie zasnąć, a jest to bardzo trudne.

Youtuber już po 39 godzinach przyznał, że czuje się fatalnie. A potem było już tylko gorzej. Stany zmęczenia pojawiały się nagle i niespodziewanie. Jednak udało mu się ukończyć wyzwanie, choć jak sam wyznał, było ono najtrudniejszym, jakiego do tej pory się podjął.

Nagranie z wyzwania poniżej.