Ciężarna kobieta oprócz dziecka nosiła w brzuchu coś jeszcze. "Zmiana była wielka jak melon"

2023-02-02 14:15

Eve Lincoln to 36-letnia mama dwójki dzieci. Nie spodziewała się, że trzecia ciąża przyniesie tak wiele skrajnych emocji. Badania wykazały, że oprócz dziecka, w jej brzuchu rośnie coś jeszcze. Okazało się, że to torbiel, która powiększała się w zatrważającym tempie.

Ciężarna kobieta oprócz dziecka nosiła w brzuchu coś jeszcze. Zmiana była wielka jak melon
Autor: Getty Images Hormony "karmiły" zarówno dziecko, jak i torbiel. Zmiana urosła do 17 cm!

W tydzień powiększyła się o kilka centymetrów

O tym, że Eve Lincoln ma małą zmianę na jajniku, dowiedziała się podczas badania USG, będąc w siódmym tygodniu ciąży. Początkowo lekarze twierdzili, że torbiel jest niewielkich rozmiarów i nie ma żadnych powodów do niepokoju. Specjaliści odradzali usunięcie zmiany, gdyż operacja mogła by być ryzykowna dla dziecka. Niestety, torbiel zaczęła gwałtownie rosnąć.

Kobieta zaczęła się niepokoić, gdyż wygląd jej brzucha był znacznie większy niż w przypadku poprzednich ciąż.

Kobieta zgłosiła się ponownie do lekarza. - Zaczęłam się martwić w miarę upływu czasu, ponieważ brzuch rósł – powiedziała. Badanie wykazało, że torbiel wzrosła z 9 do prawie 13 centymetrów! Jednak lekarze wciąż byli przeciwni usunięciu torbieli.

"Nie zalecamy operacji w czasie ciąży, więc będziesz musiała przejść operację sześć tygodni po porodzie" - usłyszała Eve. Ostrzegli jednak, że operacja będzie ostatecznością, jeśli kobieta zacznie odczuwać ból. Eve uznała to jako ostrzeżenie, jednak nie spodziewała się, że naprawdę dojdzie do takiej sytuacji.

Jak przygotować plan porodu?

Operacja okazała się konieczna

Sprawy zaczęły się jednak komplikować w 23. tygodniu ciąży. To właśnie wtedy 36-latka doznała potwornego bólu, który nie ustępował.

"Tej nocy upadłam, a każdy najmniejszy ruch sprawiał tak ostry, przeszywający ból, że pojechaliśmy do szpitala" - wspomina.

Po 24 godzinach Eve zadzwoniła do lekarza prowadzącego, by następnego dnia udać się na badanie USG. Okazało się, że torbiel w ciągu zaledwie tygodnia urosła o kolejne kilka centymetrów! Była większa od jej nienarodzonego dziecka -  torbiel ważyła prawie 2 kg, podczas gdy dziecko zaledwie 1 kg. Zmiana mierzyła 17 centymetrów. Operacja była więc konieczna.

Ryzyko nowotworu

Tak nagły wzrost torbieli wzbudził podejrzenia, że zmiana może być o podłożu nowotworowym. Eve została przewieziona do szpitala Montefiore St Luke’s Cornwall Hospital w Newburgh w celu dalszej diagnostyki.

- Niepokojące było to, jak szybko rosła. Lekarze ciągle sugerowali, że to może być rak, bardzo mnie przerażało - wyznała kobieta.

Na szczęście rezonans magnetyczny rozwiał wszelkie wątpliwości. Okazało się, że torbiel jest wypełniona krwią i płynem i nie jest zmianą nowotworową.

9 stycznia Eve została przeniesiona na oddział ginekologiczny w Westchester Medical Center w Valhalla na pilną operację usunięcia guza. Zabieg był obarczony sporym ryzykiem. Mogło dojść nawet do przedwczesnego porodu.

- To było bardzo przerażające, kiedy wyjaśnili mi ryzyko dla mojego dziecka podczas operacji, ponieważ może to wywołać poród lub spowodować cierpienie dziecka. Musieli mi powiedzieć o wszystkich zagrożeniach związanych z porodem w 24. tygodniu ciąży, a ja musiałam podpisać wszelkie zgody - powiedziała 36-latka.

Podczas dwugodzinnej operacji Eve była przytomna. Na szczęście zabieg odbył się bez komplikacji. Obecnie kobieta jest w 27. tygodniu ciąży i dochodzi do siebie po operacji.

36-latka postanowiła zaapelować do wszystkich kobiet, by nie zwlekały z usunięciem torbieli.

- Jeśli wiesz, że masz torbiel jajnika, usuń ją przed zajściem w ciążę. W innym przypadku jest bardzo prawdopodobne, że przez hormony znacznie rosnąć. Nie popełniaj mojego błędu, nie ryzykuj ciążą - ostrzega.