Chorujesz przewlekle? Internetowe Konto Pacjenta pomoże Ci zadbać o zdrowie!

2020-11-27 13:52 Materiał partnerski

Recepty, skierowania, ciągłe badania i wizyty u specjalistów, teczki i segregatory wypełnione dokumentacją medyczną – tak do niedawna wyglądała rzeczywistość osób przewlekle chorych. Obecnie Internetowe Konto Pacjenta – bezpłatna aplikacja – przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia pozwala pacjentom gromadzić wszystkie najważniejsze informacje na temat stanu zdrowia, online w jednym miejscu. Dowiedz się, jak Internetowe Konto Pacjenta (IKP) pomaga dbać o zdrowie Twoje i Twoich najbliższych.

Pacjent
Autor: materiały prasowe

Recepty, skierowania i zwolnienia lekarskie dostępne online

Osoby chore przewlekle zazwyczaj przyjmują wiele leków jednocześnie. Jeszcze do niedawna wiązało się to z koniecznością gromadzenia papierowych recept, które stosunkowo łatwo zgubić lub uszkodzić. Brak pieczątki lub nieczytelne informacje od czasu do czasu zmuszały pacjentów do ponownej wizyty u specjalisty. W 2019 roku pojawiła się rewolucja w postaci e-recept. Dziś, aby wykupić leki, wystarczy udać się do apteki i podać PESEL oraz 4-cyfrowy kod przypisane e-recepcie. To ogromna wygoda, szczególnie jeżeli przyjmuje się wiele leków. Na IKP można też sprawdzić prawidłowe dawkowanie zalecone przez lekarza.

Jest jednak znacznie więcej powodów, aby zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Aplikacja stanie się Twoim asystentem medycznym! Na swoim koncie znajdziesz bowiem kody e-recept, e-skierowań na badania, skierowania do sanatorium... Co więcej, jeśli mimo przewlekłej choroby pracujesz zawodowo, na Twoje IKP trafią również wszystkie wystawione zwolnienia lekarskie.

Internetowe Konto Pacjenta - Informacje o Twoim zdrowiu w jednym miejscu

Korzystaj z dokumentacji medycznej w różnych placówkach

Leczenie chorób przewlekłych bardzo często oznacza regularne wizyty u wielu specjalistów w różnych placówkach. Korzystając z IKP, możesz zapomnieć o teczkach wypełnionych papierową dokumentacją. Cały przebieg dotychczasowego leczenia wraz z historią wizyt lekarskich od 2008 roku, znajdziesz obecnie online. Dzięki temu Twoje wizyty u specjalistów przebiegać będą sprawniej, więcej formalności załatwisz przez internet.

Dzięki wirtualnym konsultacjom z lekarzem, możesz bez wychodzenia z domu uzyskać kolejną e-receptę, która wkrótce pojawi się na Twoim koncie pacjenta. Pozwoli Ci to ograniczyć liczbę bezpośrednich kontaktów i zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. . Możliwość konsultacji zdalnych jest szczególnie istotna dla osób, których stan zdrowia utrudnia wizyty lekarskie. Na IKP wybierzesz także lekarza POZ lub pielęgniarkę i położną.

Udostępnij informacje swoim bliskim

Często zdarza się, że stan zdrowia osób przewlekle chorych ulega zmianom (stałym bądź chwilowym). Bywa, że wsparcie bliskich okazuje się niezbędne. Twórcy Internetowego Konta Pacjenta uwzględnili także i tę kwestię. Za pomocą aplikacji możesz w dogodnym dla siebie momencie upoważnić bliską osobę do wglądu do Twoich danych. Dzięki temu Twoi bliscy mogą załatwić wiele spraw w Twoim imieniu, na przykład otrzymywać e-receptę na swój telefon lub e-skierowanie na maila i wykupić za Ciebie lekarstwa

Zaloguj się na IKP

Jeśli chcesz zacząć korzystać z Internetowego Konta Pacjenta już dziś, odwiedź stronę www.pacjent.gov.pl. Zaloguj się na własne konto, wykorzystując do tego Profil Zaufany, e-dowód lub konto bankowe PKO BP (iPKO lub Inteligo) bądź Banku Spółdzielczego. Następnie na Internetowym Koncie Pacjenta podaj swój numer telefonu i adres e-mail, aby otrzymywać poprzez pocztę elektroniczną i SMS-y swoje e-recepty i e-skierowania. Leczenie Twojej choroby zostaw specjalistom, a o swoją wygodę zadbaj z pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na pacjent.gov.pl

Partnerami materiału są Centrum e-Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE