Choroba płuc (POChP) a zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Nowe wnioski naukowców

Hiszpańskie Towarzystwo Medycyny Internistycznej (SEMI) odkryli, że osoby zmagające się z POChP tzw. przewlekłym obturacyjnym zapaleniem płuc, prawdopodobnie są mniej podatni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jeśli jednak zachorują na COVID-19, może być to ryzykowne. Wyjaśniamy w tym artykule, co naukowcy mieli dokładnie na myśli!

W Hiszpanii przeprowadzono badania, z których wynika, że ponad kilkanaście tysięcy osób walczących z koronawirusem SARS-CoV-2 potrzebowało leczenia szpitalnego. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, odsetek pacjentów cierpiących na POChP (czyli na przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc) jest niewielki. Wynosi zaledwie 7 proc.

Wyniki badania ukazały się na łamach najnowszego wydania pisma naukowego „International Journal of Chronic Obstructive Pulmonaru Disease”. Zdaniem badaczy, częściej na COVID-19 w stosunku do chorych na POCHP, zapadały te osoby, które zmagają się z nadciśnieniem, hiperlipidemią, cukrzycą i migotaniem przedsionków.

Naukowcy SEMI zauważyli, że „coraz częściej podatni na COVID-19 są osoby po przebytym zatrzymaniu krążenia, z chorobą tętnic obwodowych, niedokrwieniem mózgu czy niewydolnością nerek. Według nich jednym z możliwych powodów rzadszego występowania infekcji SARS-CoV-2 wśród osób cierpiących na POChP może być któryś ze składników leków stosowanych przeciwko tej chorobie.

Kolejne wnioski naukowców

Do tego autorzy badania wykazali jednak, że infekcja koronawirusem jest znacznie bardziej ryzykowna dla życia pacjentów z POChP, niż dla osób, które nie mają do czynienia z tym schorzeniem.

Zespół naukowców SEMI obliczyli, że w hiszpańskich szpitalach odsetek zgonów osób z POChP wśród leczonych na COVID-19 był niemal dwukrotnie wyższy niż u pacjentów bez tej choroby. O ile w pierwszej grupie odsetek zmarłych wyniósł 38,3 proc., to w drugiej 19,2 proc.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi na świecie ponad 200 mln osób. Dość często schorzenie to, które przejawia się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ma związek z paleniem tytoniu.

Źródło: PAP

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca

qz-SsqQ-BRfU-gzaC

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE