Budzisz się bez energii? Lekarz ostrzega: być może popełniasz te podstawowe błędy

2023-03-24 14:58

Ciężki poranek? Okazuje się, że poranne wstawanie wcale nie musi być takie trudne. Kluczowe jest wyeliminowanie podstawowych błędów. Lekarz wskazuje, o jakie nawyki chodzi.

Budzisz się bez energii? Lekarz ostrzega: być może popełniasz te podstawowe błędy
Autor: Getty Images Co zrobić, by rano mieć energię? Lekarz radzi

O tym, jak będzie wyglądał twój dzień, warto zadbać już o poranku. Wiele z nas marzy o tym, by budzić się pełnym energii i wigoru na resztę dnia. Okazuje się, że to wcale nie takie trudne do osiągnięcia. Wystarczy, że wdrożysz w życie tych kilka sprawdzonych zasad.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Dr Michał Domaszewski, w filmie opublikowanym na swoim kanale na YouTubie, wskazuje najczęstsze błędy popełniane o poranku. By wstawanie stało się przyjemniejsze, koniecznie zmień swoje złe nawyki.

Przede wszystkim unikaj drzemek

Wiele osób po usłyszeniu sygnału budzika nie ma ochoty wstawać i próbuje przedłużyć "sen" choćby o kilka minut. Dlatego tak chętnie włączamu drzemki. Jak twierdzi dr Domaszewski, to duży błąd. Przez drzemkę nie możemy się wybudzić, tracimy cenny czas, a następnie musimy wstać niewyspani i pędzić, by zdążyć wyjść do szkoły czy pracy.

Ponadto drzemka daje złudne poczucie odpoczynku. Tak naprawdę przez kilka minut nasz mózg nie zapadnie w fazę snu głębokiego, tylko znajduje się w fazie czuwania, a wybudzanie się z niej powoduje jeszcze większe uczucie niewyspania.

Zamiast po kawę, sięgnij po wodę

Wiele osób, w wyniku niewyspania, po przebudzeniu udaje się do kuchni zaparzyć sobie kawę. Teoretycznie ma ona nas pobudzić do działania. W praktyce jednak jeszcze bardziej nas usypia. Wszystko dlatego, że picie kawy z rana obniża poziom kortyzolu. Jest to hormon, który niezbędny jest do podtrzymania energii i rozbudzenia się. Wypicie kawy obniża jego poziom, tym samym pozbawiając nas mocy do działania.

Dlatego zamiast kawy, po obudzeniu sięgnij po szkalnkę wody. Nawodni organizm i pobudzi go do pracy. Jeśli nie lubisz smaku wody, dodaj do niej plaster cytryny. Dodatkowa dawka witaminy C również pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Energii z rana doda ruch

Żeby szybko się pobudzić, warto zrobić rano szybki trening. Zaczynasz pracę zbyt wcześnie, by iść z rana na siłownię? Nic nie szkodzi. Wystarczy choćby 10 minut na domowe ćwiczenia i rozciaganie. Organizm od razu się pobudzi, a zmęczenie minie w mig.

Jeśli śpisz z partnerem, formą ruchu może być także seks. To świetna pora na chwilę czułości i poprawę humoru na resztę dnia.

Znajdź czas na śniadanie

Pożywny posiłek to podstawa, by zyskać energię na resztę dnia. Nie zapomnij o śniadaniu. Owsianka czy zdrowe kanapki od razu postawią cię na nogi.