Brytyjska odmiana koronawirusa dotarła już do Polski

Szczep koronawirusa z Wielkiej Brytanii wykryto w naszym kraju, o czym poinformowała spółka genXone z branży biotechnologicznej. Co wiadomo jeszcze na temat tego wariantu?

Spółka genXone prowadziła badania na obecność koronawirusa za pomocą nowoczesnej metody sekwencjonowania nanoporowego. W wyniku tej analizy zauważono w jednej z próbek pobranych w Polsce obecność brytyjskiego szczepu tego wirusa – linii B.1.1.7.

Jak przekazała spółka genXone, brytyjska odmiana koronawirusa charakteryzuje się większą prędkością rozprzestrzeniania. Ostania analiza sekwencjonowania kolejnych 100 próbek wykazała, że ten nowy, groźniejszy szczep dotarł tez do Polski. Zidentyfikowany został w próbce od pacjenta z województwa małopolskiego.

Na co dzień spółka genXone bada próbki pochodzące od pacjentów, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. - Analizy sekwencjonowania umożliwiają monitorowanie zagrożenia, z którym się dziś spotykamy. Właśnie dzięki technikom sekwencjonowania wykonywanym w Anglii potwierdzono, że nowy, brytyjski szczep koronawirusa jest bardziej zaraźliwy, co ma ogromne znaczenie w zwalczaniu epidemii. Tego typu badania są przyszłością nie tylko epidemiologii, ale rozwoju ogólnie rozumianej nauki i medycyny – wyjaśnił Michał Kaszuba, prezes spółki.

GenXone działa w branży biotechnologicznej jako lider wśród krajowych instytucji badawczych pozyskujących dane na temat genomów koronawirusa. Dane te przekazywane są do GISAID tzw. międzynarodowej bazy, która zawiera informacje o zidentyfikowanych w świecie wirusach SARS-CoV-2. Tego typu analizy mogą być pomocne w dalszych pracach nad szczepionkami przeciwko COVID-19, a także w opracowywaniu działań ograniczających rozprzestrzenianie się epidemii.

Źródło: genXone

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

qz-joj9-vbGD-tjac

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE