Brązowa smuga na paznokciu okazała się rzadkim nowotworem. 40-latka przestrzega innych

2022-04-27 11:26

Elizabeth Misselbrook jest mamą dwójki dzieci. Po raz pierwszy zauważyła podejrzany ślad na swoim paznokciu we wrześniu 2019 r. i natychmiast umówiła się na wizytę u swojego lekarza. Brązowa smuga okazała się rzadkim nowotworem skóry. Konieczna była amputacja palca.

Elizabeth Misselbrook w szpitalu
Autor: Elizabeth Misselbrook/Facebook Elizabeth Misselbrook w szpitalu

Miała na paznokciu brązową smugę, która okazała się czerniakiem

Kobieta została skierowana do dermatologa, który usunął paznokieć z palca w celu przeprowadzenia badań. Miało to miejsce w kwietniu 2020 roku. Lekarz powiedział jej, żeby się nie martwiła.

Gdy paznokieć odrósł, 40-latka zauważyła kolejną linię, która była „znacznie ciemniejsza i szersza”.

Pani Misselbrook wróciła na kolejną biopsję i w maju 2021 r. zdiagnozowano u niej czerniaka podpaznokciowego we wczesnym stadium. 

Jak rozpoznać czerniaka?

Konieczna była częściowa amputacja palca

Lekarze powiedzieli jej, że należy usunąć część palca, z uwagi na to, że na tym, który odrósł również pojawiła się brązowa smuga. 

Kobieta nie chciała amputacji w obawie o to, że nie będzie mogła kontynuować ukochanej gry na flecie. Finalnie wyraziła zgodę na zabieg, aby zminimalizować ryzyko nawrotu raka. W rozmowie z Daily Mail powiedziała: "Nie czułam się źle i nie przeszłam leczenia farmakologicznego, więc jestem wdzięczna. Nie chciałam znowu zachorować".

Smuga na paznokciu i zdjęcie po amputacji części palca
Autor: Facebook/Elizabeth Misselbrook

Czerniak podpaznokciowy - co to za nowotwór?

Czerniaki podpaznokciowe są niezwykle rzadkie i stanowią 1 proc. wszystkich nowotworów skóry. Mogą rozprzestrzenić się na inne części ciała i stać się śmiertelne.

Ich przyczyna jest nadal tajemnicą dla lekarzy. Od innych rodzajów czerniaka różnią się tym, że nie mają związku z ekspozycją na słońce. 

Czerniak podpaznokciowy objawia się w postaci delikatnej smugi, ponieważ komórki produkujące melaninę – brązowy pigment w skórze – rozprzestrzeniają się na zewnątrz po aktywacji przez nowotwór.

40-latka przestrzega innych: "Sprawdzajcie swoje paznokcie"

Pani Misselbrook przeszła terapię ręki i czeka na protezę palca, aby móc dalej grać na flecie. Teraz przestrzega innych, aby byli czujni i uważnie oglądali swoje ciało: „Sprawdź swoje paznokcie pod kątem podejrzanych zmian”.