BRA Day, czyli Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi

2020-10-19 8:21

BRA Day (Breast Reconstruction Awareness Day), zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi jest inicjatywą ogólnoświatową, mającą na celu profilaktykę zdrowotną, edukację w zakresie wiedzy dotyczącej nowotworów piersi i, co bardzo istotne, promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Celem tej międzynarodowej akcji, zainicjowanej w Kanadzie w 2011 r., jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi.

Breast Reconstruction Awareness jest inicjatywą ogólnoświatową
Autor: Materiały prasowe

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami BRA Day Polska są Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Fundacja Pełną Piersią na Rzecz Rozwoju Rekonstrukcji Piersi.

Co roku w ramach BRA Day organizowana jest profesjonalna sesja zdjęciowa z udziałem kobiet doświadczonych chorobą nowotworową piersi. Kolejne sesje mają inny, niepowtarzalny charakter. Każdego roku powstałe fotografie zdobią wnętrze Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Łodzi (ul. Paderewskiego 4), dając Pacjentkom zmagającym się z chorobą siłę do walki i nadzieję na piękne życie po zakończonym leczeniu.

Podróże motywem sesji

W tym roku sesja odbyła się w dniach 1-2 października w studiu fotograficznym łódzkiej ASP, a jej motywem przewodnim były podróże. Pandemia zaskoczyła ludzi na całym świecie. Wiele osób nie mogło udać się w zaplanowane podróże, inni nie mogli wrócić do domów.

Nawiązując do faktu zamknięcia granic, spowodowanego pandemią, organizatorzy postanowili metaforycznie zabrać Bohaterki sesji do ich ulubionych, bądź wymarzonych podróżniczych miejsc. Bohaterki – tym razem 19 Pacjentek nie tylko z Łodzi, ale z całej Polski – były adekwatnie do tych miejsc wystylizowane. I tak „odbyły podróże“ od Tatr przez Europę, Azję, Amerykę Północną po Afrykę. Po obróbce graficznej, fotografie będą miały charakter kolażu.

Wirtualny wernisaż zdjęć będzie miał miejsce w dniu obchodów BRA Day Polska - 23 października – o godz. 20:00 na stronie facebookowej Szpitala Kopernika w Łodzi.

Autorką zdjęć jest Monika Szałek, stylizacje przygotowała Anna Hynek, makijaże wykonały Małgorzata Jakubowska i Magdalena Krawczyńska, a fryzurami Bohaterek zajęli się fryzjerzy marki Z. One Concept.

Zobacz wideo z sesji

Bra Day online

BRA Day Polska organizowany jest od 2014 roku, a od 2015 roku w formie dużego wydarzenia, którego kulminacyjnym momentem była do tej pory Gala BRA-vissime. Choć organizatorzy BRA Day zaczęli rok 2020 tradycyjnie od planowania kolejnej edycji, rozprzestrzeniająca się pandemia spowodowała, że - jak wszyscy - musieli się na pewien czas zatrzymać w działaniach i zamierzeniach.

Kontakt z Pacjentkami z całej Polski, chętnymi do udziału w wydarzeniu, utwierdził ich w przekonaniu, że BRA Day ma sens i dla wielu kobiet doświadczonych chorobą nowotworową piersi stanowi początek nowego, lepszego etapu w życiu.

Mimo przeciwności losu, udało się zorganizować kolejną edycję BRA Day, choć ze względu na wzmożony reżim sanitarny, w tym roku nie odbędzie się uroczysta gala. Niemniej na stronie facebookowej Szpitala Kopernika w Łodzi w ramach BRA Day 2020, od soboty 17 października będą się pojawiać poradnikowe materiały video dla pań w trakcie i po zakończonym leczeniu, dotyczące różnych aktywności związanych ze stylem życiem.

Akcja ma charakter społeczny i charytatywny. Poprzez BRA Day organizatorzy uświadamiają Polkom, że każda kobieta, która staje w obliczu choroby nowotworowej i mastektomii ma prawo do refundowanego zabiegu rekonstrukcji piersi.

Bardzo niepokojące są wieści, że w obawie przed koronawirusem wiele osób odkłada diagnostykę i leczenie onkologiczne na czas „po pandemii”. Nowotwory wykrywane we wczesnych stadiach są wyleczalne, a odkładanie lub przerywanie leczenia onkologicznego może okazać się bardzo niebezpieczne. Bohaterki BRA Day są przykładem, że po zakończonym leczeniu, można żyć aktywnie, a nawet w trakcie leczenia można cieszyć się kobiecością i budować poczucie własnej atrakcyjności.

Breast Cancer Unit

Warto zaznaczyć, że w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi funkcjonuje specjalna, dedykowana kobietom jednostka – Breast Cancer Unit, czyli wielodyscyplinarny zespół specjalistów, zajmujący się całościową opieką nad chorymi na raka piersi.

Zakres działania BCU obejmuje obszary od poradnictwa genetycznego i prewencji, poprzez leczenie wykrytych zmian pierwotnych i choroby zaawansowanej, do leczenia paliatywnego i obserwacji. Funkcjonowanie unitu ma na celu sprawne diagnozowanie i skuteczne leczenie, zapewniając przy tym Pacjentkom możliwie najwyższy komfort w trudnym okresie choroby.

W ramach BCU grono chirurgów onkologów dokonuje zabiegów rekonstrukcji piersi wg światowych standardów i z najwyższą dbałością o dobro Pacjentek – przyszłych Uczestniczek BRA Day. Przypadek każdej Pacjentki traktowany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania.

Warto wiedzieć

W Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej funkcjonuje Poradnia Chorób Piersi, do której kobiety mogą zapisywać się bez skierowania (tel. 42 689 52 00). Ze specjalistami BCU można kontaktowa się mailowo: poradniachorobpiersi@kopernik.lodz.pl 

Więcej o BCU: https://roo.kopernik.lodz.pl/Artykul/Basic/prawa-pacjenta#breast-cancer-unit