Boże Narodzenie bez zjazdów rodzinnych? Sprawdź, jak w tym roku będziemy świętować

- Będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że ”nawet, jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne”. - Niestety te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych – zapowiedział Niedzielski. Dodał, że okres wakacji i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń „dały nauczkę, że zbyt szybkie luzowanie przekłada się na wysoką liczbę chorych”.

Podobnego zdania jest ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 Paweł Grzesiowski. - Święta Bożego Narodzenia w tym roku będą choinki, prezenty, Wigilia tylko bez zjazdów rodzinnych i spotkań - powiedział w porannym wywiadzie dla TokFM. Zasugerował, żeby „nie jeździć po całej Polsce przed samymi świętami i nie robić dużych rodzinnych spotkań, bo mogą to być zgromadzenia, które przyniosą później infekcje”. 

Czy rząd jednak wprowadzi narodową kwarantannę?

Jak zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, mówienie, że nie ma ryzyka lockdownu „nie byłoby prawdą”. Według niego „ryzyko jest cały czas dość duże i powinno towarzyszyć naszej świadomości”.

- Liczba dziennych zachorowań stabilizuje się, ale wciąż mamy w granicach 20 tys. i powyżej nowych zakażeń. W większości oznacza to 20 tys. przypadków chorych dziennie. W szpitalach wciąż przebywają chorzy, którzy zakazili się w październiku, a naszą rolą jest zadbanie o wydolność naszych placówek ochrony zdrowia – wyjaśnił.

Źródło: Super Express, PAP

Czytaj też: 

Zarażona koronawirusem, w śpiączce, urodziła dziecko.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE