Boże Narodzenie 2020 bez mszy świętej? Biskupi wydali stosowne dekrety

Jeśli zastanawiacie się nad dyspensą od obowiązku udziału w mszy św. w niedziele i święta, to zapadały już decyzje biskupów w tej sprawie. Przedłużyli ją do 27 grudnia 2020 roku. W niektórych diecezjach dekrety obowiązują do odwołania.

Powszechnie wiadomo, że w kraju obowiązują obostrzenia sanitarne w związku z epidemią COVID-19. Jednym z ograniczeń jest wprowadzenie limitu w świątyniach, czyli jedna osoba na 15 mkw podczas nabożeństw. W związku z tym biskupi wprowadzili kolejne dekrety, które zwalniają wiernych od uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia.

W minionych dniach część hierarchów przedłużyła dyspensę do 27 grudnia. Podobne dekrety wydano już w październiku, kiedy w kraju zaczął obowiązywać podział na strefy. Są również i takie diecezje, w których obowiązuje dyspensa wydana jeszcze na wiosnę w czasie pierwszej fali pandemii.

„Udzielona na początku pandemii dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. nadal obowiązuje, tym bardziej w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w strefie czerwonej” – poinformował w dekrecie 16 października ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Dodał w nim, że przestrzeganie konkretnych reguł bezpieczeństwa i higieny to wyraz miłości i wzajemnej odpowiedzialności.

Polecamy: Jak będzie wyglądała kolęda 2020/2021 w dobie pandemii? Jest odpowiedź episkopatu

Dekrety weszły w życie

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś narzucił swoim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie dyspensę już 26 listopada. Zwolnił ich z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta.

„Jak dobrze wiecie, liczba zakażeń i spowodowanych nimi zgonów pozostaje ciągle bardzo wysoka – o wiele wyższa, niż było to w marcu, gdy po raz pierwszy przesłałem do Was pierwsze zarządzenie dotyczące zasad bezpiecznego sprawowania i przeżywania liturgii w parafiach. Dziś po upływie dziewięciu miesięcy zachodzi pilna potrzeba, aby te zarządzenia przypomnieć i zaktualizować” – tłumaczył abp Ryś.

Jako że abp Ryś również pełni funkcję administratora apostolskiego diecezji kaliskiej, przedłużył dyspensę od obowiązku udziału w mszy św. w niedzielę i święta „wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie”. Podkreślił jednocześnie, że świątynie „będą otwarte dla wiernych, którzy zdecydują się uczestniczyć w nabożeństwach”. Abp Ryś wydał listę zaleceń, na której znajduje się m.in. spowiedź „poza konfesjonałem”. Najlepiej, żeby odbywała się w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła”.

Identyczne stanowisko wygłosił bp Romuald Kamiński. W diecezji warszawsko-praskiej jest zakaz korzystania z tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych). Na kratkach konfesjonału tradycyjnego od strony penitenta należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu. „Należy także umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię” – dodał.

Podobny dekret o dyspensie do 27 grudnia wydał ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak. „W nawiązaniu do dyspensy z dnia 16 października 2020 r., znak: B23 – 26/20, mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zgodnie z kanonami 87 § 1 i 1248 § 2 Kodeksu prawa kanonicznego przedłużam dyspensę od obowiązku uczestniczenia w mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 27 grudnia 2020 r. i jednocześnie rozszerzam ją na wszystkich wiernych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i inne osoby przebywające w tym czasie na terenie diecezji” – czytamy w dekrecie.

Oprócz tego bp Dajczak zachęcił wiernych korzystających z dyspensy do udziału we mszy świętej online poprzez korzystanie z transmisji radiowych czy internetowych.

Przez koronawirusa zakażą petard i fajerwerków w sylwestra?

Wierni zwolnieni z udziału w mszy św. w strefie żółtej i czerwonej

W innych diecezjach, takich jak np. archidiecezji poznańskiej dyspensa została udzielona, ale w strefie żółtej i czerwonej. „W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi podczas zgromadzeń religijnych udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji poznańskiej oraz wiernym przebywającym na terenie archidiecezji poznańskiej do czasu zniesienia ograniczeń” – oświadczył 15 października w dekrecie abp Stanisław Gądecki.

Tuż za nim dekret zawierający podobny komunikat dla wiernych wydał kard. Kazimierz Nycz. „Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem”– zaznaczył hierarcha.

Z obowiązku udziału w mszy św. w niedzielę i święta swoich wiernych zwolnili, m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz ordynariusz częstochowski abp Wacław Depo. Ostatni hierarchia podkreślił, że od wiosny w archidiecezji częstochowskiej „obowiązuje nadal dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa w mszy świętej dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem”.

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE