Bezpłatny test na koronawirusa: gdzie go wykonać? Aktualna mapa punktów wymazowych

2021-09-21 8:39

Test na koronawirusa zrobisz bezpłatnie, mając skierowanie wystawione przez lekarza lub – jeśli wypełnisz formularz online na stronie pacjent.gov.pl – przez konsultanta Domowej Opieki Medycznej. O ile uzyskanie skierowania zazwyczaj nie jest problemem, o tyle kłopotliwe może być znalezienie najbliższego punktu, który wykonuje testy finansowane przez NFZ. Oto aktualna mapa punktów wymazowych.

Wraz z informacją o skierowaniu na test sms-em dostaniesz propozycję punktu, w którym możesz wykonać go bezpłatnie, a także informacją o sugerowanym terminie i godzinie testu. To tylko sugestia, mając bowiem numer skierowania test można zrobić w dowolnym punkcie mobilnym lub laboratorium, które ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, i o dowolnej godzinie. Pacjenci przyjmowani są według kolejności przybycia – nie ma możliwości, by umówić się na konkretną godzinę.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

O ile uzyskanie skierowania na test zazwyczaj nie stanowi problemu, o tyle problematyczne może być jego wykonanie. Jeszcze przed wakacjami, gdy ilość zakażeń Covid-19 zaczęła maleć, część działających punktów wymazowych, w których można było zrobić test na koronawirusa, została zamknięta.

By wykonać test, trzeba więc czasem jechać do innej miejscowości. Obecnie, wraz ze wzrostem zakażeń, przed tymi punktami, które działają, tworzą się zaś spore kolejki, a na pobranie wymazu trzeba nieraz dość długo poczekać.

Czy wraz ze wzrostem zakażeń te punkty, które działały kiedyś, zostaną ponownie otwarte? Póki co nie ma takiej decyzji, ale Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że zapotrzebowanie na badania testujące w kierunku Covid-19 jest zaspokajane na bieżąco. W przypadku rosnącej liczby testów - która obecnie jest stabilna - zostaną zorganizowane dodatkowe punkty testowania.

Gdzie zrobić test na Covid-19? Aktualną mapę punktów testowania znajdziesz POD TYM LINKIEM.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.