Bezpłatne szczepienia na grypę dla wszystkich dorosłych. Jak się zapisać?

2021-11-22 11:50

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od 23 listopada 2021r każdy, kto skończył 18 lat, może zapisać się na bezpłatne szczepienie przeciw grypie. A jak się zapisać?

Bezpłatne szczepienia na grypę
Autor: Getty Images
Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Do tej pory do bezpłatnych szczepień przeciw grypie uprawnione były określone grupy osób - w tym personel medyczny, nauczyciele, farmaceuci czy seniorzy. Od 23 listopada 2021r prawo to zyskuje każdy dorosły - to efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie metod zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022, którą właśnie podpisał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak czytamy w komunikacie MZ:  - Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach -  podkreśla szef resortu zdrowia. Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień - dodaje minister.  

By skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie trzeba mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy zgłosić się do wybranego punktu szczepień i umówić termin. Przed szczepieniem trzeba wypełnić oświadczenie, a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu. 

Na szczepienie można zgłosić się do jednego z punktów, wymienionych na poniższej mapie - w całej Polsce jest ich ponad 3000. Lista punktów dostępna jest POD TYM LINKIEM

W komunikacie MZ podkreślono, że na szczepienie powinny zgłaszać się osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.