Anna Grodzka porusza się o lasce. Była posłanka zmaga się ze stenozą

2022-11-20 16:14

Była posłanka pojawiła się ostatnio na premierze filmowej, podczas której poruszała się o lasce. Właśnie przez zdrowotne problemy Anna Grodzka przerwała polityczną karierę. - Mam nadzieję, że nie usiądę szybko na wózku, a może uda się nawet tego uniknąć – wyznała w jednym z wywiadów.

Anna Grodzka porusza się o lasce. Była posłanka zmaga się ze stenozą
Autor: Facebook Anna Grodzka porusza się o lasce. Była posłanka zmaga się ze stenozą

Anna Grodzka to pierwsza transpłciowa posłanka na Sejm w Polsce. Zawsze jej obecność w mediach wzbudzała wiele emocji, często skrajnych. Przez lata Grodzka angażowała się w sprawy związane z dyskryminacją, sama wielokrotnie przyznawała, że musiała zmagać się z wykluczeniem. Dziś jest na emeryturze, ponieważ od kilku lat kobieta ma poważne problemy z kręgosłupem.

Anna Grodzka cierpi na stenozę

17 listopada była posłanka pojawiła się na premierze filmu w warszawskim kinie Luna. Film opowiadał historię miłości dwóch osób LGBT, dlatego na wydarzenie tłumnie przybyli przedstawiciele związani z tą społecznością.

Niestety, wiele osób zaniepokoiło się stanem Anny Grodzkiej. Posłanka nie była w stanie samodzielnie się poruszać. Podczas wydarzenia Grodzka poruszała się o lasce.

Jednak laska towarzyszy jej od kilku lat z powodu poważnych problemów z kręgosłupem. Była posłanka przyznała, że zdiagnozowano u niej stenozę.

Poradnik Zdrowie: Żyję z urazem kręgosłupa

"Kiedy w końcu zrobiono mi operację, było już za późno"

Choroba utrudniła jej chodzenie i ograniczyła publiczną aktywność. Potrzebny był kosztowny zabieg i rehabilitacja, na które fundusze pomogli zebrać ludzie dobrej woli. Jednak była posłanka w jednym z wywiadów przyznała, że lekarze zbyt późno skierowali ją na zabieg.

- Nasi lekarze się specjalizują, więc jak boli kręgosłup, wysyłają do ortopedy. A powinni też do neurologa. Ortopedzi przez ponad dwa lata zalecali rehabilitację, a kiedy w końcu zrobiono mi operację, było już za późno – wyznała.

Od tego czasu kobieta porusza się o lasce. Nadal nie wiadomo, czy będzie musiała korzystać z wózka inwalidzkiego w przyszłości.

Stenoza kanału kręgowego to stan, który może być zarówno nabyty, jak i wrodzony. Kiedy dojdzie do ucisku jakiegoś fragmentu rdzenia kręgowego, pojawiają się bolesne objawy, które mogą utrudniać samodzielne poruszanie się. Stenoza kanału kręgowego jest schorzeniem postępującym, którego progresja może trwać latami.