Aktor zachorował na raka przez seks oralny. Nie chce się wstydzić choroby

2023-05-26 13:45

Aktor Steve Bergman zachorował na raka gardła mając 55 lat. Przyczyną choroby nowotworowej był seks oralny. Bergman otwarcie opowiada o diagnozie, chcąc przestrzec innych.

Aktor zachorował na raka przez seks oralny. Nie chce się wstydzić choroby
Autor: https://www.europeancancer.org/ Aktor zachorował na raka przez seks oralny. Nie chce się wstydzić choroby

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) zwykle nie powoduje żadnych objawów. Istnieje ponad 200 różnych szczepów, z których tylko niektóre mogą powodować raka, który może wpływać na szyjkę  macicy, gardło, odbyt, penis, pochwę i srom.

Gadaj Zdrów EXTRA: Dlaczego kobiety zaraz po seksie powinny skorzystać z toalety? Urolog wyjaśnia

Zachorował na raka z powodu seksu oralnego

Steve Bergman był zszokowany, gdy w 2015 roku otrzymał wiadomość, która zmieniła jego życie. Przed rozpoznaniem raka gardła nie mógł uporać się z serią przeziębień. Towarzyszył mu także ból z boku szyi. Podczas wizyty u specjalisty, który wykryto raka w 4 stadium. Ustalono, że chorobę nowotworową spowodował wirus HPV, którym można się zarazić podczas kontaktów seksualnych.

Steve postanowił, że nie będzie wstydził się swojej choroby. Pragnie, aby o zagrożeniach związanych z wirusem brodawczaka ludzkiego mówić otwarcie, dlatego prowadzi obecnie kampanię mającą na celu podniesienie świadomości na temat HPV. Jest także w trakcie tworzenia filmu o swojej przygodzie z rakiem.

W rozmowie z redakcją “Insidera” wyznał, że kiedyś został posądzony o nadmierną rozwiązłość, ale Steve jest żonaty od 30 lat, a w trakcie trwania małżeństwa był wierny żonie. Mimo to zachorował. Negatywne nastawienie społeczeństwa i piętno choroby nie zamknęło mu ust.

„Niewielu jest mężczyzn w moim wieku, którzy są gotowi o tym rozmawiać, ale zawsze byłem bardzo otwarty i szczery” - wyjaśnił.

Steve przeszedł dwie serie chemioterapii i jedną serię radioterapii. W 2021 roku usłyszał, że jest wolny od raka. 

Jakie są objawy raka jamy ustnej i gardła?

Większość przypadków raka jamy ustnej i gardła jest związanych z HPV. Objawy nowotworu tego typu obejmują:

  • wrzody w jamie ustnej
  • ból i czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
  • trudności w połykaniu
  • problemy z mową
  • guzek w szyi
  • utrata masy ciała
  • nieprzyjemny oddech

Także inne czynniki, takie jak palenie papierosów i picie alkoholu mogą również zwiększać ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej i gardła.