Akcja Sprzątanie świata – Polska 2019

2019-09-18 9:54 Materiały prasowe

Już w ten weekend, (20-22 września) w całej Polsce tysiące wolontariuszy ruszą, aby sprzątać i edukować dla nieśmiecenia i poszanowania środowiska. To będzie już 26. Akcją Sprzątanie Świata – Polska, prowadzona przez Fundację Nasza Ziemia. Zainicjowała ją w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz. Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

I do tego szczególnie właśnie zachęcamy: podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. To będzie stosowana w praktyce filozofia Zero Waste.

Inicjujcie sprzątania tam, gdzie należy posprzątać, ale także wyszukujcie zanieczyszczone miejsca i zgłaszajcie ich lokalizacje do swoich urzędów gmin.

I rzecz trzecia, równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie: zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików). Pytajcie także kandydatów w tegorocznych wyborach parlamentarnych o ich podejście do rozwiązywania największych problemów środowiskowych - wszak to oni będą tworzyć prawo w naszym kraju i wpływać na politykę środowiskową Państwa. 

- Niech kandydaci do parlamentu czują i wiedzą, że nas, wyborców, obywateli, bardzo interesuje to, aby Polska dobrze radziła sobie z przeciwdziałaniem zaśmieceniu, z gospodarką odpadami, zmianami klimatycznymi, ochroną zasobów wodnych, ochroną lasów i mokradeł, z produkcją czystej energii i by stawała się coraz bardziej zasobooszczędna i energooszczędna... To także bardzo ważna i potrzebna, i oby prawdziwie dobra zmiana – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji i założycielka Fundacji Nasza Ziemia – Bardzo ważna jest też edukacja, i dlatego zachęcamy do propagowania nieśmiecenia. Może na przykład popularyzacja wielorazowych produktów lub lokalna kampania propagująca używanie toreb wielorazowych? Zapraszam do sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych, do akcji, konkursów czy festiwali promujących segregację odpadów. Znając inwencję i konsekwencję uczestników Akcji - na pewno "będzie się działo".

W tym roku, dla uczestników Akcji zostało przygotowane i rozesłane ponad 30.000 worków, plakaty – dla których specjalnie grafikę honorowo przygotował znakomity artysta Andrzej Pągowski, a także 3000 toreb wielorazowych.

Częścią tegorocznej Akcji jest również pilotażowy projekt sprzątania w Parkach Narodowych, #skutecznieposprzątane. A od 23 września ruszy nabór do konkursu dla szkół z zadaniem propagowania zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin, prowadzony przez System Zbiórki PSOR. Do tej chwili udział w Akcji zgłosiło ponad 1000 gmin, instytucji, organizacji i grup.

Mapa lokalnych akcji, plakat do pobrania oraz inne informacje o tegorocznej akcji znajdują się na stronie www.naszaziemia.pl Zapraszamy także na Facebook do „polubienia” profilu naszaziemia i wydarzenia „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski”.

Tegoroczna Akcja prowadzona jest pod honorowym patronatem Ambasadora Australii oraz wszystkich szesnastu Marszałków Województw.

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia obchodzi także swoje 25-lecie. Z tej okazji inicjatorka Akcji i założycielka Fundacji, Mira Stanisławska-Meysztowicz, rusza w specjalną podróż – eko eskapadę, podczas której odwiedzi wiele miejsc, w których Fundacja z lokalnymi partnerami przez ćwierćwiecze prowadziła działania na rzecz poszanowania środowiska.

Zachęcamy do włączenia się w tegoroczną Akcję. I czekamy na relacje z Waszych działań!!!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE