Afryka nowym epicentrum COVID-19? Liczba przypadków rośnie z tygodnia na tydzień.

2020-04-29 10:09

Najnowsze prognozy naukowców są jasne – Afryka stanie się nowym epicentrum koronawirusa. W ostatnim czasie odnotowuje się tam około pięćdziesięcioprocentowy wzrost zgłaszanych przypadków infekcji nowym wirusem.

Afryka nowym epicentrum COVID-19
Autor: zdj. pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia wydała więc ostrzeżenie, że liczący prawie półtora miliarda mieszkańców kontynent będzie teraz globalnym centrum pandemii COVID-19.

- Afryka ma bardzo mały  potencjał testowy, powiedział John Nkengasong, dyrektor Africa Centers for Disease Control and Prevention. - Co to oznacza? Oznacza to, że zjadliwość wirusa w Afryce może być jeszcze wyższa niż np. w Azji czy w Europie.

Bardzo złe wieści z Afryki

Ostatni raport WHO pokazał ponurą wizję pandemii koronawirusa w Afryce. WHO ostrzega, że wirus może zabić ponad 300 tys. jej mieszkańców, a 30 milionów osób pchnąć w skrajną biedę.

Afryka wciąż ma jednak czas i szansę, żeby . Kluczowe jest rozpoczęcie szybkiego testowania, odpowiednio dużej liczby mieszkańców kontynentu uniknąć tej katastrofy.

- Wszystko zależy od tego, o czym tutaj rozmawiamy -  powiedział Nkengasong. - Kogo testujesz. Czy znajdujesz przypadki? Czy izolujesz i śledzisz kontakty? To nie jest prognoza, która oznacza, że ​​musi się zdarzyć.

Zdaje się więc, że Afrykańczycy borykają się z dobrze znanymi nam problemami.

Testów na razie tyle, co kot napłakał

W ciągu dwóch miesięcy - jak pokazują doświadczenia Azji, Europy i Ameryki Północnej - najważniejszych, w Afryce przeprowadzono mniej niż pół miliona testów na populacji przekraczającej 1 miliard osób. Nkengasong wyjaśnił, że to tylko 325 wykonanych testów na milion osób. To o wiele mniej niż wykonali Włosi, jak wiemy, jeden z najbardziej dotkniętych epidemią krajów świata.

Budowanie systemu opieki zdrowotnej w obliczu pandemii

Centrum Kontroli Chorób w Afryce ma na celu przeprowadzenie miliona testów w ciągu najbliższych czterech tygodni i 10 milionów w czasie najbliższych czterech miesięcy. Przeszkodą mogą być jednak niestabilne systemy ochrony zdrowia w poszczególnych państwach afrykańskich.

- Chciałbym się upewnić, że wyjaśnię to bardzo jasno. Budowanie systemów opieki zdrowotnej, gdy są one potrzebne, jest ciężką walką. Właśnie to robimy teraz. Dopiero teraz, w obliczu pandemii. Nadrabiamy wieloletnie zaległości. To bardzo trudne – tłumaczy Nkengasong.

źródło: WHO, Medical Xpress

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki