Adam Niedzielski: szczyt V fali w połowie lutego. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

2022-01-18 8:13

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce trwa już V fala pandemii COVID-19. Jej szczyt przypadnie – jego zdaniem – w połowie lutego. Prognozowana przez MZ liczba dziennych zakażeń wynosi ok. 60 tys. przypadków, ale inne dane mówią nawet o 140 tys. zakażeń – powiedział minister.

Adam Niedzielski: szczyt V fali w połowie lutego. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie
Autor: Getty Images

O piątej fali pandemii COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w trakcie konferencji prasowej. Jak powiedział, z tygodnia na tydzień można było zaobserwować wzrosty zakażeń, na co pewien wpływ miał okres świąteczny. "Teraz mamy większe wzrosty i niestety nie widać czynników, które przemawiałyby za odwróceniem tej tendencji" – ocenił Adam Niedzielski.

"Z ostatnich raportów wynika, że omikron zaczyna dynamicznie wzrastać, jeśli chodzi o udział w strukturze badanego genomu. W tej chwili to jest poziom rzędu 20 proc." – powiedział minister.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Jak powiedział, "zgodnie z poniedziałkowym monitoringiem, który będzie raportowany we wtorek, istnieje ryzyko, że zostanie przekroczona bariera 20 tys. zakażeń". "To wszystko pokazuje, że V fala staje się faktem" – oświadczył. I dodał, że w najbliższym czasie musimy spodziewać się wzrostów liczby zakażeń.

Minister oświadczył, że w ramach sztabu kryzysowego przygotowywane są plany walki z pandemią i dotyczą one różnych dziedzin, w tym m.in. bazy łóżek, leków, gospodarki tlenem czy funkcjonowaniu Zespołów Ratownictwa Medycznego. Zaznaczył, że są one narażone na ryzyko bardzo dużego obciążenia, "takiego, z jakim jeszcze w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia".

Jak powiedział minister zdrowia, zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia szczyt zakażeń V fali przypadnie w połowie lutego. "To jest ok. 60 tys. zakażeń dziennie" – poinformował. Dodał, że "prognoza przedstawiona 5 stycznia br. przez ośrodek MOCOS zakłada, że już pod koniec stycznie będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie. Z kolei ośrodek ICS, z którym współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu – ten szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca" – powiedział Adam Niedzielski.