6 produktów, które szkodzą sercu. Lepiej je wyeliminuj - radzą kardiolodzy

2023-03-31 14:52

Popularne przekąski i potrawy, choć lubiane, mogą negatywnie wpływać na zdrowie, a zwłaszcza na serce. Tych 6 popularnych produktów może podwyższać ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Lepiej ogranicz ich spożycie.

6 produktów, które szkodzą sercu. Lepiej je wyeliminuj - radzą kardiolodzy
Autor: Getty Images Kardiolog radzi - lepiej odstaw te produkty.

W zachowaniu zdrowia kluczowa jest równowaga w diecie. Choć zjedzenie od czasu do czasu sernika czy chipsów nie sprowadzi od razu na ciebie choroby, ciągłe spożywanie żywności przetworzonej już może odbić się na twoim zdrowiu. Dlatego kardiolodzy radzą, by unikać lub chociaż ograniczać niektóre produkty. Takie postępowanie to klucz do zdrowego serca.

Lepiej ogranicz spożywanie tych 6 produktów

Dr Sharonne Hayes, kardiolog pracująca w Women's Heart Clinic w Minnesocie w USA oraz dr Andrew Freeman, kardiolog pracujący w National Jewish Health w Kolorado w USA, wymienili 6 popularnych produktów, które sami ograniczają w swojej diecie. Dzięki temu cieszą się zdrowym sercem.

Kiełbaski i boczek

Mięso, zwłaszcza przetworzone, nie jest dobrym wyborem żywieniowym. Wszystko dlatego, że ma duże ilości soli oraz tłuszczów nasyconych. Ponadto jest wysokokaloryczne. Bardzo często, w celu zachowania dłuższej świeżości mięsa przetworzonego, dodaje się do niego szkodliwe substancje, w tym azotany.

Wysokotłuszczowe produkty o wysokiej zawartości soli bardzo szybko mogą sprowadzić na ciebie problemy z sercem.

Chipsy

Ta popularna i wciągająca przekąska niestety nie wróży nic dobrego dla twojego serca. Chipsy mają bardzo dużo węglowodanów oraz soli. Zbyt duże spożycie soli przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju chorób serca.

„Nasza kultura ceni sobie wygodę, która jest wspaniała, ale wygoda nie oznacza, że musisz jeść przetworzoną żywność w opakowaniach z dodatkiem cukru i soli” – radzi dr Andrew.

Pudding

Ta popularna w Wielkiej Brytanii przekąska, choć lubiana, jest bardzo kaloryczna. Zawiera dużą ilość cukru, która sprzyja nadwadze oraz zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca oraz cukrzycy typu 2.

Zbyt duża ilość białka

Choć białko stanowi kluczowy element diety, nie powinno się przesadzać z jego ilością. Spożywane w nadmiarze może być szkodliwe.

I nie chodzi tu tylko o problemy z nerkami. Zbyt duże spożycie białka wpływa również na ryzyko rozwoju chorób serca. W jednym z badań naukowcy dowiedli, że mężczyźni będący na diecie wysokobiałkowej mieli o 33 proc. wyższe ryzyko niewydolności serca, w porównaniu do osób, które spożywały umiarkowane ilości białka.

Energetyki

Szybkie tempo życia sprzyja zbyt małej ilości snu. W efekcie wielu z nas niemal codziennie sięga po napoje kofeinowe. O ile kawa nie jest aż tak szkodliwe, o tyle napoje energetyczne już tak. A to wszystko ze względu na wysoką zawartość kofeiny u cukru.

Udowodniono, że nadmierne spożywanie energetyków sprzyja rozwojowi arytmii i nadciśnienia.

Olej kokosowy

Olej kokosowy często określany jest mianem zdrowej alternatywy dla tłuszczu. Jednak zawiera on duże ilości tłuszczów nasyconych, które negatywnie wpływają na zdrowie. Zbyt duże spożycie tego oleju może się wiązać z podniesieniem poziomu tzw. złego cholesterolu, który sprzyja chorobom serca.