58-latek dostał serce od świni. Pierwszy taki przeszczep skończył się tragicznie

2023-09-27 10:00

58-letni weteran marynarki wojennej Lawrence Faucette był już bliski śmierci z powodu niewydolności serca. Amerykańscy chirurdzy z Uniwersytetu Medycznego Maryland, wiedząc, że ma coraz mniej czasu, postanowili poddać go eksperymentalnej operacji. Pacjent dostał nowy organ od zmodyfikowanej genetycznie świni. Szpital przekazał, jak obecnie czuje się pacjent.

Lawrence Faucette
Autor: Screen z YouTube: University of Maryland School of Medicine 58-latek dostał serce od świni. Pierwszy taki przeszczep skończył się tragicznie

20 września 2023 roku zespół chirurgów z Uniwersytetu Medycznego Maryland (UMSOM) przeprowadził drugą taką transplantację w historii. Przeszczep serca od zmodyfikowanej genetycznie świni był jedynym ratunkiem dla 58-letniego weterana wojennego. Cierpiał na niewydolność serca, a lekarze od tygodni walczyli o jego życie.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Drugi przeszczep serca od świni w historii

Niestety, mężczyzna nie został wpisany na listę oczekujących na tradycyjne przeszczepienie serca z powodu różnych problemów zdrowotnych. Aby ratować pacjenta, lekarze zadecydowali, że przejdzie eksperymentalną operację. Przeszczepili mu nowy organ, który pochodził od genetycznie zmodyfikowanej świni.

Pacjent wyraził zgodę na operację, choć wiedział, że wiąże się ona z dużym ryzykiem. - Moja jedyna realna nadzieja to przeszczep świńskiego serca, czyli ksenoprzeszczep. Dr Griffith, dr Mohiuddin i cały ich personel są niesamowici. Przynajmniej teraz mam nadzieję i szansę – powiedział Faucette cytowany przez placówkę UMSOM kilka dni przed operacją.

Jak obecnie czuje się pacjent po transplantacji? Chirurdzy poinformowali, że 58-latek oddycha samodzielnie, a jego serce działa prawidłowo bez żadnej pomocy urządzeń wspomagających. – Kilka następnych tygodni będzie krytycznych – podkreślili. Co więcej, amerykańska agencja prasowa Assocatied Press (AP) dowiedziała się, że Lawrence dwa dni po operacji opowiadał dowcipy i mógł już siedzieć na krześle.

Świnia była dawcą serca dla pacjenta

Lekarz Bartley P. Griffith, który uczestniczył w operacji, stwierdził, że wraz z zespołem dali kolejną szansę umierającemu pacjentowi na dłuższe życie. – Jesteśmy niesamowicie wdzięczni Faucette’owi za jego odwagę i chęć pomocy w pogłębianiu naszej wiedzy w tej dziedzinie – powiedział.

Głos zabrał też ekspert zespołu ds. ksenotransplantacji, dr Muhammad Mohiuddin. W przypadku 58-latka nie chce niczego przewidywać. - Każdy dzień będziemy traktować jako zwycięstwo i będziemy iść dalej – dodał.

Dr Griffith zaznaczył, że taka operacja dla chirurgów jest "wielkim przywilejem, ale także dużą presją". W styczniu 2023 roku ten sam zespół chirurgów z Uniwersytetu Medycznego Maryland przeprowadził pierwszą na świecie ksenotransplantację serca. Dawcą organu była genetycznie zmodyfikowana świnia, a biorcą – David Bennett. Po operacji pacjent przeżył zaledwie dwa miesiące. 

Według danych opublikowanych na stronie organdonor.gov.pl około 110 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych oczekuje na przeszczep serca. Co roku umiera ponad 6000 osób, ponieważ nie otrzymali nowego organu na czas.