25-letnia aktorka pozuje ze stomią i wyznaje: "Miałam poczucie, że moje ciało umarło"

2022-05-26 14:05

Marianna Gierszewska jest aktorką, u której kilka lat temu zdiagnozowano poważną chorobę układu pokarmowego. 25-latka otwarcie mówi o swoich zdrowotnych problemach i dodaje otuchy innym chorym. Ostatnio młoda mama brała udział w kampanii reklamowej, gdzie dumnie pozowała ze stomią, która towarzyszy jej każdego dnia.

Marianna Gierszewska
Autor: Instagram

"Trwałam bardziej w umowie o życiu"

U aktorki zdiagnozowano wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zdrowotne problemy Marianny rozpoczęły się, kiedy była jeszcze nastolatką i miała zaledwie 15 lat. Dzisiaj kobieta swoje social media wykorzystuje do pokazywania, jak w rzeczywistości wygląda życie ze stomią. Tym razem podzieliła się ze swoimi fanami tym, jak postrzega swoje ciało.

- Moje ciało? Na długi czas zupełnie się od niego odcięłam – rozpoczyna wpis aktorka. Gierszewska wraca wspomnieniami do tego, jak postrzegała swoje ciało. Szczerze przyznaje, że kiedyś kojarzyło się jej głównie z bólem, pobytem w szpitalu, ogromnym wysiłkiem i śmiercią.

W szczerym wpisie przejmująco opowiada o tym, jak zmieniło się jej postrzeganie własnego ciała. Młoda mama opisuje, że choć żyła, jej ciało było "jakby w niemocy". 25-latka tłumaczy: "Trwałam bardziej w umowie o życiu niż w życiu rzeczywiście".

"Moja historia zmieniła bieg wraz z operacją"

Gierszewska napisała: "Moja historia zmieniła bieg wraz z operacją wyłonienia stomii. To, co świat określiłby jako 'skazę', czy 'zeszpecenie', ja nazwałam BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM. Paradoksalnie, to stomia właśnie otworzyła mi drzwi do ciałomiłości".

Aktorka wyznaje, że ma świadomość, jak wiele jest w stanie znieść jej ciało i jak bardzo jest silne.

Marianna wyjaśnia: "Jest sprawne, mobilne, zwinne. Ale… jest także wyjątkowe. Piękne. Właściwe. Idealne, w swojej niedoskonałości".

Czym jest stomia?

Stomia to chirurgiczne stworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała. Jeśli dany narząd nie pracuje prawidłowo, lekarz wytwarza nową drogę wypróżniania, czyli stomię. Od momentu wyłonienia stomii, wydalanie gazów oraz wypróżnianie odbywa się przez nią, dlatego pacjent musi korzystać ze specjalnego worka stomijnego.

Najczęściej stomię wyłania się w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna lub raka jelita grubego. Występują trzy rodzaje stomii, czyli ileostomia, kolostomia oraz urostomia.

Ileostomię wyłania się, gdy występuje konieczność usunięcia całego jelita grubego. Kolostomię tworzy się w przypadku, gdy trzeba usunąć część jelita grubego i/lub odbytnicę. Z kolei urostomię wyłania się w celu utworzenia zastępczej drogi oddawania moczu, w której pomija się pęcherz moczowy.