19-letnia córka znanego dziennikarza ma guza mózgu. "Trzeba po prostu żyć"
Michael Strahan to prowadzący porannego programu Good Morning America. Okazuje się, że jego 19-letnia córka cierpi na guza mózgu. Młoda kobieta opowiedziała o pierwszych objawach choroby i o tym jak wygląda leczenie.
Isabella Strahan postanowiła podzielić się historią choroby, którą zdiagnozowano u niej jesienią ubiegłego roku. Ma za sobą nie tylko operację, ale także między innymi aż 30 sesji radioterapii. A wszystko przez guza mózgu.
Objawy guza mózgu. Nie tylko silne bóle głowy
19-latka w rozmowie z Good Morning America zdradziła, że we wrześniu ubiegłego roku odczuwała silne bóle głowy. Pojawiły się również nudności, ale to nie wszystko. Isabella zaobserwowała, że ma problem z utrzymaniem prostej pozycji podczas chodzenia.
Początkowo nieco zbagatelizowała te objawy, zakładając, że to zwykłe zawroty głowy. Sytuacja jednak wciąż się zmieniała. Jej stan pogorszył się i miesiąc później zaczęła wymiotować krwią. To był moment kiedy tata zabrał ją do szpitala.
Wyniki rezonansu wskazały, że w głowie nastolatki znajduje się guz mózgu, co więcej bardzo szybko zwiększa swoją objętość i konieczna jest pilna operacja.
Diagnoza - rdzeniak. Długie leczenie i pozytywne zakończenie
Isabella choruje na rdzeniaka zarodkowego. Badania obrazowe wskazywały, że w głowie dziewczyny znajduje się guz wielkości 4 cm. Pilna operacja była pierwszym krokiem, konieczna jest dalsza terapia.
19-latka zakończyła 30 sesji radioterapii, ale jak wynika z informacji opublikowanych na łamach npr.org, czeka ją jeszcze panel chemioterapii, który zgodnie z planem ma rozpocząć się w lutym. Isabella ma za sobą rehabilitację, dzięki której na nowo nauczyła się chodzić.
- Jestem bardzo podekscytowana zakończeniem tego całego procesu, ale myślę, że trzeba po prostu żyć każdego dnia - podkreśliła.
Nastolatka założyła kanał na YouTube, aby dokumentować swoją podróż za pomocą vlogów lub wideoblogów. Dochód z treści zostanie przekazany na rzecz Preston Robert Tisch Brain Tumor Center w Duke.
Rdzeniak, co to za choroba?
Rdzeniak to inaczej Medulloblastoma. Narodowy Instytut Zdrowia zaznacza, że jest to najczęstszy rodzaj guza mózgu wśród dzieci. Stanowi niemal 20% wszystkich dziecięcych guzów mózgu. Niestety jest to guz o wysokim stopniu złośliwości, który ma skłonność do rozprzestrzeniania się przez płyn mózgowo-rdzeniowy.
Jak wynika z danych statystycznych, w ciągu pierwszych kilku lat od rozpoznania choroby 15% chorych umiera. Postęp medycyny i obecne metody terapeutyczne dają nadzieję na wyleczenie nawet w 60% przypadków.
Leczenie polega na resekcji chirurgicznej zlokalizowanego guza, radioterapię i chemioterapię. Dzięki temu pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosi od 50 do 90 procent przypadków. Natomiast jak zawsze na przebieg i rokowania danego pacjenta wpływa wiele czynników, stąd należy traktować te dane wyłącznie jako obrazujące ogół, a nie jednostkę.
Niezależnie od długoterminowego przeżycia, skutki poznawcze, neurologiczne i endokrynologiczne związane z leczeniem pozostają wyniszczającym problemem i bodźcem do poszukiwania dalszych metod terapeutycznych.