15-latka z Angoli żyje z gigantycznym guzem. Lekarze z Olsztyna zaoferowali pomoc

2023-06-02 11:01

Nastolatka, pochodząca z Angoli, ma guza na żuchwie, który rozrósł się do ogromnych rozmiarów. Jak najszybciej potrzebuje interwencji chirurgicznej. Lekarze z Olsztyna zaoferowali od razu swoją pomoc. 15-letnia Cristina przyjedzie w połowie czerwca do Polski na operację. Będzie jej towarzyszył starszy brat.

Cristina z Angoli
Autor: siepomaga.pl 15-latka z Angoli żyje z gigantycznym guzem. Lekarze z Olsztyna zaoferowali pomoc

Historię nastolatki z Angoli nagłośniła pielęgniarka Maria Wiśniewska, która pracuje na Oddziale Okulistycznym w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Kobieta poznała 15-letnią Crisitnę z olbrzymim guzem na żuchwie, gdy przebywała na misji wolontariackiej w Afryce.

Z opowieści rodziców wynika, że dwa lata temu nastolatka zaliczyła fatalny upadek, w wyniku którego doznała urazu żuchwy. Na jej dolnej szczęce zaczęła rosnąć narośl. Bliscy zabrali ją do szamana, który jako jedyny udziela tam pomocy i wsparcia. Padły wstępne przypuszczenia, że u 15-laki rozwinął się ropień i obserwowano ją pod tym kątem.

Polska pielęgniarka dowiedziała się, że dziewczynka z Angoli potrzebuje fachowej pomocy medycznej. Postanowiła działać w tej sprawie. - Przekazałam zdjęcia dziewczynki chirurgom ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Rozmawialiśmy o możliwościach pomocy. Na podstawie zdjęć oceniono, że jak najwcześniej wymaga interwencji chirurga – mówiła w rozmowie dla Polskiej Agencji Prasowej Maria Wiśniewska.

Gadaj Zdrów EXTRA: Ewelina miała 27 lat, kiedy usłyszała: “Guz ma 2 cm, będzie pani miała chemię, wypadną pani włosy”

Zoperują żuchwę 15-latki. "Guz wydaje się olbrzymi"

Lekarze ze szpitala w Olsztynie zaangażowali się w leczenie nastolatki. Ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo Twarzowej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej tej placówki, dr Krzysztof Dowgierd, podjął się wykonania operacji, zrzekając się wynagrodzenia. Na podstawie otrzymanych zdjęć wstępnie rozpoznał u dziewczynki ogromnego guza żuchwy. 

- Chcemy go usunąć i zrekonstruować mikrochirurgicznie z użyciem wolnych płatów opartych na zespoleniach mikronaczyniowych. Dziewczyna przyjedzie 15 czerwca i wówczas będę wiedział coś więcej. (…) Guz wydaje się olbrzymi, ale jestem dobrej myśli – poinformował specjalista chirurgii twarzowo-szczękowej. Jak dodał, "polska firma ChM zobowiązała się do wykonania za darmo specjalnych szablonów osteotomijnych i płyt zespalających".

Pielęgniarka wyraziła swoją wdzięczność lekarzowi za zaangażowanie, ale także dyrekcji Szpitala Dziecięcego w Olsztynie za przyjęcie na hospitalizację nieletniej pacjentki z Afryki.

Ustalano termin operacji

U dziewczyny guz się powiększa i zaczął też krwawić. – Musimy przyspieszyć jej przyjazd. 15-latka ma anemię z powodu utraty krwi, dlatego przed przyjazdem do Polski jedzie do misji w Ruandzie, by tam ją odżywiono i wzmocniono – dodała pielęgniarka.

Podróż Cristiny do Polski jest zaplanowana na 15 czerwca, a z kolei operacja odbędzie się 26 czerwca. Wraz z nią przyjedzie starszy brat, który będzie jej formalnym opiekunem. Obecnie trwa skomplikowana procedura ubiegania się o pozwolenia i dokumenty, np. wizę i zgody rodziców poświadczone notarialnie na operację.