14-latek wynalazł mydło, które może leczyć raka. Czy to może naprawdę działać?

2023-11-21 9:54

Heman Bekele ma zaledwie 14 lat i właśnie otrzymał prestiżową nagrodę dla najwybitniejszych młodych naukowców. Ten młody zdolny człowiek opracował mydło, które może... leczyć raka skóry. Jak działa ten wynalazek? Czy mydło rzeczywiście może leczyć?

14-latek wynalazł mydło, które może leczyć raka. Czy to może naprawdę działać?
Autor: fcps.edu 14-latek wynalazł mydło, które może leczyć raka. Czy to może naprawdę działać?

14-latek wynalazł mydło, które leczy raka

Heman Bekele ze stanu Wirginia znalazł się w wąskim gronie dziesięciu finalistów w konkursie dla młodych wybitnych naukowców. Ostatecznie to jego odkrycie uznano za najlepsze. Mydło, które stworzył nastolatek, może być wykorzystywane, aby leczyć raka skóry. Jak to możliwe?

Młody naukowiec deklaruje, że zainspirowali go pracujący w słońcu etiopscy robotnicy. Podkreśla też, że w swojej pracy za cel stawiał pomaganie jak największej liczbie ludzi. Swoje odkrycie zgłosił do konkursu pod hasłem „Leczenie raka – jedna kostka mydła”.

Czerniak oka to rzadki nowotwór. Pogorszenie ostrości widzenia to jeden z pierwszych objawów

 Jak działa mydło leczące raka skóry? 

Jak podkreślił Heman Bekele, zawsze fascynowała go biotechnologia. Konkurs potraktował jako przestrzeń do zaprezentowania swoich pomysłów. Jak podkreślił, za nadrzędny cel uważa możliwość rozpowszechnienia swojego odkrycia na całym świecie.

Mydło wykonano ze związków, które są w stanie reaktywować komórki dendrytyczne. Co to oznacza? Są to komórki, które chronią skórę człowieka, gdyż mogą walczyć z komórkami nowotworowymi.

Heman Bekele liczy, że FDA (Food and Drug Administration) zatwierdzi ten wynalazek, który nazwał MTS - Melanoma Treating Soap. - To kostka mydła na bazie związków, które zawierają substancje chemiczne zwalczające raka – tłumaczył 14-latek w wywiadach.

Jako główny składnik młody naukowiec podawał imidazochinolinę. - Jest to lek, który jest powszechnie stosowany w lekach przeciwgrzybiczych i przeciwtrądzikowych, a ostatnio został zbadany jego wpływ na raka skóry – wyjaśnił Heman Bekele, który podał również listę innych składników mydła, m.in. „takich jak transporter cząstek oparty na nanolipidach, który dostarcza lek przez skórę”.

- To naprawdę skuteczne rozwiązanie w przypadku niektórych nowotworów – podkreślał młody autor wynalazku. Mydło jest chropowate, przez co może złuszczać naskórek, a przy tym lepkie, gdyż zawiera nanocząsteczki na bazie lipidów, które sprawiają, że substancje lecznicze zostają na skórze nawet po spłukaniu.

Niezwykłe mydło jest jasne i pachnie „leczniczo”, ale ponoć przyjemnie. Heman Bekele pomyślał o wszystkim – mydło ma biodegradowalne opakowanie. Zdolny młody naukowiec liczy, że w przyszłości stworzy organizację non-profit, która będzie pomagała w dystrybucji leczniczych mydeł.

CZYTAJ TEŻ: Najczęściej spotykany rak skóry. Mało znany, a znacznie częstszy niż czerniak