Zęby: sposoby na wybielanie zębów w domu i u stomatologa

38 komentarze

Niewiele osób ma idealnie białe zęby. Przebarwienia często spowodowane są paleniem papierosów, piciem kawy i czerwonego wina.  Wybielanie zębów jest coraz popularniejsze i dostępniejsze - zęby możesz wybielić korzystając z żelów, past wybielających czy wybielić je laserowo.

Wybielanie zębów: zapomnisz co to kamień i zażółcenia

Przebarwienia mogą być skutkiem zażywania antybiotyków (zwłaszcza tetracyklin), picia kawy, herbaty, czerwonego wina, palenia papierosów. A gdy jeszcze zapomnimy o starannym umyciu zębów po jedzeniu, odkłada się na nich płytka nazębna. Jeżeli nie usuwamy jej regularnie, twardnieje – tworzy się kamień. Tym samym fundujemy zębom zmianę koloru na żółty, w dodatku z ciemnymi obwódkami przy dziąsłach – nie do usunięcia domowymi metodami. Dlatego najpierw powinniśmy iść do dentysty, by usunął kamień. Po kilku dniach można zacząć przywracanie bieli.

Domowe wybielanie zębów

Preparaty wybielające są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń z ulotki. Ale nie oszukujmy się – zęby tylko trochę zjaśnieją i nie znikną z nich plamy czy przebarwienia, do tego potrzebne jest profesjonalne czyszczenie w gabinecie. Domowe rozjaśnianie trwa kilka tygodni, a efekt utrzymuje się przez 3–6 miesięcy.
Pasty – myjemy nimi zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po jedzeniu. Jeśli nie ma możliwości umycia zębów (w ciągu dnia) po jedzeniu, żujmy gumę wybielającą. Pastę taką można stosować bez obaw, ale na zmianę ze zwykłą.
Przezroczyste paski – nasączone są wybielającym żelem. Przykleja się je dokładnie do zębów w górnej i dolnej szczęce dwa razy dziennie i pozostawia na 30 minut. Po kilku dniach uzyskuje się widoczną poprawę bieli zębów (można kurację przeciągnąć do dwóch tygodni). Aby utrzymać dobry efekt, zabieg powtarza się co pół roku.
Wybielacz w sztyfcie – po umyciu zębów końcówką sztyftu jak flamastrem trzeba "pomalować" dokładnie zęby. Najlepiej robić to na noc. Po dwóch tygodniach stosowania żelu zęby są bielsze.
Dwufazowy żel – do opakowania dołączona jest protetyczna nakładka, którą zanurza się w żelu i codziennie nanosi się na poszczególne zęby na 10 minut. Pierwsze efekty wybielania można zauważyć już po tygodniu regularnego stosowania.
Nakładki-szyny – wypełnione substancją wybielającą. Wciska się je na zęby i zagryza. Trzeba stosować je przez 5 dni po 20–30 minut.

Wybielanie zębów: tu pomoże stomatolog

Wybielanie martwych zębów – te leczone kanałowo z czasem ciemnieją, ale je także można wybielić. Najpierw lekarz otwiera ząb i sprawdza, czy był starannie wyleczony i czy korzenie są odpowiednio uszczelnione. Aby uchronić nas przez bólem, do wnętrza zęba wprowadza uszczelniający preparat. Następnie wkłada środek wybielający i przykrywa go opatrunkiem. Po tygodniu przychodzimy na pierwszą kontrolę, potem na trzy kolejne. Gdy wszystko jest w porządku – ząb jest plombowany. Jeżeli trzeba go bardziej rozjaśnić, procedurę się powtarza. Ząb rozjaśnia się od środka aż po powierzchnię szkliwa. Cena od 30 do 50 zł za jedną próbę wybielenia.
Nakładki z żelem – podczas pierwszej wizyty lekarz robi wycisk szczęki, by przygotować dopasowane nakładki. Zabieramy je do domu razem z dobranym dla nas żelem i według zaleceń lekarza używamy ich dwa lub trzy razy dziennie. Odwiedzamy lekarza, by ocenił efekt. Najlepiej nakładek używać na noc. Rozjaśnianie zębów trwa dwa tygodnie, cena zależnie od rodzaju preparatu – od 500 do 1200 zł.
Naświetlanie – aby nie uszkodzić dziąseł, stomatolog zabezpiecza je żywicą w piance. Potem na każdy ząb nakłada substancję wybielającą i naświetla lampą polimeryzacyjną. Zabieg trwa 20–80 minut i kosztuje 2500 zł. Niekiedy jeden zabieg nie wystarczy.
Wybielanie laserem – po nałożeniu na zęby substancji wybielającej naświetla się je promieniem lasera. Koszt takiego wybielania 800 do 2000 zł.

Wybielanie zębów [wideo]

Wybielanie zębów to jeden ze sposobów na osiągnięcie idealnego uśmiechu. Jest wiele metod wybielania zębów - jednak nie wszystkie przynoszą zamierzony efekt. Posłuchajcie naszego eksperta stomatologa Iwony Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 04.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 38)
Albusdent_Kraków, 15.08.2016 14.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak, wybielenie martwego zęba jest możliwe. Dobrze jednak jest wiedzieć, jak przebiega taki proces. 1. Rozpoczyna się on od prześwietlenia korzenia zęba. Jeżeli jest to konieczne, następuje powtórne leczenie kanałowe. 2. Następnie nawierca się ząb i w jego wnętrzu umieszcza preparat wybielający. Otwór zamykany jest opatrunkiem tymczasowym – fleczerem, który pozostawia się na czas od doby do 3 dni. W przypadku niezadawalającego efektu, zabieg powtarza się 2 lub 3 krotnie. 3. Po zakończeniu wybielania i zneutralizowaniu środka wybielającego (ok. 2 tyg.), komorę zęba zamyka się „plombą”. Chcecie wybielić też pozostałe zęby? Warto zacząć od martwego zęba, a resztę wybielić już metodą zewnętrzną. W większości przypadków efekt rozjaśnienia zęba martwego metodą wewnętrzną jest satysfakcjonujący. Warto jednak znać jej ograniczenia: - Czasem preparat wybielający nie ma możliwości dokładnego spenetrowania całej korony i ząb pozostaje ciemniejszy w niektórych miejscach. - Istnieje też możliwość, że po kilku latach martwy ząb ponownie ściemnieje. - Skutkiem nawiercenia korony jest jej osłabienie i zwiększone ryzyko złamania. Alternatywą dla wybielania wewnętrznego jest wykonanie wkładu koronowo - korzeniowego oraz korony protetycznej. Licówki, które często są brane pod uwagę, mają cieniutką formę, zatem „przepuszczają” naturalny odcień zęba, do którego są przymocowane. Bardzo mocne przebarwienie zęba może więc przebijać.
 
kakus, 08.06.2016 07.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To samo. Nie zabieg, tylko systematyczne używanie ajony, miękka szczoteczka, bez kawy i fajek. W zasadzie to mi utrzymało zęby w zdrowiu i normalności, barwa zmieniła się na lepszą, ale wiadomo przecież, że wszystko też trwało.
 
Karolka, 24.05.2016 15.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mogę Wam polecić pastę wybielającą iwhite i nakładki. Zawsze marzył mi się biały uśmiech, ale na wybielanie u dentysty mnie nie stać. Nakładki kosztują ok 100 pln i rzeczywiście działają!!! Nie oczekujcie oczywiście uśmiechu jak z hollywood, bo uzyskanie takiej bieli nie jest możliwe żadnym sposobem... Ale mi jedno opakowanie wybieliło o 5 tonów!! Szkoda tylko że nie wybiela martwych zębów :(((((( ale to chyba też nie jest możliwe żadnym sposobem.....
 
horte, 29.04.2016 07.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wystarczy zwrócenie uwagi na absolutne podstawy, systematyczność, dobrą pielęgnację. Od razu nie uzyskacie super efektu, ale naturalna pielęgnacja jest zdecydowanie lepszą metodą dochodzenia do dobrego stanu zębów - da radę.
 
momtes, 26.04.2016 07.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Używaj systematycznie ajony to poprawa będzie zauważalna. U mnie duże zmiany w temacie wyglądu zębów nie przyszły natychmiast, tylko po czasie i powiedzmy, że dzięki temu docelowo udało się uzyskać zdecydowane zmiany. Bez zabiegów - nie dajcie się nabrać.
 
virella, 17.04.2016 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgodzę się - także mam szczoteczkę jonizującą Panasonic i widzę efekty wybielenia zębów. Nie przepadam za chemią, oprócz szczoteczki wolę stosować olej z kokosa - delikatnie wybiela.
 
Łucja, 28.03.2016 16.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Domowe sposoby są bardzo szkodliwe dla naszych zębów, u stomatologa również możemy doprowadzić nasze szkliwo do nadwrażliwości. Mi udało się wybielić zęby bezpiecznie metodą Martuni, teraz mam białe ząbki :)
 
Sabina, 26.01.2016 15.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja równiez polecam wybielanie w White&Beauty w Gdańsku . Zęby wcale się nie osłabiaja a nabierają rewelacyjnego efektu. Wiadomo nie jest to może hollywood smile ale jest naturalny biały. I sam zabieg jest całkowicie bezbolesny !
 
Lorijell, 20.11.2015 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi też się wydaje, że domowe sposoby mogą tylko zniszczyć szkliwo i wybielić na krótką mętę. Niedawno zrobiłam kurację wybielającą System 5 dni od Białej Perły i do teraz nie mogę jeszcze uwierzyć, że mam tak ładne zęby po dwóch tygodniach. A mój dentysta nie ma zastrzeżeń do mojego szkliwa i w ogóle. Także polecam bialą perłe
 
Katarzyna, 12.10.2015 18.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio natknęłam się w Warszawie na Puławskiej na Perli Smile Spa nie dość że cena nie przekraczała 200 zł to zęby jaśniejsze o 5 odcieni jak dla mnie to bardzo dużo, a poza tym można zapisać się z dnia na dzień. Szczerze polecam!
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub...

więcej

181

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

157

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów naszych...

więcej

149

ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i...

więcej

138

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.