Zęby: sposoby na wybielanie zębów w domu i u stomatologa

28 komentarze

Niewiele osób ma idealnie białe zęby. Przebarwienia często spowodowane są paleniem papierosów, piciem kawy i czerwonego wina.  Wybielanie zębów jest coraz popularniejsze i dostępniejsze - zęby możesz wybielić korzystając z żelów, past wybielających czy wybielić je laserowo.

Wybielanie zębów: zapomnisz co to kamień i zażółcenia

Przebarwienia mogą być skutkiem zażywania antybiotyków (zwłaszcza tetracyklin), picia kawy, herbaty, czerwonego wina, palenia papierosów. A gdy jeszcze zapomnimy o starannym umyciu zębów po jedzeniu, odkłada się na nich płytka nazębna. Jeżeli nie usuwamy jej regularnie, twardnieje – tworzy się kamień. Tym samym fundujemy zębom zmianę koloru na żółty, w dodatku z ciemnymi obwódkami przy dziąsłach – nie do usunięcia domowymi metodami. Dlatego najpierw powinniśmy iść do dentysty, by usunął kamień. Po kilku dniach można zacząć przywracanie bieli.

Domowe wybielanie zębów

Preparaty wybielające są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń z ulotki. Ale nie oszukujmy się – zęby tylko trochę zjaśnieją i nie znikną z nich plamy czy przebarwienia, do tego potrzebne jest profesjonalne czyszczenie w gabinecie. Domowe rozjaśnianie trwa kilka tygodni, a efekt utrzymuje się przez 3–6 miesięcy.
Pasty – myjemy nimi zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po jedzeniu. Jeśli nie ma możliwości umycia zębów (w ciągu dnia) po jedzeniu, żujmy gumę wybielającą. Pastę taką można stosować bez obaw, ale na zmianę ze zwykłą.
Przezroczyste paski – nasączone są wybielającym żelem. Przykleja się je dokładnie do zębów w górnej i dolnej szczęce dwa razy dziennie i pozostawia na 30 minut. Po kilku dniach uzyskuje się widoczną poprawę bieli zębów (można kurację przeciągnąć do dwóch tygodni). Aby utrzymać dobry efekt, zabieg powtarza się co pół roku.
Wybielacz w sztyfcie – po umyciu zębów końcówką sztyftu jak flamastrem trzeba "pomalować" dokładnie zęby. Najlepiej robić to na noc. Po dwóch tygodniach stosowania żelu zęby są bielsze.
Dwufazowy żel – do opakowania dołączona jest protetyczna nakładka, którą zanurza się w żelu i codziennie nanosi się na poszczególne zęby na 10 minut. Pierwsze efekty wybielania można zauważyć już po tygodniu regularnego stosowania.
Nakładki-szyny – wypełnione substancją wybielającą. Wciska się je na zęby i zagryza. Trzeba stosować je przez 5 dni po 20–30 minut.

Wybielanie zębów: tu pomoże stomatolog

Wybielanie martwych zębów – te leczone kanałowo z czasem ciemnieją, ale je także można wybielić. Najpierw lekarz otwiera ząb i sprawdza, czy był starannie wyleczony i czy korzenie są odpowiednio uszczelnione. Aby uchronić nas przez bólem, do wnętrza zęba wprowadza uszczelniający preparat. Następnie wkłada środek wybielający i przykrywa go opatrunkiem. Po tygodniu przychodzimy na pierwszą kontrolę, potem na trzy kolejne. Gdy wszystko jest w porządku – ząb jest plombowany. Jeżeli trzeba go bardziej rozjaśnić, procedurę się powtarza. Ząb rozjaśnia się od środka aż po powierzchnię szkliwa. Cena od 30 do 50 zł za jedną próbę wybielenia.
Nakładki z żelem – podczas pierwszej wizyty lekarz robi wycisk szczęki, by przygotować dopasowane nakładki. Zabieramy je do domu razem z dobranym dla nas żelem i według zaleceń lekarza używamy ich dwa lub trzy razy dziennie. Odwiedzamy lekarza, by ocenił efekt. Najlepiej nakładek używać na noc. Rozjaśnianie zębów trwa dwa tygodnie, cena zależnie od rodzaju preparatu – od 500 do 1200 zł.
Naświetlanie – aby nie uszkodzić dziąseł, stomatolog zabezpiecza je żywicą w piance. Potem na każdy ząb nakłada substancję wybielającą i naświetla lampą polimeryzacyjną. Zabieg trwa 20–80 minut i kosztuje 2500 zł. Niekiedy jeden zabieg nie wystarczy.
Wybielanie laserem – po nałożeniu na zęby substancji wybielającej naświetla się je promieniem lasera. Koszt takiego wybielania 800 do 2000 zł.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 24.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 28)
Anastasia, 27.07.2015 18.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja nie jestem fanką wybielania jako takiego - kolor kości jaki mamy i tak na stałe sie nie zmieni a wszystkie te zabiegi tylko osłabiaja nasze zęby. moim zdaniem najwazniejsze jest to by dbać o regularne usuwanie przebarwień, które powstają ze względu na nasz spsoob odzywnaia się głównie. Najjlepiej robi to dentysta, ale jeśli uzywa się odpowiedniego sprzętu, w moim przypadku jonizującej szczoteczki do zębów panasonica, to wizyty u stomatologa wcale do częstych nie należą. Kontrolne wizyty co pół roku to max - a tak zwykłe przebarwienia pomoga mi usuwac szczoteczk - tyle że porządna.
 
Blanka, 01.07.2015 16.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Porównując wiele metod przekonałam się, że najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest wybielanie laserowe z żelem. Zabieg trwa godzinę, jest bezbolesny a po nie występuje żadna nadwrażliwość. Naprawdę polecam wszystkim White&Beauty w Gdańsku!
 
Tacjana, 26.06.2015 14.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie warto ryzykować i stosować domowych metod, bo można sobie zniszczyć szkliwo i wywołać nadwrażliwość. Najskuteczniejszą metodą według badań jest wybielanie z użyciem lasera i żelu. W tej chwili niektóre firmy stosują żel organiczny, więc zabieg jest bezbolesny, trwa około godziny i daje naprawdę dobry efekt. Jedną z takich firm wykonującą laserowe wybielanie zębów jest White&Beauty w Gdańsku. Bardzo dużo ciekawych informacji jest na ich stronie internetowej: www.wybielaniezebow-gdansk.pl
 
Mens Care, 19.06.2015 01.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jest kilka skutecznych sposobów na wybielenie zębów. Najpewniejsze to oczywiście odpowiedni zabieg w gabinecie stomatologicznym. Ale trzeba pamiętać, że środek wybielający stosowany w gabinetach stomatologicznych to nadtlenek karbamidu albo po prostu woda utleniona - dlatego wybielanie zębów można bez ryzyka przeprowadzić w domu. Cały proces opisałem tutaj: http://www.menscare.pl/zdrowie-fitness/3-jak-samemu-wybielic-zeby
 
Blanka, 12.06.2015 12.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moim zdaniem najlepszym sposobem na wybielenie zębów jest udanie się do specjalisty na zabieg z użyciem lampy Beyond. Już przy jednym zabiegu można pozbyć się większości przebarwień, zabieg trwa około godziny i jest praktycznie bezbolesny. Najlepsze ceny mają w White&Beauty w Gdańsku. Polecam!
 
menscare, 10.06.2015 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć ! Wybielanie zębów domowymi sposobami być może daje jakieś efekty, ale tak naprawdę są one tak słabe, że często niezauważalne. Przebarwienia zębów powstają przez wnikanie barwników w głębokie warstwy szkliwa, a odcień zębów zależy też od przejrzystości szkliwa (miazga która jest dosyć ciemna może mniej lub bardziej prześwitywać przez szkliwo). Aby widocznie wybielić zęby niezbędny jest albo profesjonalny zabieg, albo wybielanie zębów w domu, ale z zastosowaniem odpowiednich preparatów.
 
Marcin, 03.06.2015 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Generalnie o sposobach wybielania zębów możecie dowiedzieć się wszystkiego tutaj: http://menscare.pl/index.php/zdrowie-fitness/1-bialy-usmiech-bleaching-czyli-wybielanie-zebow A tutaj opisany sposób jak wybielić zęby w domu za ułamek ceny którą normalnie trzeba zapłacić w gabinecie stomatologicznym: http://menscare.pl/index.php/zdrowie-fitness/4-kategoria-zdrowie-jak-samemu-wybielic-zeby
 
hasik, 21.05.2015 07.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ajona jest ok. Większe efekty da wam rozsądna dieta i dbałość o zęby niż stawianie na jakiś bzdurne zabiegi, które kosztują majątek, a i tak docelowo kompletnie nic wam nie dadzą!
 
liliana, 18.05.2015 10.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja wybielałam zęby w White&Beauty w Gdańsku i jestem zadowolona. Są do wyboru dwie lampy LED i Beyond, która jest silniejsza, wnika głębiej i daje lepsze rezultaty. Efekt jest już widoczny po pierwszym zabiegu, trwa około godziny i jest bezbolesny a po nie występuję nadwrażliwość.
 
angel1916, 05.05.2015 13.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobiście nie jestem za wybielaniem biała perła, mi nie przyniosło to efektów, za to zdecydowanie mogę polecić salon Perli Spa w Warszawie czy jakoś tak, byłyśmy ostatnio z koleżankami, bo była promocja z grupona i jesteśmy zachwycone. Małe koszta, a zabieg kompletnie bez bolesny i co najważniejsze efekty widoczne od razu , można porównać na miejscu stan przed i po :) SUPER !!! :) Gorąco polecamy :)
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
LECZENIE KANAŁOWE ratuje ząb LECZENIE KANAŁOWE ratuje ząb

Długo nieleczona próchnica może sprawić, że potrzebne będzie leczenie kanałowe. Kiedyś leczenie...

więcej

15462

ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i...

więcej

43359

14 pytań o aparaty ortodontyczne 14 pytań o aparaty ortodontyczne

Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej winne są złe nawyki powstałe jeszcze...

więcej

33596

PARODONTOZA (PARADONTOZA) zaczyna się od kamienia nazębnego PARODONTOZA (PARADONTOZA) zaczyna się od kamienia nazębnego

Parodontoza (paradontoza, przyzębica) atakuje podstępnie. Zapalenie przyzębia przez długi czas nie...

więcej

21327

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku wymienionych leków należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce. Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji terapii. Nie jest medycznie uzasadnione łączenie w...

Z opisu rezonansu nie wynika nic niepokojącego... Kwestią jest to, jakie masz ewentualne objawy bólowe kolana. Przypuszczam, że w przypadku pracy fizycznej problem jest natury bardziej...

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.