PoradnikZdrowie.pl > Zdrowie > Zdrowie rodziny > Jakie są objawy klimakterium i jak sobie poradzić z MENOPAUZĄ

Jakie są objawy klimakterium i jak sobie poradzić z MENOPAUZĄ

Kobiety boją się menopauzy. Ale czy słusznie? Współczesne 50-latki są pełne sił i planów na przyszłość. Przed nimi druga, często lepsza, połowa życia. Brak miesiączki nie oznacza przecież końca kobiecości, a z przykrymi objawami klimakterium można sobie poradzić.
A A A

Dolegliwości związane z menopauzą, które mogą się pojawiać, nie muszą w tym przeszkadzać. Wystarczy, że znów pokochasz samą siebie, staniesz się trochę egoistką, zadbasz o zdrowie i ładny wygląd.

Menopauza to nie choroba

Owszem, niesie ze sobą wiele zmian w organizmie, złe samopoczucie, ale nad tym można zapanować. Jeśli rozejrzysz się wokół, spostrzeżesz, że masz wielu sprzymierzeńców – współczesną medycynę, nowoczesne leki, doświadczonych dietetyków, kosmetyczkę, fryzjera. To nieprawda, że wszystko już za tobą, że wiele zachowań czy zainteresowań nie przystoi w twoim wieku. Nie musisz być stateczną matroną. Spójrz na swoje życie z innej perspektywy.

Menopauza - nowe możliwości

Odchowane dzieci nie wymagają już codziennej opieki, a więc masz więcej czasu dla siebie. Ugruntowana pozycja zawodowa pozwala podejmować kolejne wyzwania. W życiu małżeńskim bez dawnych uniesień, ale możesz sprawić, że staniecie się dla siebie na nowo atrakcyjni. To nie takie proste – powie wiele pań. Ale i niezbyt trudne. Trzeba jedynie zrozumieć istotę zachodzących zmian i... z jednymi się pogodzić, a innym stawić czoła. Według definicji medycznej, menopauza to ostatnia miesiączka, ostatnie krwawienie z macicy będące wynikiem prawidłowej pracy jajników. Jednak potoczne rozumienie tego słowa jest szersze. O menopauzie można mówić, jeśli w ciągu 6 miesięcy nie pojawi się jakiekolwiek krwawienie. W języku polskim funkcjonują też określenia – klimakterium i przekwitanie, ale tych panie nie lubią. No bo, która z nas chce dobrowolnie przekwitnąć, czyli stać się nieatrakcyjną? Z pewnością żadna!

Kiedy nadchodzi menopauza

Przeciętny wiek wystąpienia menopauzy u Polek to 50.–51. rok życia. O przedwczesnej menopauzie mówi się, gdy do wygaśnięcia czynności jajników (lub do ich usunięcia) dochodzi przed 45. rokiem życia. Zgodnie z naturalną koleją rzeczy, kilka lat przed ostatnią miesiączką jajniki wytwarzają coraz mniej hormonów. To okres premenopauzalny, który może trwać 6–8 lat. Ale to nic nadzwyczajnego, bo z badań nad płodnością człowieka wynika, że płodność kobiet obniża się już od 35. roku życia. Jajniki są mniej wydolne, ale większość pań tego nie odczuwa.

Objawy menopauzy

Bywa i tak, że występują charakterystyczne objawy niedoboru estrogenów. Specjaliści dzielą je na objawy wczesne (natychmiastowa reakcja na obniżenie ich stężenia we krwi) i późne (pojawiające się po dłuższym okresie niedoboru). Wczesne objawy to tzw. objawy wypadowe, czyli takie, które są odczuwane po wypadnięciu (ustaniu) funkcji jajników. Najbardziej typowe:

  • uderzenia gorąca, obfite nocne poty, bezsenność
  • zmiany emocjonalne, np. depresja
  • zaburzenia miesiączkowania (wydłużenie albo skrócenie cykli, obfite lub skąpe krwawienia)
  • zmiany w układzie moczowo-płciowym (zapalenie pochwy, suchość, zaburzenia w oddawaniu moczu, bolesne współżycie płciowe)
  • zmiany położenia narządu rodnego (obniżenie lub wypadanie macicy).

Późne objawy to te, które pojawiają się kilka lub nawet kilkanaście lat po ostatniej miesiączce. Do najbardziej charakterystycznych z nich należą:

  • choroby układu sercowo–naczyniowego, nadciśnienie, zapalenie żył
  • systematyczne zmniejszanie się masy kostnej, osteoporoza.

Polecamy także
Co to jest menopauza i jakie są objawy klimakterium?
Co to jest menopauza i jakie są objawy klimakterium?
Wczesna MENOPAUZA dotyka kobiety przed 40. rokiem życia. Jakie są objawy wczesnej menopauzy?
Wczesna MENOPAUZA dotyka kobiety przed 40. rokiem życia. Jakie są objawy wczesnej menopauzy?
MENOPAUZA a PSYCHKA: klimakterium to nie początek starości
MENOPAUZA a PSYCHKA: klimakterium to nie początek starości
Problemy z seksem po menopauzie
Problemy z seksem po menopauzie
MENOPAUZA - zatroszcz się o zdrowie w okresie klimakterium
MENOPAUZA - zatroszcz się o zdrowie w okresie klimakterium
Menopauza - co zrobić, by nie utyć w okresie klimakterium
Menopauza - co zrobić, by nie utyć w okresie klimakterium
Dieta po czterdziestym roku życia złagodzi objawy menopauzy
Dieta po czterdziestym roku życia złagodzi objawy menopauzy
TERAPIA HORMONALNA: bezpieczna czy nie?
TERAPIA HORMONALNA: bezpieczna czy nie?
 
Problemy z zajściem w ciążę
Za pół roku mam ślub, od razu po chcemy starać się o dziecko, ale wiem jak jest boje się, że to może nie być takie proste, czy jest stosowanie takiego suplementu profilaktycznie przez pół roku ...
Autor: karmelka
 
 
Chcę rzucić palenie. Czy środki z nikotyną (tabletki, plastry) działają?
Rzucając palenie pamiętaj, że lepiej zrobić to dzięki e-papierosom marki Cayani Professional. Kupując e-papierosa tej marki zyskujesz na dużych możliwościach wyboru liquidów. Możesz kupić e-papierosa w zestawie który składa się z e-papierosa, ładowarki oraz eleganckiego ...
 
 
Słabe paznokcie, podkrążone oczy, gazy
Witam, mam 20 lat, od 3 miesięcy jestem na masie. Przytyłem 6kg wszystko ładnie tylko pojawiło się kilka problemów, mianowicie: - ostatnio mam mocno podkrążone oczy(śpię dużo); - moje paznokcie stały się brzydkie i łatwo ...
 
 
Opinie o suplemencie diety Slimcea
Ja właśnie tymi 8 kilogramami schudłam do swojej wymarzonej wagi 49 kilogramów :) więc nie byłam jakaś grubcia :)
 
 
forum.poradnikzdrowie.pl
  • eksperci radzą
Zdrowie rodziny – kompendium wiedzy o chorobach dotykających kobiety, mężczyzn i dzieci. Badania profilaktyczne, choroby objawy, najczęstsze choroby, choroby kobiece, choroby męskie, choroby dzieci, choroby zakaźne, choroby weneryczne, choroby wieku starczego, choroby cywilizacyjne, choroby pasożytnicze – przyczyny chorób, leczenie chorób, objawy chorób. Profilaktyka zdrowia, kalendarz szczepień, Wszystko o zdrowiu rodziny, zdrowie dziecka, zdrowie seniora, zdrowie rodziców. Zobacz jak dbać o zdrowie rodziny. Dowiedz jak dbać o zdrowie dziecka. Poznaj domowe sposoby na walkę z chorobą. Badania profilaktyczne kobiet i badania profilaktyczne mężczyzn. Kontroluj prawidłowy rozwój dziecka i czuwaj nad zdrowiem rodziny.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.