Wrzody żołądka: prawdy i mity krążące na temat choroby wrzodowej żołądka

34 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

O wrzodach żołądka mogą świadczyć: brak apetytu, bóle brzucha, zgaga, zaparcia.  Ale nie musisz cierpieć – są sposoby, by skutecznie wyleczyć chorobę wrzodową żołądka. Poznaj obiegowe opinie krążące na temat wrzodów żołądka. Które z nich są prawdziwe?

Na wrzody żołądka cierpi w Polsce co dziesiąta osoba, większość chorych to ludzie młodzi i w średnim wieku. Znacznie częściej chorują mężczyźni. Niewyleczone do końca wrzody mają tendencję do nawrotów.

  • Bakterie nie są jedyną przyczyną powstawania wrzodów

Prawda. Bakteria Helicobacter pylori jest jednak na pierwszym miejscu listy winowajców. Można się nią zarazić drogą pokarmową lub podczas... pocałunku. Sprawcą kłopotów jest również kwas solny, który wchodzi w skład soków żołądkowych. Produkowany jest przez błonę śluzową wyściełającą wnętrze żołądka i pomaga trawić białka, tłuszcze oraz niszczyć bakterie, które trafiają do żołądka wraz z jedzeniem. Gdy kwasu solnego jest za dużo, może on uszkadzać błonę śluzową, co prowadzi do powstawania wrzodów. Skłonność do wrzodów możemy również odziedziczyć – u 50 proc. osób choroba występuje rodzinnie. Większe skłonności do niej mają też (30-40 proc.) osoby z grupą krwi 0. Cofanie żółci do żołądka to kolejna przyczyna schorzenia. Gdy układ pokarmowy źle pracuje, żółć z dwunastnicy powraca do żołądka i uszkadza jego ścianki. Przyczyną wrzodów może być także częste zażywanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwreumatycznych, ponieważ uszkadzają błonę śluzową żołądka. Sprzymierzeńcem wrzodów jest również przedłużający się stres, który prowokuje nasz organizm do wydzielania większej ilości kwasu solnego. Przyczyną choroby wrzodowej jest też nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Nie przegap
  • Wrzody wywołane przez bakterie można wyleczyć bez operacji

Prawda. Aby zniszczyć Helicobacter pylori chorym przez tydzień podaje się dwa odpowiednio dobrane antybiotyki. Jednocześnie raz dziennie przyjmuje się tzw. inhibitor pompy protonowej – lek, który prawie do zera zmniejsza wydzielanie kwasu solnego. Aby kuracja była skuteczna, trzeba doprowadzić ją do końca. Błędem jest przerywanie jej, gdy poprawi się samopoczucie. Po wyleczeniu zaleca się stosowanie środków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego i osłaniających śluzówkę żołądka. Można przyjmować preparaty neutralizujące kwas solny, ale nie należy ich nadużywać.

  • Wszyscy wrzodowcy mają takie same objawy choroby

Fałsz. Tylko połowa chorych ma typowe dolegliwości: pojawia się ból pośrodku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem. Przypomina pieczenie, palenie, niekiedy uczucie głodu. Mogą mu towarzyszyć mdłości, odbijanie, zgaga, czasem wymioty. Objawy są uzależnione od umiejscowienia wrzodu i wieku chorego. Dla wrzodów żołądka charakterystyczne jest nasilenie się bólu po jedzeniu.

Ważne

Ważne

Gastroskopia – najlepsze badanie

Tylko wykonując takie badanie, można z największą dokładnością ocenić stan błony śluzowej żołądka. Podczas gastroskopii lekarz wprowadza przez przełyk giętki przewód zakończony minikamerą, przez którą ogląda błonę śluzową. Z owrzodzonych miejsc pobiera fragmenty chorej tkanki, by po odpowiednich analizach wykluczyć istnienie zmian nowotworowych. Tych bowiem "na oko" nie da się rozpoznać nawet doświadczonemu chirurgowi. Na wycinkach przeprowadza się także test na obecność Helicobacter pylori. W niektórych przypadkach badanie można wykonać w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym.

  • Choroba nasila się wiosną i jesienią

Prawda. Jedna z teorii sezonowego nasilania się dolegliwości tłumaczy, że właśnie w tych okresach roku bakterie Helicobacter pylori stają się szczególnie aktywne i chętnie się rozmnażają, mimo ekstremalnie niekorzystnych warunków panujących w żołądku i dwunastnicy.

  • Wrzód żołądka może doprowadzić do poważnych komplikacji

Prawda. Samo istnienie wrzodu jest zazwyczaj niegroźne, ale może on stać się przyczyną poważnych, czasem nawet zagrażających życiu powikłań. Każdy wrzód może uszkodzić naczynia krwionośne, z których będzie w niezauważalny dla nas sposób sączyć się krew do wnętrza żołądka. Z czasem doprowadzi to do niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza. Gdy wrzody goją się, na ściankach błony śluzowej powstają blizny. Czasem mogą być na tyle duże, że utrudnią lub zablokują przesuwanie się pokarmu. Najgroźniejsze jest jednak przedziurawienie ściany żołądka (fachowo nazywane perforacją) spowodowane trawieniem przez kwas solny kolejnych warstw ściany żołądka. Gdy kwaśna zawartość żołądka wyleje się do jamy otrzewnej, rozwija się zapalenie otrzewnej, które wymaga interwencji chirurgicznej.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
merit_poland, 19.01.2015 12:20
Aby uniknąć wrzodów należy pić chude mleko i jeść produkty mleczne, pieczywo pszenne, warzywa gotowane, dojrzałe owoce cytrusowe, banany czy jabłka. Przydałoby się gotować potrawy w wodzie lub na parze, a piec w folii aluminiowej lub specjalnym rękawie. Podstawą jednak powinno być regularne i częste (około 5 razy dziennie) spożywanie posiłków w niewielkich porcjach, a także rezygnacja z palenia tytoniu.
ProduktyAloesowe, 30.04.2012 13:17
Ja kilka lat temu miałam ogromne bóle brzucha. Lekarz mi powiedział, że mam wrzody wielkości pięcio złotówek. Nie powiem, trochę się wystraszyłam.Postawiłam jednak na picie miąższu aloesu i problem zniknął. Obecnie nie odczuwam już bólu.
 
  • Wrzody tworzą się tylko w obrębie błony śluzowej żołądka

Fałsz. Ubytki w śluzówce mogą powstawać również w dwunastnicy (pierwszy odcinek jelita cienkiego, tzw. opuszka), a także w dolnej części przełyku, gdyż bywa narażona na działanie kwasu żołądkowego. Zwykle jednak wrzody tworzą się w tej części przewodu pokarmowego, w której występuje pepsyna, czyli enzym trawiący białka.

  • Wystarczy proste badanie, by stwierdzić obecność bakterii wywołujących wrzody żołądka

Prawda. Służy do tego specjalny test. Gotowy zestaw (Helico Test, ok. 35-40 zł) można kupić w aptece bez recepty. Nie jest trudny do wykonania, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. Badanie można też przeprowadzić w każdym laboratorium analitycznym (kosztuje ok. 40 zł) po pobraniu próbki krwi.

  • Kto się zarazi bakterią, będzie miał wrzody żołądka

Fałsz. Można być nosicielem bakterii Helicobacter pylori i nie chorować. Szacuje się, że aż 80 proc. Polaków jest jej nosicielami, a choruje zaledwie 1/4. Większość cierpiących to ludzie młodzi i w średnim wieku, zwykle dużo pracujący. Niestety, coraz częściej trafiają się wśród nich nastolatki i dzieci. Na wrzody trawienne (żołądka i dwunastnicy) cierpi co dziesiąty dorosły człowiek. Mężczyźni chorują trzy razy częściej niż kobiety. Ciągle jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób bakterie powodują powstawanie wrzodów. Wiadomo natomiast, że prawie każdy zakażony bakteriami ma (chociaż w różnej postaci) zapalenie błony śluzowej żołądka. To schorzenie może nie dawać żadnych objawów.

  • Dieta przyśpiesza gojenie się wrzodów

Fałsz. Dotychczas nie znaleziono dowodów, że dieta przyśpiesza gojenie. Ale na czas kuracji należy znacznie ograniczyć pieczywo żytnie, razowe, zapiekanki, potrawy smażone. Odstawić trzeba zupy na wywarach z tłustych mięs, ryb i grzybowe, z zasmażką. Nie służą też marynaty, wędliny mielone i kiełbasy, gotowe sosy, sery żółte, smalec, słonina, margaryna w kostkach i kwaśna śmietana, warzywa kapustne, rzodkiewki, rośliny strączkowe, musztarda, chrzan, kremy, tłuste ciasta.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 19.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 34)
davika, 24.11.2015 10.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy wrzody zolatka moga byc dzedziczne
 
ankieterka, 21.11.2015 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam. jestem studentką i pisze prace licencjacką nt wiedzy o chorobie wrzodowej. będę wdzięczna za poswięcenie kilku minut i wypełnienie ankiety która bardzo mi pomoże w napisaniu pracy. z góry bardzo dziękuję http://www.ankietaplus.pl/s/64158CCN
 
ania, 11.11.2015 01.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Iwonick, czym leczyła sie Twoja przyjaciólka?
 
Iwonick, 23.10.2015 08.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam metodę mojej przyjaciółki, która po ponad 20 latach wyleczyła się z wrzodów naturalną i tanią metodą.
 
Misia, 07.10.2015 00.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Monika I naprawdę jesteś w stanie dzień w dzień pić takie świństwo ? Ja tam od razu zdecydowałam się na suplementy , ale jest kłopot bo muszę sprowadzać ten preparat aż z Ameryki , cenowo nie wygląda to zbyt pięknie , ale przynajmniej działa w odróżnieniu od tego co możemy teraz kupić w Polsce
 
Monika, 18.09.2015 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może to zabrzmi dziwnie, bo w sumie jak szukałam czegoś co pomoże to mi samej wydało mi się dziwne, no ale pomogło i to bardzo. Także do rzeczy, trafiłam na jakiś artykuł, w którym było napisane, że kurkuma pomaga przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Wówczas pomyślałam: co? ta żółta przyprawa? no ale pomyślałam spróbuję, co mi szkodzi, robiłam sobie taką mieszankę: łyżeczka kurkumy, odrobina czarnego pieprzu i olej lniany, lub oliwa z oliwek, no i piłam to codziennie. Suplementy dostępne na rynku niekoniecznie są skuteczne - jeśli zawierają samą kurkumę w proszku, przyswajalność będzie bliska zeru.
 
Ewelima, 09.09.2015 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Siemie lniane i zaparcia znikną .Polecam też noni i aloes do picia !!!!
 
diana, 31.08.2015 11.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wrzody żołądka to nie żarty. ja się ich nabawiłam przez liczne stresy. zaczęło się właśnie od bólów brzucha i braku apetytu i chyba nawet to drugie zaczęło mnie bardziej martwić. potem trafiłam na świetnego lekarza dr. kielka który zrobił mi gastroskopię i potem zalecił odpowiednie leczenie. u mojego ojca pękł kiedyś wrzód bo lekarze go wcześniej zbywali mówiąc że to pewnie jakaś zgaga.
 
xzm, 09.06.2015 19.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na trawienie błonnik, aloes i melisa
 
edyta1002@amorki.pl, 24.05.2015 18.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam pytanie co robic ,jesc aby nie miec zaparc potafie nawet po tygodniu nie chodzic do toalety .
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową? Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy...

więcej

44889

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

53318

Zapalenie błony śluzowej żołądka - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie błony śluzowej żołądka (inaczej katar żołądka lub nieżyt żołądka) to choroba, która daje...

więcej

33863

Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina brzuszna to stan, w którym części narządów znajdujących się w jamie brzusznej,...

więcej

43780

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.