CHOROBY NEREK rozwijają się w ukryciu

12 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Choroby nerek przez lata mogą nie dawać żadnych objawów. Niezauważone postępują, powodując nieodwracalne zmiany. A przecież tak łatwo temu zapobiec. Koniecznie rób raz w roku tanie, proste i bezbolesne badanie moczu.

O nerkowych schorzeniach zrobiło się ostatnio głośno. Z jednej strony dlatego, że występują coraz częściej. Ale jest też inna przyczyna – pojawiły się bowiem nowe możliwości diagnozowania oraz leczenia chorób nerek. Nowoczesne badania pozwalają wcześnie wykryć przyczynę kłopotów, co w połączeniu z nowymi terapiami zwiększa szanse wyleczenia schorzeń, wobec których do niedawna medycyna była bezradna.

Choroby nerek - ciche zagrożenie

Problem z chorobami nerek polega na tym, że w wielu przypadkach rozwijają się one, nie powodując żadnych dolegliwości. Co więcej, ból pojawiający się w tych okolicach ciała zwykle ma swe źródło wcale nie w nerkach. Może oznaczać ucisk na korzonki nerwowe lub jakieś schorzenie kręgosłupa. Nawet nowotwory nerek na wczesnym etapie rozwoju nie sprawiają bólu. Ale jest też grupa schorzeń nerek, w których właśnie ból jest pierwszym objawem. To zakażenie dróg moczowych i kamica. Dolegliwości zlokalizowane są w dole brzucha, towarzyszy im gorączka oraz zmiany biochemiczne w moczu, np. duża liczba leukocytów, erytrocytów czy bakterii w osadzie. Badanie krwi może wykazać leukocytozę i wysokie OB. Schorzenia nerek często są następstwem źle leczonych angin czy przeziębień, np. różne postacie ostrych lub przewlekłych kłębuszkowych zapaleń nerek. Postępują latami i zazwyczaj wykrywa się je przypadkowo po zleconej z innego powodu analizie moczu lub oznaczeniu kreatyniny.

Aby wykryć choroby nerek, rób badanie moczu

Dla własnego bezpieczeństwa trzeba raz w roku zrobić ogólne badanie moczu. Na rozwijającą się chorobę nerek lub dróg moczowych może wskazywać nawet niewielka ilość białka w moczu, a także krwinek białych i czerwonych. Nie powinno w nim być też wałeczków. Ale wyniki musi zobaczyć lekarz, bo tylko on może je właściwie ocenić i – w razie potrzeby – zlecić inne badania lub też od razu rozpocząć prawidłowe leczenie. Warto też samemu obserwować zmiany barwy moczu, jego konsystencji, przejrzystości i zapachu. Innymi symptomami, które mogą sugerować chorobę nerek, są m.in.: pogorszenie samopoczucia, apatia, senność, nadmierna bladość skóry, bóle głowy, gorączka, wymioty, zaparcia,obrzęki nóg, podwyższone ciśnienie krwi. Pojawić się może skąpomocz lub zbyt częste oddawanie moczu, ale każda zmiana dobowego rytmu opróżniania pęcherza powinna zwrócić uwagę.

Kto jest bardziej podatny na choroby nerek?

Do szczególnie zagrożonych chorobami nerek i układu moczowego należą ludzie starsi, którzy mają obniżoną sprawność układu immunologicznego, zwłaszcza mężczyźni z przerostem prostaty, oraz chorujący na cukrzycę (nefropatia cukrzycowa), a także chorzy z nadciśnieniem tętniczym (nefropatia nadciśnieniowa). Zaburzenia pracy nerek mogą wywoływać zatrucia, np. glikolem lub lekami nasennymi. Nefrotoksyczne działanie mają też antybiotyki, środki przeciwbólowe czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zachorowaniom o podłożu infekcyjnym (częściej u kobiet) sprzyja nieprawidłowa higiena okolicy krocza, skąd drobnoustroje przenoszą się najpierw do układu moczowego i dalej do nerek.

Zmiany nowotworowe

Rak nerki może rozwijać się bezobjawowo. Tzw. triada objawów – ból, krwiomocz i guz, który łatwo wyczuć palcami – występuje u 8–15 proc. chorych, ale jeśli wszystkie pojawią się jednocześnie, świadczy to o bardzo zaawansowanym stadium choroby. Do innych symptomów zalicza się: niedokrwistość, duży spadek masy ciała, podwyższoną temperaturę, pocenie nocne, wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego, podwyższone OB oraz zapalenie mięśni, które charakteryzuje się ich znacznym osłabieniem. U 30 proc. chorych wraz z wykryciem nowotworu nerki stwierdza się przerzuty do innych narządów.

Chcesz wiedzieć, czy masz zdrowe nerki?

Zrób badanie moczu – najprostsze i najtańsze. Oto, co może ci dolegać, gdy w moczu znajdują się:

  • Bakterie – ich obecność świadczy o zakażeniu nimi któregoś z odcinków układu moczowego – cewki moczowej, pęcherza, miedniczki nerkowej lub nerki, albo o niewłaściwym pobraniu próbki moczu.
  • Białko – gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, sugeruje problemy z nerkami lub drogami moczowymi, ale mała ilość białka może się pojawić po wysokiej gorączce lub dużym wysiłku fizycznym.
  • Kreatynina – przy prawidłowej czynności nerek jej ilość w moczu jest wielkością stałą i zależną od masy mięśniowej. Zmniejszenie ilości wydalanej kreatyniny z moczem jest najczęściej wynikiem ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek.
  • Krwinki białe (leukocyty, WBC) – ich nadmierne wydalanie świadczy o ostrym lub przewlekłym bakteryjnym zakażeniu układu moczowego. Może to być również objaw śródmiąższowego zapalenia nerek po przyjmowaniu leków, np. cefalosporyny, sulfonamidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Więcej leukocytów przenika do moczu podczas dużego wysiłku fizycznego, przy wysokiej gorączce, odwodnieniu, przewlekłej niewydolności krążenia oraz zmianach zapalnych narządów sąsiadujących z układem moczowym.
  • Krwinki czerwone (erytrocyty, RBC) – obecność krwinek czerwonych, które widać w moczu gołym okiem, to krwiomocz; zwykle jest on skutkiem zapalenia pęcherza. Natomiast krwinkomocz może być spowodowany uszkodzeniem zarówno nerek, jak i innego odcinka dróg moczowych, ale to daje się stwierdzić tylko w badaniach laboratoryjnych. Najpopularniejszą przyczyną krwinkomoczu jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej. Jednak krew w moczu pojawia się także przy przyjmowaniu leków zawierających heparynę.
  • Kwas moczowy – przekroczenie normy świadczy o ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek, pojawia się po niektórych lekach moczopędnych, przy zatruciu tlenkiem węgla, ołowiem, w nowotworach. Zmniejszone wydalanie kwasu moczowego jest wynikiem diety ubogiej w puryny. Związki te w niewielkich ilościach znajdują się w kurczakach, wołowinie, halibucie, grzybach, chlebie, kaszach, owocach, warzywach (np. szparagach), orzechach.
  • Mocznik – podwyższona zawartość wskazuje na dietę bogatobiałkową, odwodnienie lub niewydolność nerek.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 13.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 12)
Margaret, 06.07.2017 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie jest czestomocz często poprostu sikam w majtki na badaniach stwierdzono bardzo dużo krwi w moczu, zaznaczę że mies,jam w UK a tutaj to niebardzo spisza się z wynikami wciąż czekam na list do specjalisty i szczegółowe badania moczu, czy coś jest poważnie źle?
 
Sławek-82, 27.10.2016 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam tak że czasem mnie boli nerka... i mam gorączkę ale byłem na badaniach i wyniki są dobre..... wic nie wiem co to jest..... i lekarza na razie też nie wiedzą....
 
Justyna, 07.10.2016 20.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam proglem z nerkami wcale już moczu nie odawałam byłam na djalizach to był koszmar dzięki kochanym lekarzom z poznania naraazie jest ok nie całkie dobrze pracujom ale nie muszę mieć dializ i mam nadzieje że toczen będzie spał jak naj dłużej pozdrawiam czeba walczyć justyna
 
alek, 14.05.2016 11.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam gorączkę i bóle nerek od dwóch tygodni... idę do lekarza w poniedziałek.. mam nadzieje że to nic poważnego....
 
Wojtek, 21.04.2016 14.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
uprawiam sport i boli mnie lewa nerka przy wysiłki fizycznym.mam 12 lat. co mam robić ???
 
Sabina, 21.01.2016 11.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj Alicja, mój przypadek jest identyczny! Czy mogłabyś napisać jak potoczyła się dalej historia Twojej choroby? Ja też nie wiem co mam robić...sabina850@poczta.onet.pl, pozdrawiam
 
nati, 21.11.2015 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam zupełnie podobnie dawno temu miałam ostre zapalenie nerki po kilku latach nerka się odezwała robiłam wszelkie badania dwa skany mocz krew i wszystko w porządku pare dni temu miałam zapalenie dróg moczowych po trzech dniach zaczeło sie na nowo nerka boli jak na razie zażywam NITROFURANTOIN i czekam do poniediałku jak nie ustąpi ból ide zrobić badanie moczu i też mnie to męczy bo niby wszystkie badanie ok a nerka znowu boli :/
 
Karol, 08.09.2015 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z moją babcią było podobnie. Z tym, że przez dłuższy czas nie odczuwała żadnych dolegliwości (albo też nie chciała o tym mówić. Wiadomo jak to bywa ze starszymi osobami). Po jakimś czasie kłucie, ból, stał się na tyle poważny, że sama zwróciła się do nas o pomoc. Byliśmy już w laboratorium rh+ przy Helleńskiej i zrobiliśmy badania na poziom potasu, sodu, kreatyniny, stężenia mocznika i coś tam jeszcze. Czekamy na wyniki, w ciągu ok. 2 dni powinny być. Zobaczymy co dalej.
 
Stan, 05.10.2014 20.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Historia mojego bólu w okolicy prawej nerki zaczeła sie od wewnetrznego ucisku w tej okolicy.Później pojawił sie bol ale co ciekawe tylko w pozycji leżącej wieczorem w łóżku.Wyniki moczu nie wskazują na chorobę nerek ,jestem bardzo zaniepokojony zaistniałym stan mojego zdrowia.Być może ktoś miał podobny przypadek?
 
IIona, 03.04.2013 14.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To może byc kamica nerkowa idz na usg jamy brzusznej-miałam podobne objawy,powiem więcej początkowo bolały mnie tak jakby korzonki nacierałam się róznymi maśćmi-USG zrobilam z głupoty przy okazji jak jechałam z mamą i co ku wielkiemu zdziwieniu Kamień. może to być również piasek albo małe złogi których USG nie wykarze skoro odczówasz takie dolegliwości, U mnie to długa historia od 2 lat walcze z kamicą i niestety mimo zabiegów rozbijania kamieni tabletek-nic nawet raz miałam operację która się nie udała no i co skończyło się na tym,że nic nie zrobil-załamanie. Idz póki kamień jest mały bo może masz to szczęście i nie kawalifikuje się na operacje-mój ma 2 cm i jest za duży na to aby go urodzić
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

199

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla źycia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

188

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia....

więcej

187

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

185

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.