Rak piersi: operacje oszczędzające piersi

Konsultant: Jadwiga Borczewska, chirurg onkolog, Szpital Grochowski w Warszawie
14 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Do niedawna rozpoznanie raka piersi kojarzyło się z koniecznością odjęcia piersi. Dziś coraz częściej proponuje się kobietom terapię BCT - zabieg polegający na usunięciu jedynie fragmentu piersi i zachowaniu węzłów chłonnych pod pachą. Co trzeba wiedzieć o operacjach oszczędzających piersi?

Liczba nowych zachorowań na raka piersi jest ogromna – 12 tys. rocznie. Na szczęście coraz częściej kobiety zgłaszają się do lekarza, gdy nowotwór piersi jest jeszcze we wczesnym stadium. To właśnie pozwala podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu oszczędzającego – BCT (z ang. breast conserving treatment). Dotyczy to około 30 proc. kobiet. W świecie takie operacje oszczędzające piersi wykonuje się u 50–70 proc. kobiet z rakiem piersi.

Rak piersi: dla kogo operacja oszczędzająca

Operację oszczędzającą pierś i węzły chłonne można przeprowadzić, gdy:

 • średnica guzka nie przekracza 2–3 cm, a więc w tzw. wczesnym stadium choroby. Ale i w takich przypadkach po operacji konieczna jest radio-, chemio- lub hormonoterapia. Jednak im szybciej kobieta trafi do lekarza, tym większe ma szanse na pełne wyzdrowienie;
 • w mammografii widoczne jest tylko jedno ognisko nowotworu;
 • guz nie stanowi znacznego fragmentu piersi. Gdy pierś jest drobna, nawet kilku- centymetrowy guzek może stanowić istotną jej część. Wielkość piersi jest ważna, ponieważ pozwala usunąć guz z właściwym marginesem zdrowej tkanki;
 • istnieje możliwość ścisłej współpracy radiologa, patologa, chirurga, radioterapeuty oraz chemioterapeuty, zaś pacjentka jest zaangażowana w proces leczenia i może regularnie przyjeżdżać na kolejne terapie.

Operacja oszczędzająca piersi: zostawić strażnika - węzeł wartowniczy

Amputacja piersi jest leczeniem radykalnym i szybkim, ale bywa przyczyną innych kłopotów zdrowotnych, np. ograniczenia poruszania ręką, a czasem także silnej nerwicy lub depresji. Dzięki leczeniu oszczędzającemu oraz tzw. metodzie węzła wartowniczego można nie tylko uratować pierś, ale również zachować węzły chłonne pod pachą. Przy mastektomii usuwa się nie tylko całą pierś, ale i na wszelki wypadek 10–30 węzłów znajdujących się pod pachą.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Badania piersi

Zanim guz osiągnie średnicę 1 cm, mija kilka lat; by rozrósł się do 2 cm, potrzebuje 6–8 lat. Dlatego tak ważne są badania. Jeśli po każdej miesiączce badamy piersi i – zgodnie z zaleceniem lekarza – w odpowiednim terminie wykonujemy USG oraz mammografię, zapewniamy sobie bezpieczną przyszłość, bo tylko tak można wykryć raka w stadium przedinwazyjnym. Oznacza to, że komórki nowotworowe nie zetknęły się z krwią, czyli nie rozprzestrzeniły się po organizmie i nie dotarły np. do węzłów chłonnych. Na tym etapie można myśleć o ocaleniu piersi, i co ważniejsze – o wyleczeniu raka.

Operacja oszczędzająca: przeciwwskazania

 • rak jest wieloośrodkowy
 • są rozległe mikrozwapnienia
 • guz jest zbyt duży
 • kobieta przebyła napromienianie obu piersi
 • występują schorzenia tkanki łącznej – mogą wywołać w operowanej piersi znaczne zwłóknienie tkanki
 • pacjentka jest w ogólnie złym stanie (choroby płuc, serca).

Lekarz może odradzić wykonanie zabiegu oszczędzającego, jeśli kobieta ma bardzo małe piersi i efekt końcowy operacji będzie prawie taki sam, jak przy mastektomii.

Metoda BCT ma wiele zalet

 • daje pewność, że nowotwór zaatakował tylko pierś
 • operacja trwa krócej niż zabieg radykalny zmniejsza się ryzyko powikłań pooperacyjnych na piersi i pod pachą pozostaje niewielka blizna
 • po zabiegu nie jest konieczna długotrwała rehabilitacja ręki.

Większość kobiet, którym odjęto pierś, cierpi z powodu ograniczenia swobody poruszania ręką, opuchlizny czy bólu. Dziś można ocalić węzły chłonne dzięki precyzyjnej metodzie pozwalającej stwierdzić, czy węzły położone pod pachą są zaatakowane przez nowotwór rozwijający się w piersi.

Węzły chłonne jest to jakby rodzaj filtrów, które zatrzymują substancje mogące zagrażać naszemu zdrowiu. W strategicznych punktach ciała (na szyi, pod pachami, w brzuchu, w pachwinach oraz w klatce piersiowej) przez cały czas tworzą się przeciwciała i komórki żerne, których zadaniem jest niszczenie bakterii, wirusów
i komórek nowotworowych. Gdy w organizmie zaczyna rozwijać się infekcja, węzły broniące odpowiednich stref naszego ciała natychmiast się powiększają. Gdy np. dopadnie nas zapalenie gardła, powiększają się węzły chłonne na szyi. Właśnie tę cechę wykorzystano w nowej metodzie badawczej. Dzięki niej lekarz upewnia się, czy w sąsiadującym z chorą piersią węźle są komórki nowotworowe. Jeśli nie ma, wystarczy usunąć jedynie guzek.

Operacja piersi: węzeł chłonny wartowniczy

W badaniu węzła wartowniczego ważną rolę odgrywa możliwość zabarwienia go, dzięki czemu lekarz łatwo rozróżnia strategiczny węzeł od innych. W praktyce wygląda to tak, że dzień przed operacją w okolicę guzka wstrzykuje się izotop promieniotwórczy. Pozwala to zaobserwować, do którego węzła spływa z chorej piersi limfa. To ważny moment dla dalszego postępowania. Następnego dnia, podczas operacji, w pierś wstrzykuje się błękitny barwnik, który wędruje z limfą pod pachę, zabarwiając węzeł na niebiesko. Dzięki obecności izotopu precyzyjnie oznacza się miejsca, gdzie zgromadziły się komórki nowotworowe pochodzące z piersi. Z błękitnego węzła pobiera się próbkę do badania histopatologicznego. Jeśli okaże się, że nie ma w niej komórek rakowych, nie trzeba usuwać węzłów chłonnych. Tak jest w przypadku 90–95 proc. nowotworów, których wielkość nie przekracza 2 cm.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 29.12.2014 18:51
Sensacja! Choroba Parkinsona, ALS, MS, raka trzustki, Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=rwQi2AAssuE Sensacja! Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML https://www.youtube.com/watch?v=kCWXC60i0-I Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS) można już uleczyć! część 2 https://www.youtube.com/watch?v=wIyA7SnP6tI Sensacja! Choroba Parkinsona jest uleczalna w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=mS-vy7unTf8
Nie zarejestrowany, 19.11.2014 14:11
W teorii wszystko fajnie, a życie swoje. Od dwóch lat jestem pod opieką poradni sutka w mieście wojewódzkim.Trafiłam tam bo miałam wycieki z sutków. Leczenie? polegało na zrobieniu mammmografii i sprawdzeniu prolaktyny. Mammografia nic nie wykazała, prolaktyna w normie, więc wyznaczono nastepną wizyte za pół roku, za pół roku przeprowadzono wywiad i spytano czy prowadzę samokontrolę piersi- prowadzę, wyznaczono termin następnej wizyty za pół roku. i znów za pół roku przeprowadzono wywiad i spytano czy prowadzę samokontrolę piersi- prowadzę, wyznaczono termin następnej wizyty za pół roku i zalecono mammografię bo minął rok od poprzedniej. Mammografia wykazała dwa guzy 2cm w jednej piersi i 1cm w drugiej plus zmiany w węzłach dołów pachowych. Odebrałam wynik i nie mam go komu pokazać, bo jedyny onkolog w tej poradni zmarł w tzw. międzyczasie.Na raka(sic!). Więc z łaski swojej nie pieprzcie o profilaktyce jestem w identycznej sytuacji a mamografię wykonywaną miałam co roku i pod ''opieką'' poradni chorób piersi jestem od 17 lat,i co to pomogło,kompletnie nic
 

Rak piersi: po operacji oszczędzającej

Operacja oszczędzająca to tylko pierwszy etap leczenia. Nieodłączną częścią terapii są naświetlania, ponieważ chronią przed ponownym pojawieniem się nowotworu. Pojedyncze sesje radioterapii są krótkie, zaledwie kilkuminutowe, ale całe leczenie promieniami trwa 5–6 tygodni. Po zabiegach radioterapii może pojawić się miejscowy odczyn popromienny – skóra łuszczy się lub nieco brązowieje. Jednak z czasem tkanka na piersi regeneruje się i wyglądem niewiele różni się od zdrowej piersi.
Operacja oszczędzająca nie zastępuje leczenia ogólnego, np. chemio- i hormonoterapii. Jednocześnie z radioterapią można przyjmować leki hormonalne. Natomiast chemioterapeutyki są obecnie najczęściej podawane po leczeniu chirurgicznym, a przed sesjami napromieniowania. Dopiero po zakończeniu chemioterapii, która trwa 4–6 miesięcy, rozpoczyna się radioterapia. Wtedy całe leczenie może trwać ponad 8 miesięcy. 
Potem niezbędne są regularne kontrole w szpitalu, aby można było w porę zauważyć ewentualny nawrót choroby nowotworowej, który – niestety – jest możliwy. Jednak badania wykazują, że prawdopodobieństwo czasu przeżycia bez nawrotu po operacji oszczędzającej nie różni się od tego po całkowitej amputacji piersi i usunięciu węzłów chłonnych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 01.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 14)
iowna, 07.01.2015 07.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem rok po operacji oszczędzającej pierś i po radioterapi oraz biore lek Nolwadex D Diagnoza oczywiscie jest Rak piersi lewej przewodowy, nie stety po roku na drugiej piersi pojawiły sie nowe liczne guzy nie wiem co to jest czekam na wizyte u onkologa. Iwona Pozdrawiam
 
szara strefa, 15.04.2014 14.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma czegoś takiego, jak oszczędzenie węzłów chłonnych. Zawsze przynajmniej ten jeden, najbliższy guzkowi pójdzie do biopsji. Czyli zostanie usunięty. Oczywiście mowa o operacji usunięcia nowotworu. Wstrzyknięcie izotopu pomaga w oznaczeniu tego węzła. W moim przypadku dzień później w instytucie medycyny nuklearnej wsadzili mnie pod skaner i rozrysowali linie i krzyżyki niebieskim markerem. Podczas operacji też mnie ponaznaczali, bo mam permanentnie niebieską rękę pod pachą. Dlaczego piszę o usunięciu węzła - bo to on jako pierwszy przyjmuje na klatę przerzuty. Jeżeli węzeł jest czysty (zazwyczaj biopsja śródoperacyjna na 80% przepowiada ostateczny wynik), to rokowania są dobre. Jeżeli w węźle są zmiany, znaczy, że mogły one dotrzeć dalej i wtedy resekuje się kolejne węzły.
 
irena, 26.11.2013 17.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Choruję obecnie na nowotwór z owrzodzeniem i naciekiem. Przeszłam chemioterapię i będę zaczynać radioterapię przed operacją. Chodzi o to, że lekarze nie wiedzą jak zachowa się guz po zetknięciu z nożem. Chciałabym się dowiedzieć, jakie są warunki przyjęcia do kliniki i koszt leczenia i czy w moim przypadku jest szansa na wyleczenie. Dodam że guz na piersi przed biopsją miał 4 cm, po rozpoczęciu chemii 7 cm, na dzień dzisiejszy nie wiem, ile ma centymetrów. Bardzo proszę o odpowiedź - podaję mojego meila: boguslaw.ogrodnik@o2.pl
 
jolanta drążkiewicz, 25.10.2011 15.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi tez,robi się worek właściwie to jak bym miała kiwi ,owłosione które podrażnia mi pachę i doprowadza do bólu .Jeden z lekarzy potwierdził to co czuje natomiast onkolog i pielęgniarka kazali mi iść do psychologa-wymyślam sobie ból-co robić?
 
jolanta drążkiewicz, 25.10.2011 15.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi tez,robi się worek właściwie to jak bym miała kiwi ,owłosione które podrażnia mi pachę i doprowadza do bólu .Jeden z lekarzy potwierdził to co czuje natomiast onkolog i pielęgniarka kazali mi iść do psychologa-wymyślam sobie ból-co robić?
 
agnessa24, 18.07.2010 11.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardzo mnie interesuje czy ktoś, miał wykonaną operację oszczędzającą pierś? A póżniej chemioterapię. w MOIM PRZYPADKU, PO ZAKOŃCZENIU CYKLU ZNOWU WYSKOCZYŁ MI GUZEK
 
klau1, 28.03.2010 17.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Izotop promieniotwórczy dociera do węzła wartowniczego wraz z chłonką ,to że węzeł chłonny wykazuje czynność izotopową nie znaczy że są tam komórki nowotworowe.Dopiero po pobraniu całego węzła chłonnego i poddaniu go badaniu histopatologicznemu możemy stwierdzić czy są przerzuty do węzłów czy ich nie ma.
 
grazynka, 14.02.2010 20.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
gimnastyka nie pomaga pogarsza tylko teraz mam wiecej siły w lwłej rece nisz w prawej i sprubuj sama zobaczysz
 
edi, 03.02.2010 16.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja własnie dowiedzialam sie ze mam guza ok 2i pol centymetra musza mi usunac piers chcialabym wiedziec gdzie moge spotkac sie z osobamo ktore to przeszly i gdzie miesci sie ta klinika o ktorej mowi pan doktor wyzej
 
Dr.Gordon Theodor, 18.01.2010 03.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
INFORMACJA dla wszystkich kobiet,ktore przechodzily operacje piersi. _______________od 36-ciu lat praktykuje w Niemczech,studiowalem w latach 7O-tych w Ameryce,potem w Niemczech.Prowadze wlasna Klinike Onkologiczna,stosuje biologiczne pooperacyjne leczenie raka. "Szkolna"-internistyczna medycyna poleca po operacji jedynie chemio- terapie,lub radioterapie.Medycyna alternatywn poleca leczenie biologiczne.Kazdemu lekarzowi jest wiadomo,ze chemioterapia niszczy komorki rakowe,ale niestety niszczy tez komorki dobre,czyli dobitnie powiedziawszy,niszczy caly organizm pacjenta.Chemia powoduje osla- bienie calego organizmu,mdlosci,brak apetytu,wypadanie wlosow i.t.d. Terapia pooperacyjna-biologiczna nie ma zadnych ubocznych negatywnych dzialan dla organizmu.Przeciwnie,wzmacnia caly organizm, zapobiega tworzeniu sie przerzutow komorek rakowych do organizmu. Terapia ta jest bezbolesna,wyniki sa bardzo dobre.Studia przeprowadzane na licznych pacjentach wykazaly,ze 95% pacjentow, ktorzy przeprowadzili terapie pooperacyjna-biologiczna nie dostaje prze- rzutow do organizmu.Brardzo smutna to sprawa,ze w Polsce tego rodzaju terapie biologiczne sa zupelnie nie znane.Do przeprowadzania tychze terapii jest potrzebna wiedza fachowa,sprzet medyczny,oraz odpowiednie medykamenty,ktore sa nieodzowne do wykonania tego leczenia. Nie dziwi mnie dlatego fakt,poszukiwania przez Polakow,nowych,lepszych mozliwosci leczenia raka,w krajach Europy zachodniej.W mojej Klinice lecze chorych Polakow juz od lat 2O-tu.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

49813

Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu

Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka mózgu...

więcej

23595

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

47870

Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka

Najpierw był pieprzyk o nieregularnym kształcie, potem zniknął, pozostała po nim biała plamka. Po...

więcej

20811

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 30, 2015

Okej, sprawdziłam na zielonakawamax.pl skład tych tabletek. Nie jest źle: 400mg ekstraktu, gdzie obecnie podobne produkty zawierają śladowe ilości tego wyciągu. Nie wiem tylko czy zastosować kurację 15 czy 30 dniową?

data

Styczeń 30, 2015

Proszę o kontakt pod nr 602-403-399 mam doskonałą 3 mies-kurację odchudzającą, która likwiduje tkankę tłuszczową a buduje mięśnie Pozdrawiam

data

Styczeń 30, 2015

Hahah!! :D a gów*o prawda! "Dieta białkowa a dieta bogata w białko to różnica" http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-bialkowa-na-mase-miesniowa-jedzenie-bogate-w-bialko-pomaga-wyrze_39927.html

data

Styczeń 29, 2015

Martusia, woda tylko w butelkach szklanych. Dobra jest Jurajska, Cisowianka. Omijamy w plastikach, wiadomo - BISFENOL! Natomiast jeśli szukasz wapnia, najlepiej co się da, posypywać zmielonymi skorupkami jaj. Jaja od kur z wolnego wybiegu, a proszek samemu zrobić.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.