Rak piersi: operacje oszczędzające piersi

Konsultant: Jadwiga Borczewska, chirurg onkolog, Szpital Grochowski w Warszawie
21 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Do niedawna rozpoznanie raka piersi kojarzyło się z koniecznością odjęcia piersi. Dziś coraz częściej proponuje się kobietom terapię BCT - zabieg polegający na usunięciu jedynie fragmentu piersi i zachowaniu węzłów chłonnych pod pachą. Co trzeba wiedzieć o operacjach oszczędzających piersi?

Liczba nowych zachorowań na raka piersi jest ogromna – 12 tys. rocznie. Na szczęście coraz częściej kobiety zgłaszają się do lekarza, gdy nowotwór piersi jest jeszcze we wczesnym stadium. To właśnie pozwala podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu oszczędzającego – BCT (z ang. breast conserving treatment). Dotyczy to około 30 proc. kobiet. W świecie takie operacje oszczędzające piersi wykonuje się u 50–70 proc. kobiet z rakiem piersi.

Rak piersi: dla kogo operacja oszczędzająca

Operację oszczędzającą pierś i węzły chłonne można przeprowadzić, gdy:

 • średnica guzka nie przekracza 2–3 cm, a więc w tzw. wczesnym stadium choroby. Ale i w takich przypadkach po operacji konieczna jest radio-, chemio- lub hormonoterapia. Jednak im szybciej kobieta trafi do lekarza, tym większe ma szanse na pełne wyzdrowienie;
Gdy guzek jest większy, przeprowadzenie operacji oszczędzającej jest niemożliwe (w pojedynczych przypadkach można wykonać takie leczenie po indukcyjnej chemioterapii, ale kwalifikacja do takiego leczenia zapada na posiedzeniach wielodyscyplinarnego zespołu konsultacyjnego).
 • w mammografii widoczne jest tylko jedno ognisko nowotworu;
 • guz nie stanowi znacznego fragmentu piersi. Gdy pierś jest drobna, nawet kilku- centymetrowy guzek może stanowić istotną jej część. Wielkość piersi jest ważna, ponieważ pozwala usunąć guz z właściwym marginesem zdrowej tkanki;
 • istnieje możliwość ścisłej współpracy radiologa, patologa, chirurga, radioterapeuty oraz chemioterapeuty, zaś pacjentka jest zaangażowana w proces leczenia i może regularnie przyjeżdżać na kolejne terapie.

Operacja oszczędzająca piersi: zostawić strażnika - węzeł wartowniczy

Amputacja piersi jest leczeniem radykalnym i szybkim, ale bywa przyczyną innych kłopotów zdrowotnych, np. ograniczenia poruszania ręką, a czasem także silnej nerwicy lub depresji. Dzięki leczeniu oszczędzającemu oraz tzw. metodzie węzła wartowniczego można nie tylko uratować pierś, ale również zachować węzły chłonne pod pachą. Przy mastektomii usuwa się nie tylko całą pierś, ale i na wszelki wypadek 10–30 węzłów znajdujących się pod pachą.

Ważne

Ważne

Badania piersi

Zanim guz osiągnie średnicę 1 cm, mija kilka lat; by rozrósł się do 2 cm, potrzebuje 6–8 lat. Dlatego tak ważne są badania. Jeśli po każdej miesiączce badamy piersi i – zgodnie z zaleceniem lekarza – w odpowiednim terminie wykonujemy USG oraz mammografię, zapewniamy sobie bezpieczną przyszłość, bo tylko tak można wykryć raka w stadium przedinwazyjnym. Oznacza to, że komórki nowotworowe nie zetknęły się z krwią, czyli nie rozprzestrzeniły się po organizmie i nie dotarły np. do węzłów chłonnych. Na tym etapie można myśleć o ocaleniu piersi, i co ważniejsze – o wyleczeniu raka.

Operacja oszczędzająca: przeciwwskazania

 • rak jest wieloośrodkowy
 • są rozległe mikrozwapnienia
 • guz jest zbyt duży
 • kobieta przebyła napromienianie obu piersi
 • występują schorzenia tkanki łącznej – mogą wywołać w operowanej piersi znaczne zwłóknienie tkanki
 • pacjentka jest w ogólnie złym stanie (choroby płuc, serca).

Lekarz może odradzić wykonanie zabiegu oszczędzającego, jeśli kobieta ma bardzo małe piersi i efekt końcowy operacji będzie prawie taki sam, jak przy mastektomii.

Metoda BCT ma wiele zalet

 • daje pewność, że nowotwór zaatakował tylko pierś
 • operacja trwa krócej niż zabieg radykalny zmniejsza się ryzyko powikłań pooperacyjnych na piersi i pod pachą pozostaje niewielka blizna
 • po zabiegu nie jest konieczna długotrwała rehabilitacja ręki.

Większość kobiet, którym odjęto pierś, cierpi z powodu ograniczenia swobody poruszania ręką, opuchlizny czy bólu. Dziś można ocalić węzły chłonne dzięki precyzyjnej metodzie pozwalającej stwierdzić, czy węzły położone pod pachą są zaatakowane przez nowotwór rozwijający się w piersi.

Węzły chłonne jest to jakby rodzaj filtrów, które zatrzymują substancje mogące zagrażać naszemu zdrowiu. W strategicznych punktach ciała (na szyi, pod pachami, w brzuchu, w pachwinach oraz w klatce piersiowej) przez cały czas tworzą się przeciwciała i komórki żerne, których zadaniem jest niszczenie bakterii, wirusów i komórek nowotworowych. Gdy w organizmie zaczyna rozwijać się infekcja, węzły broniące odpowiednich stref naszego ciała natychmiast się powiększają. Gdy np. dopadnie nas zapalenie gardła, powiększają się węzły chłonne na szyi. Właśnie tę cechę wykorzystano w nowej metodzie badawczej. Dzięki niej lekarz upewnia się, czy w sąsiadującym z chorą piersią węźle są komórki nowotworowe. Jeśli nie ma, wystarczy usunąć jedynie guzek.

Operacja piersi: węzeł chłonny wartowniczy

W badaniu węzła wartowniczego ważną rolę odgrywa możliwość zabarwienia go, dzięki czemu lekarz łatwo rozróżnia strategiczny węzeł od innych. W praktyce wygląda to tak, że dzień przed operacją w okolicę guzka wstrzykuje się izotop promieniotwórczy. Pozwala to zaobserwować, do którego węzła spływa z chorej piersi limfa. To ważny moment dla dalszego postępowania. Następnego dnia, podczas operacji, w pierś wstrzykuje się błękitny barwnik, który wędruje z limfą pod pachę, zabarwiając węzeł na niebiesko. Dzięki obecności izotopu precyzyjnie oznacza się miejsca, gdzie zgromadziły się komórki nowotworowe pochodzące z piersi. Z błękitnego węzła pobiera się próbkę do badania histopatologicznego. Jeśli okaże się, że nie ma w niej komórek rakowych, nie trzeba usuwać węzłów chłonnych. Tak jest w przypadku 90–95 proc. nowotworów, których wielkość nie przekracza 2 cm.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 13.06.2017 18:55
wiesz, lekarz też nie ma rentgena w oczach. Wymaca tylko lekko mniejszą zmianę niż my, co nie zmienia faktu, że zdecydowanie za mało sami od siebie robią badanie piersi, a to należy do obowiązków ginekologa. To w naszym kobiecym interesie jest żeby o to zadbać. To my poniesiemy konsekwencje zaniedbania a nie ginekolog.
olkafasolka, 10.01.2017 13:32
Zgadzam się z Halinką, lekarzom czasem trzeba się prosić, żeby nas przebadali.
 

Rak piersi: po operacji oszczędzającej

Operacja oszczędzająca to tylko pierwszy etap leczenia. Nieodłączną częścią terapii są naświetlania, ponieważ chronią przed ponownym pojawieniem się nowotworu. Pojedyncze sesje radioterapii są krótkie, zaledwie kilkuminutowe, ale całe leczenie promieniami trwa 5–6 tygodni. Po zabiegach radioterapii może pojawić się miejscowy odczyn popromienny – skóra łuszczy się lub nieco brązowieje. Jednak z czasem tkanka na piersi regeneruje się i wyglądem niewiele różni się od zdrowej piersi.
Operacja oszczędzająca nie zastępuje leczenia ogólnego, np. chemio- i hormonoterapii. Jednocześnie z radioterapią można przyjmować leki hormonalne. Natomiast chemioterapeutyki są obecnie najczęściej podawane po leczeniu chirurgicznym, a przed sesjami napromieniowania. Dopiero po zakończeniu chemioterapii, która trwa 4–6 miesięcy, rozpoczyna się radioterapia. Wtedy całe leczenie może trwać ponad 8 miesięcy. 
Potem niezbędne są regularne kontrole w szpitalu, aby można było w porę zauważyć ewentualny nawrót choroby nowotworowej, który – niestety – jest możliwy. Jednak badania wykazują, że prawdopodobieństwo czasu przeżycia bez nawrotu po operacji oszczędzającej nie różni się od tego po całkowitej amputacji piersi i usunięciu węzłów chłonnych.

Galeria: Jak wygląda pierś po operacji oszczędzającej?
Operacja oszczędzająca pierś zazwyczaj polega na usunięciu guzka oraz węzła wartowniczego (to pierwszy węzeł na drodze spływu chłonki z piersi).
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com, materiały prasowe

Aktualizacja: 06.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 21)
dorotka, 24.02.2017 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w grudniu miałam USG piersi i było czysto, za 2 tygodnie wywaliło guzek 1 cm!
 
Dzidka, 17.02.2017 10.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Guzik prawda, ze guz rosnie kilka lat. 2015 rok mammografia - wszystko ok, 2017 - guzek 8 mm. Czyli minelo 2 lata.
 
Kolina, 27.12.2016 03.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mammografię zrobiłam kierując się jakąś niewytłumaczalną potrzebą. Wykryty guz 3 lekarze określili jako niewyczuwalny palpacyjnie. Samokontrola nic by mi nie dała :-(
 
basia52, 22.10.2016 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W.ykryto u mnie guzka w badaniu mammograficznym ,nastepnie była biopsja gruboiglowa.Obecnie jestem po operacji oszczedzajacej,usunieto guzka,wezeł wartowniczy i jeszcze cztery wezły obok niego.Za kilka dni wizyta kontrolna,czekaja mnie naswietlania,nie znam jeszcze szczegułówco do naswietlan ,musi sie zabliznic rana,staram sie myslec pozytywnie,musze to pokonac.
 
Paulina, 25.11.2015 12.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kobiety powinny badać swoje piersi same w domu, do tego jest na rynku rękawica do samobadania piersi Breast Sense , szczerze polecam
 
Bblizna, 02.04.2015 21.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aktywnym kobietom po mastektomii proponuję zakup podróżnego dmuchanego klina przeciwobrzękowego, bardzo przydatnego każdego dnia, zwłaszcza na wakacjach. Produkt dostępny na allegro.
 
kobieta, 04.03.2015 17.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pisze się i Klinice w Niemczech ,ale adres jaki jest i jak można się skontaktować
 
iowna, 07.01.2015 07.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem rok po operacji oszczędzającej pierś i po radioterapi oraz biore lek Nolwadex D Diagnoza oczywiscie jest Rak piersi lewej przewodowy, nie stety po roku na drugiej piersi pojawiły sie nowe liczne guzy nie wiem co to jest czekam na wizyte u onkologa. Iwona Pozdrawiam
 
szara strefa, 15.04.2014 14.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma czegoś takiego, jak oszczędzenie węzłów chłonnych. Zawsze przynajmniej ten jeden, najbliższy guzkowi pójdzie do biopsji. Czyli zostanie usunięty. Oczywiście mowa o operacji usunięcia nowotworu. Wstrzyknięcie izotopu pomaga w oznaczeniu tego węzła. W moim przypadku dzień później w instytucie medycyny nuklearnej wsadzili mnie pod skaner i rozrysowali linie i krzyżyki niebieskim markerem. Podczas operacji też mnie ponaznaczali, bo mam permanentnie niebieską rękę pod pachą. Dlaczego piszę o usunięciu węzła - bo to on jako pierwszy przyjmuje na klatę przerzuty. Jeżeli węzeł jest czysty (zazwyczaj biopsja śródoperacyjna na 80% przepowiada ostateczny wynik), to rokowania są dobre. Jeżeli w węźle są zmiany, znaczy, że mogły one dotrzeć dalej i wtedy resekuje się kolejne węzły.
 
irena, 26.11.2013 17.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Choruję obecnie na nowotwór z owrzodzeniem i naciekiem. Przeszłam chemioterapię i będę zaczynać radioterapię przed operacją. Chodzi o to, że lekarze nie wiedzą jak zachowa się guz po zetknięciu z nożem. Chciałabym się dowiedzieć, jakie są warunki przyjęcia do kliniki i koszt leczenia i czy w moim przypadku jest szansa na wyleczenie. Dodam że guz na piersi przed biopsją miał 4 cm, po rozpoczęciu chemii 7 cm, na dzień dzisiejszy nie wiem, ile ma centymetrów. Bardzo proszę o odpowiedź - podaję mojego meila: boguslaw.ogrodnik@o2.pl
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

236

Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka! Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka!

Amigdalina (witamina B17) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

230

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

210

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

207

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Bezwzględnie nie można się opalać w czasie stosowania preparatów z dziurawcem. W zależności od rodzaju preparatu okres wypłukiwania może być różny, z tego powodu sugeruję co najmniej 4-tygodniową...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.