Refleksoterapia - metoda masażu leczniczego

2 komentarze
Autor: Bartosz Palocha

Refleksoterapia robi ogromną karierę na całym świecie. Jest to metoda leczniczego masażu, w której stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała.

Refleksoterapia jest jednocześnie sztuką i nauką, a przede wszystkim niezwykle skuteczną formą terapii i relaksacji. Refleksoterapia wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, obejmującej ciało, umysł i ducha.

Refleksoterapia jest skutecznym antidotum na stres, zwalcza ból głowy, kręgosłupa i innych części. Pomaga również poprawić jakość życia ludziom ciężko chorym.

Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie refleksolog leczy – organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać meridiany.

Co to są meridiany?

Zgodnie z tradycją medycyny chińskiej organizm ludzki funkcjonuje prawidłowo dzięki swobodnemu przepływowi energii życiowej (chi) przez kanały, nazywane również ścieżkami energetycznymi lub meridianami. Jeżeli dojdzie do zastoju energii w meridianach, to krążenie energii zostanie zaburzone i rozpoczyna się proces chorobowy. W refleksologii stóp człowiek – poprzez ciało, psychikę i ducha– traktowany jest jako całość. Często nasze stłumione emocje, praca, stres czy ciężkie przeżycia blokują przepływ siły życiowej i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pojawiają się wówczas wszelkiego rodzaju bóle, choroby, nerwice, bezsenność, stres, chroniczne zmęczenie – a właśnie stopy jako pierwsze najczęściej sygnalizują zbliżającą się chorobę.

Ponieważ stopy stanowią mikrokosmos naszego organizmu, poprzez precyzyjne uciskanie odpowiedniego punktu na stopie można oddziaływać na powiązany z nim organ – jest to masaż serca, płuc, nerek i innych narządów wewnętrznych wykonywany poprzez stopy.

Jak wygląda refleksoterapia? Masaż stóp

Początkowo masaż jest przyjemny. Potem ucisk staje się nieco silniejszy. Gdy refleksoterapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi, odczuwa się ból. Terapeuta musi to miejsce wymasować, uciskając je palcami lub mocno ugniatając dłonią zwiniętą w pięść. Nie ma reguły na to, kiedy pacjent poczuje się lepiej. Przy zwykłym bólu głowy ulgę można odczuć natychmiast, ale zazwyczaj potrzeba 12-14 zabiegów, żeby organizm zabrał się do samonaprawy. Refleksoterapii wolno poddawać się najwyżej trzy razy w tygodniu.

Refleksoterapia: wskazania

Głównie zaleca się ją przy:

  • bólach kręgosłupa
  • schorzeniach zatok
  • bólach głowy
  • migrenie
  • bezsenności
  • problemach z przemianą materii, niestrawnością, zgagą
  • infekcjach górnych dróg oddechowych i pęcherza moczowego
  • chorobach kobiecych
  • nadwrażliwych jelitach
  • egzemach

Refleksoterapia: przeciwwskazania

Nie powinno się stosować refleksoterapii w przypadku żylaków, osteoporozie, cukrzycy, chorobach zakaźnych, owrzodzeniu stóp, ostrych i przewlekłych infekcjach z wysoką gorączką.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 16.07.2015

Komentarze (1 - 2 z 2)
Mi, 26.04.2017 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niesamowita na odstresowanie, zaskoczylo mnie tez to,ze moje chronicznie chore zatoki przestaly szalec.
 
Anna, 02.05.2013 08.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Refleksoterapia to chyba to samo co akupresura .Wspaniała bezinwazyjna metoda leczenia,można sobie takie masaże wykonywać samemu.Ja w ten sposób zatrzymałam sobie wysięk w kaletce barkowej . Masaż wykonywałam codziennie przez 5minut. Polecam
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis

Nalewka z aronii to jedna z najchętniej wybieranych przez nas mocnych nalewek. Dlaczego? Owoce...

więcej

169

ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki...

więcej

168

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

160

Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi...

więcej

150

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.