Refleksoterapia - leczniczy masaż twarzy

4 komentarze
Autor: Anna Krasuska

Refleksoterapia twarzy to uciskanie odpowiednich punktów na twarzy - przywraca równowagę energetyczną. Strefy i punkty na twarzy przez tysiące zakończeń nerwowych połączone są z narządami i układami w całym organizmie. Masując i uciskając punkty na twarzy mamy wpływ na oddalone organy i układy. Leczniczy masaż twarzy oparty na refleksologii wycisza, uwalnia od stresu, pomaga w depresji i problemach ze snem.

Masaż twarzy oparty na refleksologii często robimy instynktownie: masujemy nasadę nosa, uciskamy dłonią kark, opuszkami palców masujemy skronie. To nie przypadek, że odruchowo dotykamy właśnie tych miejsc. W ten sposób pobudzamy bowiem określone punkty i odblokowujemy rejony utrudniające swobodny przepływ krwi. Taki masaż twarzy przynosi ulgę i poprawia samopoczucie. Zależność tę jako pierwsi zaobserwowali i opisali lekarze chińscy, którzy od wieków stosują leczniczy masaż twarzy. Podobnie jak masaż stóp i dłoni, wykorzystuje on wiedzę o refleksach - punktach na ciele odpowiadających poszczególnym narządom wewnętrznym. Refleksologia twarzy jest naturalną terapią prowadzącą do wyciszenia organizmu. Najlepsze efekty daje masaż wykonany przez drugą osobę.

Jak wygląda masaż twarzy?

Leżę na łóżku terapeutycznym przykryta kocem. Iwona Ochnicka, dyplomowany refleksolog, pachnącym olejkiem lawendowo-majerankowym naciera mi twarz, ale zaczyna od rozluźniającego masażu karku. Potem przechodzi do twarzy. Opuszkami palców delikatnie uciska i masuje. Jej palce wędrują od brody, wzdłuż nasady włosów do środka twarzy. Milimetr po milimetrze. W przeciwieństwie do zabiegu na stopach i dłoniach, który bywa bolesny, masaż twarzy daje wyłącznie przyjemne odczucia. - Nie jest tak skuteczny jak masaż stóp, jeśli chodzi o działanie lecznicze, ale to znakomity sposób na odstresowanie i przywrócenie emocjonalnej równowagi - tłumaczy Iwona Ochnicka. Zgodnie z zaleceniem wyłączam się. Pytania zostawiam na później. Moje zmysły rejestrują miłe doznania - dźwięki relaksacyjnej muzyki, łagodne światło lampki solnej, zapach lawendy... Rzeczywistość oddala się, napięcie znika. Ogarnia mnie miłe uczucie odprężenia. Przez prawie godzinę jestem na granicy snu i czuwania, a kilka razy na moment naprawdę zasypiam. Po zakończeniu leżę jeszcze przez chwilę, powoli wracając do rzeczywistości. - Prawa część pani twarzy była bardziej napięta. Coś się dzieje po tej stronie ciała? - pyta terapeutka. Patrzę na nią zaskoczona. Mam kłopoty z prawym barkiem, ale nie sądziłam, że ma to swoje odbicie na mojej twarzy. Pani Iwona natychmiast wyjaśnia: - Podczas masażu wyczuwam napięte miejsca. One odpowiadają jakimś częściom ciała czy organom. Rozmasowuję je i powoli odblokowuję - mówi.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Redakcja, 02.12.2015 10:45
''W ostatnim czasie masaż twarzy stał się mniej istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Stało się tak z powodu rosnącej popularności zabiegów medycyny estetycznej i korzystania ze specjalistycznej aparatury mającej nam zapewnić młody, piękny wygląd. Tylko nieliczne firmy kosmetyczne opracowały autorskie, specjalistyczne masaże, które stanowią istotę zabiegu poprawiającego kondycję skóry, a częstokroć też alternatywę dla zabiegów z użyciem aparatury.'' Link do artykułu: Masaż twarzy. Jak zrobić przeciwzmarszczkowy, ujędrniający masaż twarzy?
tonia, 01.12.2015 15:08
Ja uważam, że każdy masaż leczniczy warto robić, jeśli ma się problemy. Przecież nie mogą zaskoczyć. Sama chodze do salony w Warszawie medicaspa.pl i naprawdę czuje się o niebo lepiej. Zawsze odmierzam czas do następnej wizyty :)
 

Jak działa refleksoterapia?

W uproszczeniu refleksoterapia działa jak akupunktura. W uciskanych miejscach krew zaczyna lepiej krążyć, a to - zgodnie z chińską teorią meridianów - przywraca prawidłowy przepływ energii. A doenergetyzowany organizm to lepsza praca narządów i ukojenie dla systemu nerwowego. Organizm to precyzyjny mechanizm - wszystko jest ze sobą połączone, zależne od siebie. Ucisk w jednym miejscu powoduje reakcję w innym - pozornie bez związku. Lekarze Wschodu już setki lat temu wykazali zależność pomiędzy poszczególnymi miejscami. Stworzyli mapę ciała, na której precyzyjnie zaznaczyli odpowiadające sobie punkty. Refleksologia opiera się więc na starochińskiej wiedzy o meridianach (kanałach przepływu energii) oraz na młodszej znacznie wiedzy o refleksach, opracowanej na początku XX wieku przez amerykańskiego laryngologa Williama Fitzgeralda. Refleksologię twarzy rozwinęły ostatnio duńskie lekarki, które stworzyły Instytut Refleksoterapii w Danii.

Ważne

Ważne

Refleksoterapia twarzy jest pomocna przy zaburzeniach na tle emocjonalnym i psychicznym.

  • Wycisza emocje, łagodzi napięcia i stresy.
  • Obniża poziom lęku, pomaga w problemach nerwowych i depresji.
  • Przyśpiesza regenerację zmęczonego organizmu, dodaje energii i chęci do życia.
  • Pomaga przy kłopotach ze snem.
  • Efektem serii zabiegów może być głęboki relaks, uczucie dystansu i wewnętrznego spokoju, większa łatwość w rozwiązywaniu problemów.

Refleksoterapia - zapomnieć o stresie

- Przeprowadzając zabieg, nie trzymam się ściśle mapy refleksów czy meridianów. Trudno jest tu wyznaczyć precyzyjnie punkty odpowiadające narządom, jak to ma miejsce przy zabiegu na stopach. Celem zabiegu nie jest więc leczenie konkretnej choroby, tylko wyciszenie systemu nerwowego, przywrócenie uczucia wewnętrznej równowagi i spokoju oraz pozytywne nastawienie człowieka do życia - tłumaczy Iwona Ochnicka. Po jednym masażu uczucie równowagi i dystansu do świata utrzymuje się tylko kilka godzin. Po serii zabiegów taki stan może nam towarzyszyć przez dłuższy czas. Regularne powtarzanie masażu powoduje wydłużanie się czasu odczuwania spokoju. Rozluźnienie całego ciała sprawia, że lepiej się koncentrujemy i na dłuższy czas zapominamy o stresie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Automasaż twarzy

Na twarzy da się bez trudu odnaleźć kilka głównych punktów, których masowanie przyniesie szybką ulgę na przykład w bólu głowy, przy katarze, zmęczeniu, silnym stresie i napięciu nerwowym. Punkty te można masować samodzielne. Ważne jest, żeby masaż trwał co najmniej kilka minut i był regularnie powtarzany w ciągu dnia. Kiedy więc czujesz znużenie pracą czy zaczyna boleć cię głowa, oderwij na chwilę wzrok od monitora komputera, zamknij oczy i pomasuj lub pouciskaj delikatnie odpowiednie miejsce na twarzy. Efekt nie będzie taki jak po zabiegu u profesjonalisty, ale masaż z pewnością przyniesie chwilową ulgę.

Refleksoterapia a tradycyjna medycyna

Chińska wiedza nie stoi w sprzeczności z tradycyjną medycyną. Wiadomo przecież, że twarz i głowa mają tysiące zakończeń nerwowych, bogatą sieć naczyń krwionośnych i drobnych mięśni. Drażnienie receptorów skóry wywołuje szereg impulsów do centralnego układu nerwowego, które z kolei przekazywane są do ośrodków regulacji krążenia. Naczynia krwionośne rozszerzają się, zwiększa się ilość tlenu w organizmie, co przyśpiesza przemianę materii. Z medycznego punktu widzenia, masując twarz i głowę, poprawiamy ukrwienie, rozluźniamy napięte mięśnie, odprowadzamy limfę do naczyń chłonnych, poprawiamy napięcie skóry. Bez względu na to, czy wierzymy w meridiany, refleksy, czy po prostu w dobroczynne działanie masażu, efektem zabiegu jest poprawa samopoczucia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Leczenie dotykiem: AKUPUNKTURA, AKUPRESURA, REFLEKSOTERAPIA

Leczenie dotykiem: AKUPUNKTURA, AKUPRESURA, REFLEKSOTERAPIA

Techniki MASAŻU: głaskanie, rozciąganie, ugniatanie

Techniki MASAŻU: głaskanie, rozciąganie, ugniatanie

Hawajski masaż leczniczy LOMI-LOMI

Hawajski masaż leczniczy LOMI-LOMI

Masaż kamieniami - recepta na relaks

Masaż kamieniami - recepta na relaks

Masaż twarzy. Jak zrobić przeciwzmarszczkowy, ujędrniający masaż twarzy?

Masaż twarzy. Jak zrobić przeciwzmarszczkowy, ujędrniający masaż twarzy?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.07.2015

Komentarze (1 - 4 z 4)
anna, 29.05.2009 00.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Trudno jest tu wyznaczyć precyzyjnie punkty odpowiadające narządom, jak to ma miejsce przy zabiegu na stopach. Celem zabiegu nie jest więc leczenie konkretnej choroby...". Czytam i nie mogę uwierzyć... Sama zajmuję się refleksologią twarzy i świetnie znam odpowiednie mapy receptorów. Kwestią jest tylko szkoła, w której się uczymy... Jak poważne pismo jak 'Zdrowie' może promować niedouczonych terapeutów? Zadziwiające...
 
katarzyna, 10.12.2008 00.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po zabiegu refleksoterapii jest się odprężonym i cudownie spokojnym to cudowny lek na bezsenność i bóle głowy polecam
 
nasza kasia, 21.07.2008 16.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nic o tym nie słyszałam, może lepiej zapytaj w aptece o dobry dezodorant;)
 
max, 19.07.2008 16.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy może przypadkiem Refleksoterapia choć w minimalnym stopniu jest w stanie zmniejszyć nadpotliwość??
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CZYSTEK (zioło) - prawdziwe WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE czystka CZYSTEK (zioło) - prawdziwe WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE czystka

Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. W internecie...

więcej

2531

STAWIANIE BANIEK - jak to zrobić i na co pomaga STAWIANIE BANIEK - jak to zrobić i na co pomaga

Stawianie baniek to stara, sprawdzona metoda leczenia. Bańki pomogą na przeziębienie, zlikwidują...

więcej

2147

Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi...

więcej

2020

JAGODY GOJI – działanie i właściwości odżywcze JAGODY GOJI – działanie i właściwości odżywcze

Jagody goji to owoce, których działanie i właściwości lecznicze są wykorzystywane w medycynie...

więcej

1864

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pęcherzykach w jajniku obecne są komórki jajowe. Całkowity brak pęcherzyków może oznaczać brak lub niewielką ich liczbę, mówimy wtedy, że jest zmniejszona rezerwa jajnikowa. Być może jednak lekarz...

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.