Refleksoterapia - leczniczy masaż twarzy

4 komentarze
Autor: Anna Krasuska

Refleksoterapia twarzy to uciskanie odpowiednich punktów na twarzy - przywraca równowagę energetyczną. Strefy i punkty na twarzy przez tysiące zakończeń nerwowych połączone są z narządami i układami w całym organizmie. Masując i uciskając punkty na twarzy mamy wpływ na oddalone organy i układy. Leczniczy masaż twarzy oparty na refleksologii wycisza, uwalnia od stresu, pomaga w depresji i problemach ze snem.

Masaż twarzy oparty na refleksologii często robimy instynktownie: masujemy nasadę nosa, uciskamy dłonią kark, opuszkami palców masujemy skronie. To nie przypadek, że odruchowo dotykamy właśnie tych miejsc. W ten sposób pobudzamy bowiem określone punkty i odblokowujemy rejony utrudniające swobodny przepływ krwi. Taki masaż twarzy przynosi ulgę i poprawia samopoczucie. Zależność tę jako pierwsi zaobserwowali i opisali lekarze chińscy, którzy od wieków stosują leczniczy masaż twarzy. Podobnie jak masaż stóp i dłoni, wykorzystuje on wiedzę o refleksach - punktach na ciele odpowiadających poszczególnym narządom wewnętrznym. Refleksologia twarzy jest naturalną terapią prowadzącą do wyciszenia organizmu. Najlepsze efekty daje masaż wykonany przez drugą osobę.

Jak wygląda masaż twarzy?

Leżę na łóżku terapeutycznym przykryta kocem. Iwona Ochnicka, dyplomowany refleksolog, pachnącym olejkiem lawendowo-majerankowym naciera mi twarz, ale zaczyna od rozluźniającego masażu karku. Potem przechodzi do twarzy. Opuszkami palców delikatnie uciska i masuje. Jej palce wędrują od brody, wzdłuż nasady włosów do środka twarzy. Milimetr po milimetrze. W przeciwieństwie do zabiegu na stopach i dłoniach, który bywa bolesny, masaż twarzy daje wyłącznie przyjemne odczucia. - Nie jest tak skuteczny jak masaż stóp, jeśli chodzi o działanie lecznicze, ale to znakomity sposób na odstresowanie i przywrócenie emocjonalnej równowagi - tłumaczy Iwona Ochnicka. Zgodnie z zaleceniem wyłączam się. Pytania zostawiam na później. Moje zmysły rejestrują miłe doznania - dźwięki relaksacyjnej muzyki, łagodne światło lampki solnej, zapach lawendy... Rzeczywistość oddala się, napięcie znika. Ogarnia mnie miłe uczucie odprężenia. Przez prawie godzinę jestem na granicy snu i czuwania, a kilka razy na moment naprawdę zasypiam. Po zakończeniu leżę jeszcze przez chwilę, powoli wracając do rzeczywistości. - Prawa część pani twarzy była bardziej napięta. Coś się dzieje po tej stronie ciała? - pyta terapeutka. Patrzę na nią zaskoczona. Mam kłopoty z prawym barkiem, ale nie sądziłam, że ma to swoje odbicie na mojej twarzy. Pani Iwona natychmiast wyjaśnia: - Podczas masażu wyczuwam napięte miejsca. One odpowiadają jakimś częściom ciała czy organom. Rozmasowuję je i powoli odblokowuję - mówi.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 06.03.2017 13:40
byłam tam dwukrotnie podczas wizyty u siostry na dłuższy okres czasu i przyznaję, że spośród kilku odwiedzonych tego typu miejsc zdecydowanie jest faworytem - pełne zaufanie jeśli chodzi o wiedzę pracowników, co zdecydowanie czuć w praktyce. I ceny przyzwoite, sama na codzień mieszkam w mniejszej miejscowości i ceny są o dziwo porównywalne.
Nie zarejestrowany, 04.03.2017 5:21
Ja mieszkam w Warszawie i obowiązkowo dwa razy w miesiącu - raz plecy ale egzotycznie, bo masaż filipiński w Paradizzo, a raz właśnie twarzy i już nawet nie chodzi o walory przeciwstarzeniowe, że owal twarzy itd, ale odprężenie, boniu jak ja tego potrzebuję <3 od tego można się uzależnić ale jak nie od tego, to od czego? :)
 

Jak działa refleksoterapia?

W uproszczeniu refleksoterapia działa jak akupunktura. W uciskanych miejscach krew zaczyna lepiej krążyć, a to - zgodnie z chińską teorią meridianów - przywraca prawidłowy przepływ energii. A doenergetyzowany organizm to lepsza praca narządów i ukojenie dla systemu nerwowego. Organizm to precyzyjny mechanizm - wszystko jest ze sobą połączone, zależne od siebie. Ucisk w jednym miejscu powoduje reakcję w innym - pozornie bez związku. Lekarze Wschodu już setki lat temu wykazali zależność pomiędzy poszczególnymi miejscami. Stworzyli mapę ciała, na której precyzyjnie zaznaczyli odpowiadające sobie punkty. Refleksologia opiera się więc na starochińskiej wiedzy o meridianach (kanałach przepływu energii) oraz na młodszej znacznie wiedzy o refleksach, opracowanej na początku XX wieku przez amerykańskiego laryngologa Williama Fitzgeralda. Refleksologię twarzy rozwinęły ostatnio duńskie lekarki, które stworzyły Instytut Refleksoterapii w Danii.

Ważne

Ważne

Refleksoterapia twarzy jest pomocna przy zaburzeniach na tle emocjonalnym i psychicznym.

  • Wycisza emocje, łagodzi napięcia i stresy.
  • Obniża poziom lęku, pomaga w problemach nerwowych i depresji.
  • Przyśpiesza regenerację zmęczonego organizmu, dodaje energii i chęci do życia.
  • Pomaga przy kłopotach ze snem.
  • Efektem serii zabiegów może być głęboki relaks, uczucie dystansu i wewnętrznego spokoju, większa łatwość w rozwiązywaniu problemów.

Refleksoterapia - zapomnieć o stresie

- Przeprowadzając zabieg, nie trzymam się ściśle mapy refleksów czy meridianów. Trudno jest tu wyznaczyć precyzyjnie punkty odpowiadające narządom, jak to ma miejsce przy zabiegu na stopach. Celem zabiegu nie jest więc leczenie konkretnej choroby, tylko wyciszenie systemu nerwowego, przywrócenie uczucia wewnętrznej równowagi i spokoju oraz pozytywne nastawienie człowieka do życia - tłumaczy Iwona Ochnicka. Po jednym masażu uczucie równowagi i dystansu do świata utrzymuje się tylko kilka godzin. Po serii zabiegów taki stan może nam towarzyszyć przez dłuższy czas. Regularne powtarzanie masażu powoduje wydłużanie się czasu odczuwania spokoju. Rozluźnienie całego ciała sprawia, że lepiej się koncentrujemy i na dłuższy czas zapominamy o stresie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Automasaż twarzy

Na twarzy da się bez trudu odnaleźć kilka głównych punktów, których masowanie przyniesie szybką ulgę na przykład w bólu głowy, przy katarze, zmęczeniu, silnym stresie i napięciu nerwowym. Punkty te można masować samodzielne. Ważne jest, żeby masaż trwał co najmniej kilka minut i był regularnie powtarzany w ciągu dnia. Kiedy więc czujesz znużenie pracą czy zaczyna boleć cię głowa, oderwij na chwilę wzrok od monitora komputera, zamknij oczy i pomasuj lub pouciskaj delikatnie odpowiednie miejsce na twarzy. Efekt nie będzie taki jak po zabiegu u profesjonalisty, ale masaż z pewnością przyniesie chwilową ulgę.

Refleksoterapia a tradycyjna medycyna

Chińska wiedza nie stoi w sprzeczności z tradycyjną medycyną. Wiadomo przecież, że twarz i głowa mają tysiące zakończeń nerwowych, bogatą sieć naczyń krwionośnych i drobnych mięśni. Drażnienie receptorów skóry wywołuje szereg impulsów do centralnego układu nerwowego, które z kolei przekazywane są do ośrodków regulacji krążenia. Naczynia krwionośne rozszerzają się, zwiększa się ilość tlenu w organizmie, co przyśpiesza przemianę materii. Z medycznego punktu widzenia, masując twarz i głowę, poprawiamy ukrwienie, rozluźniamy napięte mięśnie, odprowadzamy limfę do naczyń chłonnych, poprawiamy napięcie skóry. Bez względu na to, czy wierzymy w meridiany, refleksy, czy po prostu w dobroczynne działanie masażu, efektem zabiegu jest poprawa samopoczucia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.07.2015

Komentarze (1 - 4 z 4)
anna, 29.05.2009 00.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Trudno jest tu wyznaczyć precyzyjnie punkty odpowiadające narządom, jak to ma miejsce przy zabiegu na stopach. Celem zabiegu nie jest więc leczenie konkretnej choroby...". Czytam i nie mogę uwierzyć... Sama zajmuję się refleksologią twarzy i świetnie znam odpowiednie mapy receptorów. Kwestią jest tylko szkoła, w której się uczymy... Jak poważne pismo jak 'Zdrowie' może promować niedouczonych terapeutów? Zadziwiające...
 
katarzyna, 10.12.2008 00.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po zabiegu refleksoterapii jest się odprężonym i cudownie spokojnym to cudowny lek na bezsenność i bóle głowy polecam
 
nasza kasia, 21.07.2008 16.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nic o tym nie słyszałam, może lepiej zapytaj w aptece o dobry dezodorant;)
 
max, 19.07.2008 16.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy może przypadkiem Refleksoterapia choć w minimalnym stopniu jest w stanie zmniejszyć nadpotliwość??
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CZYSTEK (zioło) - właściwości lecznicze i zastosowanie CZYSTEK (zioło) - właściwości lecznicze i zastosowanie

Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. Czystek - a...

więcej

311

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

279

Ashwagandha (indyjski żeń szeń) - działanie lecznicze i skutki uboczne Ashwagandha (indyjski żeń szeń) - działanie lecznicze i skutki uboczne

Ashwagandha (indyjski żeń szeń, witania ospała) to roślina, której właściwości i lecznicze...

więcej

277

Nasiona chia - właściwości i wartości odżywcze. Jak jeść chia? Nasiona chia - właściwości i wartości odżywcze. Jak jeść chia?

Nasiona chia słyną ze swych wyjątkowych wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Nasiona chia...

więcej

274

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Mirena jest wkładką bez dodatku metalu i badanie MR nie powinno mieć wpływu na jej lokalizację.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.