WZW C - jak ustrzec się WZW typu C?

2014-07-08 15:53

WZW C, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C, to choroba, przed którą wciąż ostrzegają nas epidemiolodzy. Zagrożeń jest mnóstwo, a wielu z nich nie sposób uniknąć, np. trudno zrezygnować z badań kontrolnych, wizyt u stomatologa, ginekologa. Co trzeba wiedzieć, aby czuć się bezpiecznie i nie obawiać się zarażenia WZW typu C?

WZW C - jak ustrzec się WZW typu C?
Autor: thinkstockphotos.com

WZW C, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C, jest bardzo groźną chorobą. Co gorsze, nie ma na nią szczepionki. Jednak są sposoby, by się przed nią uchronić.

  • Przede wszystkim zaszczep się przeciwko WZW A i B – szczepionki są powszechnie dostępne.

WZW typu C: zrób badanie krwi

  • Nawet za własne pieniądze, bo koszt jest niewielki (ok. 30 zł), zrób badanie krwi na obecność wirusa HCV. Podstawowym badaniem jest test serologiczny wykrywający przeciwciała anty-HCV, które pojawiają się w 8–10 tygodni od zakażenia. Jeśli wynik jest dodatni, dostaniesz skierowanie do poradni chorób zakaźnych, w której – dla potwierdzenia obecności przeciwciał anty-HCV – wykonuje się badanie wykrywające materiał genetyczny wirusa we krwi (pojawia się on już 1–2 tygodnie po zakażeniu). Służą do tego testy PCR (dla nieubezpieczonych – ok. 300 zł) określające obecność kwasu nukleinowego wirusa i jego stężenie w surowicy krwi.

miesięcznik "Zdrowie"

  • Co piąte zakażenie to skutek zabiegów upiększających, a także kolczykowania, tatuowania i dożylnej narkomanii. Wybieraj gabinety, które cieszą się renomą, gdzie przestrzegane są wszystkie reżimy sanitarne.
  • Ryzyko transmisji zakażenia drogą seksualną jest niewielkie. Nasienie mężczyzn zakażonych, wydzieliny z dróg rodnych kobiet czy ślina nie są istotnym materiałem zakaźnym. Partnerom zakażonych nie zaleca się żadnych dodatkowych metod ochronnych. Groźne mogą być praktyki seksualne, w czasie których dochodzi do uszkodzenia śluzówki.
  • Profilaktyka WZW typu C: zastrzyk czy zmiana opatrunku tylko w rękawiczkach

  • Jeśli poddajesz się zabiegowi, nawet drobnemu (np. zastrzyk, zmiana opatrunku), pilnuj, by był on wykonywany w ochronnych rękawiczkach, które powinny być zmieniane po każdym pacjencie. Jeżeli zauważysz, że personel nie zmienia rękawiczek, zwróć uwagę.
  • Nie pożyczaj nikomu ani od nikogo przyborów osobistych, takich jak narzędzia do manikiuru, depilator, maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów.
  • Jeśli decydujesz się na duży zabieg kosmetyczny, w czasie którego dojdzie do przerwania ciągłości tkanek, czyli np. ukłucia czy nacięcia skóry, wybierz salon, gdzie przestrzega się higieny. Możesz zapytać właściciela, czy używa jednorazowego sprzętu i jak sterylizowane są narzędzia.