Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

72 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 27.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 72)
dziurawy, 01.10.2015 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam jedynki i dwojki leczone prywatnie kilka razy ale tak mi je "leczyli" polscy stomatolodzy ze to jest katastrofa , obecnie jestem rencistą i nie stać mnie na żadne prywatne leczenie , jedynki i dwojki mam w strasznym stanie , w panstwowej przychodni mi powiedzieli ze mi tego nie wyleczą panstwowo więc prawda taka że nawet tych jedynek nie leczą panstwowo!!!!!
 
beata, 03.09.2015 06.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czyli płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale zęby leczyć można praktycznie wyłącznie płatnie. Czyli nie ma bezpłatnej opieki zdrowotnej. Kanałowe tylko kobiety w ciąży?!! To jest jedna z najdroższych usług!! Boli ząb- leć po chwilówkę- POLANDIA.
 
fru24, 11.08.2015 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masz racje PIS da dupy to już tylko Kukiz zostanie żeby to wszystko wypalić
 
albin , 21.07.2015 12.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
leczyłem kanałowo ząb był zrobiony i jak jadłem jabłko po miesiącu od wizyty pękł mi na pół to mi zaproponowali żeby wyrwać albo wstawić koronkę za 750 zł najtańszą karzą płacić a poszedłem prywatnie do specjalisty zrobił za 150zl i mam już 3.5 roku i jest dobry czyli wychodzi płac
 
Doda , 09.07.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Roz.......upczyć cały ten system nie płaćmy żadnych składek!!!!!!
 
crazyredhunter, 19.06.2015 16.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pękła mi 3ka pekniecie jest milimetr od dziasla na pogotowiu skleja mi zeba czy do wyrwania
 
dokladna, 14.06.2015 16.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Autorka artykulu napisala, ze mozna leczyc bezplatnie lepszymi plombami zeby z przodu, gorszymi te z tylu ale nie wyleczysz na nfz zebow z tylu KANALOWO... jesli zajdzie taka potrzeba wtedy mozna je leczyc pelnoplatnie lub wyrwac... nie doczytales ;)
 
,,,, 10.06.2015 16.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
za leczenie dziury w mleczaku zapłaciłam 360zl i zakładanie raz lekarstwa odbyło się na nfz natomiast prywatnie drugi raz i plomba.....to chyba lekkie przeięcie...
 
nice, 07.06.2015 17.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ostatnio byłam u dentysty z boląca "piatką" i usłyszałam, że jak boli to pewnie będzie kanałowe leczenie a to kosztuję, więc leczymy czy wyrywamy :) koszt jedyne 280zł i idź tu do dentysty
 
tz, 27.05.2015 17.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wyrwać kilka zębów z przodu!
 
następne »
strona 1 z 8
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Wypis ze szpitala. Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Ekspert wyjaśnia, kiedy pacjent może podjąć decyzję o wypisie ze szpitala, a kiedy konieczne jest...

więcej

5289

Emerytura po polsku czyli prawa i przywileje na emeryturze Emerytura po polsku czyli prawa i przywileje na emeryturze

Myślisz, że wszystko co najlepsze masz już za sobą? To nieprawda! Teraz zaczyna się nowy etap...

więcej

5350

Wyjazd do sanatorium z NFZ - procedury krok po kroku

Chcesz wyjechać do sanatorium z NFZ? Na początku potrzebujesz skierowania lekarskiego z...

więcej

7563

Dodatek pielęgnacyjny i dodatki dla opiekunów osób chorych

Dodatek pielęgnacyjny, a może świadczenie pielęgnacyjne? Osoba chora może otrzymać finansową pomoc...

więcej

6931

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wynik badania BetaHCG mieści się w granicach normy dla 6. tygodnia. Nic jednak nie mówi ani o lokalizacji ciąży, ani o jej rozwoju. Stężenia progesteronu w ciąży ulegają dużym wahaniom i oznaczanie...

Podniecie fizyczne jest wynikiem działania bodźców, które do nas docierają. Najprawdopodobniej dopiero partner, którego będziesz darzyła uczuciem i zaufaniem je wyzwoli. Radzę spokojnie poczekać.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.