Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

115 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

Polecamy
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: czy warto je wykupić? Wady i zalety polisy zdrowotnej

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: czy warto je wykupić? Wady i zalety polisy zdrowotnej

W 2016 roku na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wydaliśmy aż 56,6 mln zł. Nic dziwnego, publiczna służba zdrowia jest dla ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 10.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 115)
I, 12.06.2017 13.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam porownianie min jesli chodzi o higienę zębów z moim mężem, moją mamą i teściową. Wniosek: w dużej mierze dziedziczymy trwalość zębów. Mąż przy nikłej higienie ma kilka ubutków, a teściowa piękne i wszystkie zęby. Ja i moja mama mimo bardzo dobrej hogieny, opieki naprawdę dobrego stomatologa, niezliczonej ilosci profesjonalnych higienizacjo, past, plukanek mamy tendencję do odsloniętych szyjek, stanow zapalnych ect wiec się ciesz, ale nie wmawoaj, że kazdy ma taki sam pakiet, bo nie ma. Za to ja mam swietną skore, ani 1 rozstępu po 2 ciążach, a mąź przytul 10 kg i caly pociachany brzuch, ramiona i plecy
 
..., 24.05.2017 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie co wy robicie, rozumiem ze jakiś procent kobiet w ciąży (bądź po) ze względu na hormony i takie tam ma problemy z zębami, ale 7 dziur i leczenie kanałowe,do tego duuuzy odsetek ludzi ma plombę w każdym prawie w każdym zębie, jestem delikatnie po 30ce, ze wzg na brak czasu do dentysty chodzę jak mi zaczyna przeszkadzać kamień, wtedy robię przegląd-średnio raz na 2, 3 lata- łącznie z zębami borowanymi w podstawówce które nie powinny w ogóle być ruszane (jest ich 3) mam 5 dziur na 32 zęby. Ludzie myjcie i opłukajcie paszcze to nie będziecie się przejmować kosztami.
 
Kasia, 15.05.2017 21.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja sie pytam za co ja płacę ubezpieczenie zdrowotne? Jak idąc do stomatologa muszę płacić za kanalowe leczenie? Co to w ogóle ma znaczyć, że człowiek pracujący odprowadzajacy skladki zdrowotne nie ma jednej z podstawowych usług stomatologicznych w ramach funduszu?
 
prawdziwy, 03.04.2017 22.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A te po boku teŻ Miałaś NA ubezpieczeniu ?
 
Paulina, 27.03.2017 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja usuwałam dwie 8 na NFZ i jakoś znieczulenie działało, przy usuwaniu dolnej ósemki dostałam podwójne znieczulenie. Panie miłe i profesjonalne.
 
as, 26.03.2017 01.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba brać faktury z pełnym opisem: płace ile? za co ?, kiedy? i kto? - jest to podstawa do przyjścia raz jeszcze jak coś nie jest w porządku i poprosić o zaprawę zgodnie z sztuką dentystyczna oraz podstawa do nie płacenia, za rzeczy, które są "sponsorowane" z ułamkowej części pieniędzy, które co miesiąc wpłacamy ...
 
Ania, 06.02.2017 17.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam robione 5 dolnych zębów lewe 1-2 i prawe 1-3. Trójkę amalgatem,a za resztę musiałam płacic po 120 zł za zęba. Niestety,nie mam wiecej kasy,a zęby zrobiono paskudnie. Teraz boli mnie 2, co mam zrobić?
 
anja, 13.01.2017 20.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli minister zdrowia z PO ma sieć prywatnych gabinetów stomatologicznych to co wy chcecie za darmo. Ludzie jak można lekarza wybrać na stanowisko ministra zdrowia. Arłukowicz ,Kopacz ci ludzie zrobią wszystko żebyście płacili za wszystko. A gdyby mieli uczciwie płacić odszkodowania za te celowe wytrawiane kwasem lub szlifowane i nawiercane turbiną zdrowe zęby to by im życia nie starczyło na spłaty odszkodowań.
 
Aneta, 03.01.2017 00.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Będąc w 37tc zostałam zmuszona do pójścia do dentysty niestety robiła mi się mała dziura w zębie..pani dentystka niechętnie usunęła problem za który później musiałam zapłacić a jak byk na drzwiach pisało NFZ :-/
 
Anna, 27.12.2016 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poszłam do stomatologa mającego umowę z NFZ. Pani doktor zaplombowała niedużą dziurkę w zębie dolnym nr 3 (który zaczynał mnie boleć) i skasowała 120 zł. Na moje słabe protesty, że dolna trójka powinna być darmowa, odpowiedziała, że "jeżeli Pani chce amalgamat w przednim zębie, to mogę zrobić to za darmo"... Po czym znalazła jeszcze 7 dziurek (chyba 5 z nich właśnie w przednich zębach i określiła cenę - 6 po 120 zł, jedna 170. Cóż, wkrótce zaczął mnie boleć zaplombowany ząb, właśnie ta nowo zaplombowana dolna trójka. Pani doktor włożyła coś białego tam oraz do marnej czwórki dolnej na 3 miesiące, "to żeby nie bolało, może pomoże na razie, nie chcę pani narażać na koszty leczenia kanałowego" (miała na myśli tę trójkę), po czym wysłała mnie na prześwietlenie trójki i czwórki, za co zapłaciłam 20 zł. W sumie poszło 340 zł, a sprawa właściwie nie ruszyła z miejsca. Trójka pobolewa mimo nowej "mercedes-plomby" przyszyjkowej oraz białego wkładu w "górnej" dziurze tego zęba. Coś mi się tu nie zgadza, bo czytałam już w przychodni o tym samym, o czym wspominacie. Jestem zapisana na 11/01/2017. Zaniepokojony pacjent płaci, ale właściwie dlaczego za trójkę i prześwietlenie? Czy pani doktor chce wmawiać cierpiącym pacjentom, że nic nie ma w ramach NFZ, za który jednak płacimy?
 
następne »
strona 1 z 12
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność? Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność?

To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli...

więcej

25

Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał...

więcej

22

SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny? SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z...

więcej

22

CHOROBY PRZEWLEKŁE - rodzaje. Klasyfikacja chorób przewlekłych CHOROBY PRZEWLEKŁE - rodzaje. Klasyfikacja chorób przewlekłych

Choroby przewlekłe (chroniczne) są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Nic dziwnego -...

więcej

16

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zarówno w testach ciążowych, jak i badając beta HCG można rozpoznać ciążę w każdym dniu jej trwania. beta HCG wzrasta w pierwszym trymestrze ciąży dość szybko, w następnych tygodniach maleje i...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.