Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

58 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać. Lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 21.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 58)
Daro, 07.04.2015 17.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
...o take polske chodzieło?????? zachciało się demokracji i dobrobytu to bulić jak za zboże!!!!
 
krakowianin, 31.03.2015 12.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakim prawem w Polsce ciągle są dostępne te ciemne plomby? To jest jakaś masakra. Właśnie wróciłem od dentysty w Krakowie i odmówiłem uzupełnienia tym czarnym,starodawnym tworem i oczywiście rachunek za wypełnienie białą plombą to 100 zł! I teraz pytanie czy ten dentysta nie dość,że dostanie zwrot za leczenie od NFZ to jeszcze przyrobił na mnie 100 zł? Jak to jest?
 
PACJENT, 17.03.2015 20.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
najlepszy pacjent to z bólem zęba bo nie pyta czy na NFZ tylko płaci.Sądzę,że lekarze na kontraktach z NFZ powinni określac dni tygodnia kiedy pracują państwowo aby pacjent nie musiał się zastanawiać czy lekarz ściąga kasę z pacjenta czy z NFZ rESZTE DNI NIECH UPRAWIA PRYWATĘ. A oni lecą jak się uda.
 
paweł, 12.03.2015 10.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak lekarz może brac kase za jedna robote dwa razy ???? gadacie głupoty jakich mało !!!!jestem za tym że można dopłacic do leczenia nfz. lekarz wpisuje mi w karcie ze leczy mi 4rkę wypełnia tą ciemną paskudną plombą .... a ja dopłacam jedynie różnice miedzy plomba białą utwardzaną a tym badziewiem co oferuje nfz. Lekarz gdy by nie chciał wziąc ode mnie dopłaty to poprostu płace za tą czwórke 180 zł zamiast 70 zł plus wpis w karcie nfz ze mam wykonanego zeba w ramach nfz... pozdrawiam głupców i tych mądrych
 
poetka, 05.03.2015 02.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I ja się pytam już niegrzecznie: dlaczego ty k...a mać tego nie zgłosisz? Czego się boisz? To on Cię wykorzystał jak dziwke, do tego jeszcze mu zapłaciłaś, a on jeszcze z drugiej ręki zarobił czyli podwójnie. To on powinien trząść portkami. Rób coś z tym kobieto!!!
 
KrisP, 24.02.2015 00.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za darmo to tylko "Pięścią w zęby" czyli wyrwanie - gratulacje dla NFZ za jego politykę: chory ząb - wyrwać to podejście jak chory człowiek - eutanazja i NFZ jest do przodu.
 
Iga, 21.02.2015 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pobieranie pieniędzy i od pacjenta i z nfz za to samo, a czasami z nfz za coś czego się nie zrobiło jest poważnym problemem, bo odbiera się jedyną możliwość tym, których nie stać . zresztą ci których stać, a jednak płacą też mają prawo. jesteśmy oszukiwani przez nfz i lekarzy. Niektórzy z was piszą, że wiedzą o tym, że zostali oszukani ale nie zgłoszą. Dlaczego? w ten sposób pozwalacie na taki proceder...
 
ewa, 05.02.2015 15.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Płacimy te wielkie składki na pensje w nfz ministerstwie zdrowia po to żebyśmy szybko wybierali na raka i Szczerba, żeby po śmierci nikt z nas nie mógł ugryźć tych z nas
 
Zbigniew, 03.02.2015 14.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy ktoś zna akt prawny który zakazuje dopłat do wypełnienia plomby i kto to wydał
 
a JAK POJADE DO UNII ? , 22.01.2015 21.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy Niemcy, Francuzi, Anglicy tez tylko tyle lecza w ramach ubezpieczenia ? NFZ zwróci rachunek za leczenie ?
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia...

więcej

11906

Poradnie diabetologiczne dla KOBIET W CIĄŻY

Około 3 proc. kobiet spodziewających się dziecka przechodzi tzw. cukrzycę ciążową. Ujawnia się ona...

więcej

3830

Skierowanie na rehabilitację Skierowanie na rehabilitację

Często po chorobie lub wypadku lekarz kieruje na zabiegi rehabilitacyjne. Jaki rodzaj świadczeń ci...

więcej

5796

Historię swojej choroby znajdziesz w internecie: ZIP, eWUŚ, medmemo

Takie systemy jak eWUŚ, ZIP czy medmemo.pl mają ułatwić śledzenie historii choroby i pomóc w...

więcej

5159

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku zgłaszanych dolegliwości powinien pan pilnie udać się do lekarza. Są to objawy, które natychmiast powinny być zdiagnozowane, niezależnie od ich przyczyny. Do czasu wyjaśnienia problemu...

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

TAK. Osoba wskazana w regulaminie organizacyjnym podmiotu leczniczego (w tym przypadku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego) może zostać zobowiązana do informowania rodziny o śmierci ich pacjenta. W takim...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 25, 2015

Czasem można kogoś pouczyć. Na tym polega wymiana zdań. Ale wątpię czy wypowiadanie się na temat chudnięcia i do tego wklejanie linku do szkoły aikido było dobrym i mądrym posunięciem. Prowadzę szkolę AIKIDO, ale link był do zakładki ZDROWIE. Oprócz bycia instruktorem TKKF jestem...

data

Kwiecień 24, 2015

Sprawdźcie również wyniki głosowania internautów na najlepsze tabletki na odchudzanie, wyniki dostępne na stronie rtno.pl, zielona kawa zajmuje tu wysokie miejsce.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 25, 2015

Śmiać się chce z was ludzie,wierzycie w takie brednie.nawet jak schudniecie to ciekawe ile czasu utrzymanie ta wagę.zamiast brać ta chemie,psuć żołądek,trzustke i wątrobę to lepiej ruszyć tłuste leniwe dupsko i poćwiczyć,zdrowo jeść!!!!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.