Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

70 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 27.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 70)
fru24, 11.08.2015 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masz racje PIS da dupy to już tylko Kukiz zostanie żeby to wszystko wypalić
 
albin , 21.07.2015 12.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
leczyłem kanałowo ząb był zrobiony i jak jadłem jabłko po miesiącu od wizyty pękł mi na pół to mi zaproponowali żeby wyrwać albo wstawić koronkę za 750 zł najtańszą karzą płacić a poszedłem prywatnie do specjalisty zrobił za 150zl i mam już 3.5 roku i jest dobry czyli wychodzi płac
 
Doda , 09.07.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Roz.......upczyć cały ten system nie płaćmy żadnych składek!!!!!!
 
crazyredhunter, 19.06.2015 16.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pękła mi 3ka pekniecie jest milimetr od dziasla na pogotowiu skleja mi zeba czy do wyrwania
 
dokladna, 14.06.2015 16.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Autorka artykulu napisala, ze mozna leczyc bezplatnie lepszymi plombami zeby z przodu, gorszymi te z tylu ale nie wyleczysz na nfz zebow z tylu KANALOWO... jesli zajdzie taka potrzeba wtedy mozna je leczyc pelnoplatnie lub wyrwac... nie doczytales ;)
 
,,,, 10.06.2015 16.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
za leczenie dziury w mleczaku zapłaciłam 360zl i zakładanie raz lekarstwa odbyło się na nfz natomiast prywatnie drugi raz i plomba.....to chyba lekkie przeięcie...
 
nice, 07.06.2015 17.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ostatnio byłam u dentysty z boląca "piatką" i usłyszałam, że jak boli to pewnie będzie kanałowe leczenie a to kosztuję, więc leczymy czy wyrywamy :) koszt jedyne 280zł i idź tu do dentysty
 
tz, 27.05.2015 17.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wyrwać kilka zębów z przodu!
 
uważny, 20.05.2015 08.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Autor artykułu najpierw pisze, że mozna leczycplombowac zeby od 1-3 lepszymi plombami a te z tylu gorszymi a pozniej twierdzi, ze te z tylu w ramach nfz mozna jedynie wyrwac to po co pisac o tych gorszych plombach.
 
Alo alo, 08.05.2015 22.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sprawa ma się tak, że ZAWSZE biorą kasę za znieczulenie a wg tekstu powyżej to jest bezpłatne. 40-50zł za tę przyjemność, nie wspomnę już o podwójnym braniu za co tylko mogą. A teraz - dentysta 10cio latkowi wypełnił bruzdę w 6-tce, ale nie miał bezbarwnego preparatu i użył żółtego. Po kilku miesiącach żona poszła z synem na przegląd i dentystka orzekła że ma próchnicę i trzeba wiercić. Żona nie skojarzyła tego z tym zabezpieczeniem bruzd bo to ja byłem wtedy z synem, po powrocie do domu zobaczyłem co jest grane i mało mnie szlag nie trafił. Idiotka rozwierciła mu zdrowy ząb. Musiała się zorientować w trakcie ale larwa nic nie powiedziała i żeby ukryć sprawę to zorała synowi całą górę zęba. Poszedłem następnego dnia i zażądałem rozmowy z tą panią, nie było jej więc zażądałem kopii karty syna. Powiedzieli mi żebym przyszedł kolejnego dnia bo muszą zrobić ksero itp a nie mają czasu. Jak to odebrałem to myślałem że im spalę tę budę. Nie było śladu o wypełnieniu bruzd sprzed kilku miesięcy. Wyobrażacie to sobie? Poszedłem do tego dentysty i zapytałem czy pamięta wypełnianie bruzd żółtym preparatem u syna. odpowiedział z głupią miną że nie. Ale było widać że kręci. I co teraz, mam im spalić ten śmierdzący przybytek czy tej babie wyrwać obcęgami kilka zębów z przodu?
 
następne »
strona 1 z 7
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skierowanie na badania. Które badania może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Skierowanie na badania? Prezentujemy dokładną listę badań wraz ze specjalizacją, które mogą być...

więcej

4114

SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny? SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z...

więcej

25871

Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność? Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność?

To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli...

więcej

21161

Historię swojej choroby znajdziesz w internecie: ZIP, eWUŚ, medmemo

Takie systemy jak eWUŚ, ZIP czy medmemo.pl mają ułatwić śledzenie historii choroby i pomóc w...

więcej

5159

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Po założeniu Mireny mogą występować długo utrzymujące się plamienia lub krwawienia. Mogą trwać nawet przez cały cykl. Zwykle same ustępują. Gdyby jednak tak się nie stało albo krwawienia były...

Powinna pani zgłosić się z dzieckiem do dermatologa pediatry, konieczne jest postawienie jednoznacznego rozpoznania opisywanej zmiany skórnej, szczególnie w przypadku jej progresji.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.