Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

100 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 27.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 100)
Adam, 12.09.2016 11.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ile razy można płacić za leczenie 1 zęba?
 
Maro---, 09.09.2016 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na co Ja płacę??? Na utrzymywanie nie robów z nfz. Co za złodziejski kraj..
 
Może kiedyś , 09.07.2016 08.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zacznijmy od tego, że są trzy a nie dwa rodzaje plomb. Jest plomby biała swiatloutwardzalna pełnopłatna,żółta chemoutwardzalna na NFZ do zębów od 1-3 i amalgamat od którego się już odchodzi. Bynajmniej u mnie u dentysty.Ostatnio byłam już wręcz zmuszona z bólem zęba iść. Unikalam wizyty właśnie ze względu na płatności. Za każdym razem minimalny koszt wizyty to 100 zł.Oczywiscie nikt nie kazał mi w jedynce robić białej a nie żółtej plomby,ale chyba każdy chce jakoś wyglądać i móc się uśmiechnąć żeby dziecko nie spalilo się ze wstydu za Mamę. Kiedy zadzwoniłam do najbliższego dentysty na NFZ nie chciano mnie przyjąć, bo terminy. Byłam wtedy w 10 tygodniu ciąży z bólem zęba, który doprowadzal mnie do płaczu.Zaproponowano mi prywatną wizytę w ten sam dzień. Poszłam i okazało się, że to 8. Nadaje się do wyrwania, ale na NFZ tego juz nie zrobię, bo brak limitów. 8 musi wyrwać chirurg,a koszt to kolo 500 zł.Z czego na wziąć się pytam.Dentystka stwierdziła, że może rozwiercic i zamknąć ząb co powinno pomóc do czasu usunięcia, ale może się zdarzyć, że będzie trzeba szybko usunąć. Za to zapłaciłam 50 zł, bo chyba jej się zrobiło mnie żal. Jakiś czas później poszłam z 6 i okazało się, że do leczenia kanalowego. Byłam na NFZ i usłyszałam, że będzie to kosztowało 250 zł samo leczenie + wypełnienie jeżeli chce białe w zależności od wielkości. Po jakimś czasie w trakcie rozwiercania zęba żeby przestał boleć usłyszałam, że właściwie jak w ciąży to leczenie kanałowe jest za darmo, ale lepiej nie robić. I znowu ząb rozwiercony i zaklejony. Po czym usłyszałam jeszcze,że jak będzie bolał to mam jechać na pomoc doraźna a nie wracać( byle pozbyć się problemu i bezpłatnego leczenia). Mieszkam w małym miasteczku pod Poznaniem i dojazd trochę trwa i kosztuje. Tym bardziej bez auta. Nie wierzę w leczenie zębów na NFZ. Ginekolog ok i tu naprawdę nie mam nic do zarzucenia,ale stomatolog to porażka. Trzeba mieć albo dużo pieniędzy albo cierpieć, bo jak się przekonałam za wyrwanie tez trzeba płacić.Z tego co widzę to coraz więcej ludzi ma problemy z zębami i to coraz młodsi, bo przeciętnych kowalskich poprostu nie stać na leczenie. Żaden lekarz nie kosztuje chyba tyle co dentysta. Strach się bać co będzie dalej.
 
tola, 30.06.2016 10.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To wyleczę kanałowa zęba, czy nie wyleczą jak to jest? Niech będzie prawda napisana na stronie, kurde szlak mnie trafi, mam do wyleczenia trójkę i mam płacić? ja mam rentę 720 zł.
 
Iska, 14.06.2016 12.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam byłam już kilka razy u dentysty z córką mówiłam że z NFZ mimo to płaciłam za znieczulenie 30zł proszę mi na pisać czy to nie jest w ramach NFZ takie znieczulenie ponieważ za tydzień znowu mam termin .
 
tomasz, 08.06.2016 00.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ostatnio byłem u kilku dentystów na NFZ każdy odesłał mnie z kwitkiem że na NFZ nie zrobi mi żadnego leczenia kanałowego w trójce. Wiec pytam o co chodzi?? 3 dentystów powiedziało że żadnej powtarzam żadnej kanałówki nie zrobi na NFZ. Najniższa cena jaką usłyszałem to 550zł. Szok!! Chore Państwo!! to 1/3 mojej wypłaty, przy dwójce dzieci nie moge sobie na to pozwolić a ból zęba co chwile powraca. Dziękuje NFZ :/
 
taka prawda, 10.05.2016 22.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za rolników składkę zdrowotną płaci państwo ( z naszych podatków ) natomiast składka na KRUS stanowi zaledwie ok. 30 % składki płaconej przez pracownika.
 
dentysta, 05.05.2016 21.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chcialabym sprostowac bledna informacje podana przez uzytkownika obywatel dotyczaca pobierania wynagrodzenia przez lekarzy z NFZ. NFZ publicznie oglasza przetargi/konkursy na swiadczenia medyczne, do ktorych oferty moga skladac lekarze z indywidualna praktyka lekarska/stomatologiczna (tzw. gabinety) lub wieksze placowki typu przychodnie, zarowno publiczne jak i niepubliczne. NFZ kazdy zabieg, ktory refunduje, ma wyceniony na punktow wg. swoich widzimisie (i ktorych wycena bywa czesto kwota dumpingowa/ponizej kosztow uzytych materialow). Oferta wiaze sie z podaniem propozycji wyceny 1 punktu. Droga przetargu, ktory jest konkursem "kto da mniej za punkt ten wygrywa konkurs" NFZ podpisuje umowy, czyli kontrakty z podmiotami gospodarczymi na okreslony czas. W stomatologii rzadko wycena 1 punktu jest powyzej 1 zl. Zatem badanie stomatologiczne kosztuje 11 pkt, usuniecie zeba 1 korzeniowego 20 pkt, dlutowanie zeba 47 pkt, zalozenie szwow 20 pkt (koszt dobrych nici to co najmniej 10-15 zl). W tej wycenie wchodza ponadto skladowe takie jak: koszty pracy personelu, nie tylko lekarza, a takze sprzetu i rachunkow za prad, wode, pakiety do sterylizacji (oslonki, w ktorych sa sterylne narzedzia), itp. W okresie rozliczeniowym, tzn. miesiecznym, przekazuje sie na biezaco w systemie komputerowym ilosc wykonanych punktow, ktore sa podstawa do wystawienia NFZ faktury za uslugi. NFZ nie placi stalej pensji pracownikom medycznym, nie ma kar umownych dla pacjenta za niestawienie sie na wizyte jak w innych krakach UE (czyt.: pacjent nie przychodzi na wizyte=nie ma zadnych punktow). Wykonanie/niewykonanie kontraktow czy nadwykonania, o czym sie slyszy jesli dyskutujemy o leczeniu szpitalnym, zalezy od wielu czynnikow, i to nie jest temat na ten post. Nalezy jeszcze dodac, ze NFZ limituje swiadczenia w czasie, np. placi za leczenie prochnicy konkretnego zeba raz na rok+1 dzien, usuniecie kamienia nazebnego raz na rok+1 dzien, a nie np. co 3-6 miesiecy, kiedy moga byc kliniczne wskazania.
 
magi, 25.04.2016 10.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój syn 15 lat miał kanałowo robioną jedynkę i dwójkę zapłaciłam na NFZ 190,00 zł
 
ja, 05.04.2016 16.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponieważ mama skorzystała z plomby swiatloutwardzalnej a ta jest platna.
 
następne »
strona 1 z 10
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał...

więcej

35122

SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny? SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z...

więcej

25328

Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność? Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność?

To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli...

więcej

23755

SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia...

więcej

20394

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety bez badania lekarskiego nie jest możliwe ustalenie jednoznacznego rozpoznania. W diagnostyce różnicowej opisywanych zmian nalezy uwzglednić między innymi: łupież pstry, bielactwo rzekome,...

Ogólne zalecenia dotyczą tylko kwasu foliowego, który powinien być przyjmowany w dobowej dawce 400 mcg.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.