Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

39 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać. Lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 21.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 39)
bbbbbb, 28.10.2014 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba mieć dostęp do nieodpłatnego dentysty a później można pogadać , za komuny nie było tyle szczerbatych ludzi co teraz i dzieci z próchnicą, kiedy chciałam szłam i nie było problemu a teraz ten za darmo , reszta odpłatnie. Proteza , chyba jak umrę to dostanę bo taka kolejka, prywatnie zrobisz wszystko tylko nie tędy droga, płacimy przez całe życie składki, po to żeby żyć zdrowo w miarę możliwości.
 
kritzky, 26.09.2014 20.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja najpierw wybije dwie jedynki dentyście. potem niech na nfz wstawi sobie z amalgamatu...skur.......
 
Fred, 10.09.2014 12.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja wyjaśnię. Pije wódkę z dentystami, lekarzami i prokuratorami. Wiesz co sie teraz liczy... Kasa. A żeby mieć dużo kasy to trzeba walki robić. Jak pójdziesz z NFZ i zrobisz wszystko na cacy za darmo, to kto da zarobić dentyście w prywatnej praktyce stomatologicznej? Proste, nie masz kasy chodzisz szczerbaty. Masz kasę masz żeby, a składki są po to by moj wnuk pojechał na wycieczkę do Egiptu. Pozdrawiam
 
Marjan, 27.08.2014 02.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PIĘKNIE PAN TO UJĄŁ. Szacunek w pełnym znaczeniu tego słowa do Pana ....
 
jki, 21.08.2014 20.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po leczeniu kanałowym jedynki na NFZ. Najpierw mała dziurka , a po kilku dniach z bólem leczenie kanałowe. Po leczeniu jeszcze siedząc na fotelu powiedziam, że plomba mi przeszkadza tzn. ząb nie jest gładki o coś zaczepiam językiem. Pani doktor która spóżnila sie 2 godziny ( bo ma małe dziecko) na to, że co ja sobie wyobrażam to tylko plomba na NFZ i tak ma być . Gdybym zapłacila jej 100 zł to byłby lepszy materiał i byłoby gładko. Bardzo grzecznie odpowiedziam, że mam emeryturę 1000 zł , a ona na to że nie muszę do niej przychodzić. Nic na to nie powiedziałam, bo przecież muszę chodzić na NFZ , nie stac mnie na prywatne leczenie, ale wiem że to bardzo nieuczciwa osoba bo tak jak jest napisane wyżej od 1-3 zęba powinna zrobic plombę czy na NFZ czy prywatnie tak samo. Rok temu byłam u niej na zdjęciu kamienia i wtedy zapytała czy na NFZ czy prywatnie , bo na NFZ to będzie ręczne zdejmowanie kamienia , a prywatnie to maszyną. Zrobila to ręcznie , wyszłam z krwawiącymi dziasłami i przez prawie rok miałam z nimi problemu. Jestem starszą osobą i trudno pogodzić się z taką bezwzględnością. Wnuczka powiedziała, że złoży mi pismo o dostęp konta do NFZ bo wiele wskazuje że ta Pani to bardzo słaby i nieuczciwy lekarz. Skoro nie chce przyjmować na NFZ to dlaczego nie zrezygnuje z kontraktu ?
 
Lekarz, 08.08.2014 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapłaciłaś dlatego,że biała plomba tyle kosztuje a srebna plomba jest za darmo.
 
klientka , 06.08.2014 12.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to dlaczego ja zapłaciłam za wypełnienie zęba(białą plombą) 1 i 2 60 zł, skoro do 3 jest ta usługa darmowa?
 
Arek, 24.07.2014 23.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polska to kraj absurdów. Płacimy składki by złodzieje z tego mogli żyć a to co zostanie idzie na emerytury dla tych co zarabiali na nie przez 30/40 lat. Złodzieje śmieją sie nam w twarz a Polak jak mu źle to jedzie za granice. Człowiekowi ledwo starcza na chleb a przyplata sie chorubstwo to niestety, trzeba jedzenia sobie odmówić i sie leczyć bo dostaniemy termin za 6 miesięcy. Najbardziej wkurzaja mnie pierdzi stołki co piszą zębów sie nie leczylo albo jak ci zle to wyjedz. GWARANTUJE CI Jak my uczciwie zarabiający wyjedziemy to tacy jak ty i ten rząd kapniecie.
 
ja, 21.07.2014 11.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To po co lamentujesz jak ci tu tak źle, pakuj manatki i spadaj a nie pisz bzdur, że 0 alimentów jak dostajesz. Narób sobie więcej dziecek i narzekaj, że nie możesz pracować. Pewnie najlepiej siedzieć w domu a Państwo ma ci pomagać. Typowa Polka której nie chce się robić.
 
Natalia 1993 10, 14.07.2014 23.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
szczerze ? Polska to złodzieje i najbiedniejszy kraj w UE . i ogólnie ... Kasę ściągają a ciula możesz zrobić... jeszcze trochę to ten kraj będzie bez ludności... 50% Polaków wyjeżdża z tego kraju za granicę... tam zakładają rodzinę i żyją jak króle.. a tu ? jestem samotną matką... 0 alimentów itd... rodzinnych mam 77 zł ... nie pracuję bo mam niemowlę .. nie stać mnie na opiekę... i nie ma mi kto pomóc... ledwo żyję.... a w NL ... moja znajoma ma tą samą sytuację co ja .. ma 900 euro .miesięcznie na 1 dziecko i żyje jak Pani . SKANDAL . ten kraj długo nie pociągnie...
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
GRYPA: zasady zwolnienia lekarskiego i powrót do pracy po grypie GRYPA: zasady zwolnienia lekarskiego i powrót do pracy po grypie

Kiedy zachorujesz na grypę, należy ci się zwolnienie lekarskie i wypłata wynagrodzenia za czas...

więcej

2952

Dodatek pielęgnacyjny i dodatki dla opiekunów osób chorych

Dodatek pielęgnacyjny, a może świadczenie pielęgnacyjne? Osoba chora może otrzymać finansową pomoc...

więcej

4376

Co dzieje się ze zwłokami w szpitalu? Gdzie trafia ciało zmarłego, kto może odebrać zwłoki ze szpitala?

Gdy ktoś bliski umiera w szpitalu, pojawiają się pytania: co dzieje się ze zwłokami w szpitalu?...

więcej

2553

Wyjazd do sanatorium z NFZ - procedury krok po kroku

Chesz wyjechać do sanatorium z NFZ? Na początku potrzebujesz skierowania lekarskiego z...

więcej

4294

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Brak pękania pęcherzyka Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa, skutkuje brakiem owulacji. Dalszy wzrost pęcherzyka i powiekszenie jego objętości może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania,...

Grupy wsparcia
data

Październik 30, 2014

tu jest najlepszy ranking tabletek odchudzających http://track.ranking-tabletek.com/product/Ranking-tabletek-odchudzajacych/?pid=141&uid=21094

data

Październik 30, 2014

Skąd zamawiacie suplementy diety w necie? Wiem, że jest teraz bardzo wielu dostawców, ale chciałabym trafić na pewne rzeczy, przebadane, sprawdzone i najlepiej naturalne.

data

Październik 29, 2014

Racja. Świadomość tego co się je jest pierwszym krokiem przy odchudzaniu bez tego ani rusz, ja jej nabrałam jak zaczęłam mieć problemy ze zdrowiem a teraz odkąd wyszczuplałam również na Novoslimie wszystko się unormowało, i przede wszystkim samopoczucie lepsze

data

Październik 30, 2014

Ja chodzę do placówki przy Garncarskiej 4 w Krakowie - nie trafiłam tam sama, znajomy lekarz mi go polecił, ponieważ miałam poważne problemy zdrowotne spowodowane moją tuszą. Dieta została mi dobrana indywidualnie, pomoc fizjoterapeutów była także istotna. Teraz wracam do życia, a wyjście...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.