Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

53 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać. Lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 21.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 53)
KrisP, 24.02.2015 00.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za darmo to tylko "Pięścią w zęby" czyli wyrwanie - gratulacje dla NFZ za jego politykę: chory ząb - wyrwać to podejście jak chory człowiek - eutanazja i NFZ jest do przodu.
 
Iga, 21.02.2015 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pobieranie pieniędzy i od pacjenta i z nfz za to samo, a czasami z nfz za coś czego się nie zrobiło jest poważnym problemem, bo odbiera się jedyną możliwość tym, których nie stać . zresztą ci których stać, a jednak płacą też mają prawo. jesteśmy oszukiwani przez nfz i lekarzy. Niektórzy z was piszą, że wiedzą o tym, że zostali oszukani ale nie zgłoszą. Dlaczego? w ten sposób pozwalacie na taki proceder...
 
ewa, 05.02.2015 15.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Płacimy te wielkie składki na pensje w nfz ministerstwie zdrowia po to żebyśmy szybko wybierali na raka i Szczerba, żeby po śmierci nikt z nas nie mógł ugryźć tych z nas
 
Zbigniew, 03.02.2015 14.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy ktoś zna akt prawny który zakazuje dopłat do wypełnienia plomby i kto to wydał
 
a JAK POJADE DO UNII ? , 22.01.2015 21.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy Niemcy, Francuzi, Anglicy tez tylko tyle lecza w ramach ubezpieczenia ? NFZ zwróci rachunek za leczenie ?
 
GDYNIANKA, 22.01.2015 21.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem w szoku, czyzby w Rządzie i Sejmie członkowie rodzin byli własciecielami gabinetów ? kanałowe leczenie jest przewaznie w 6,7,8 a nie w 2- kach .Oj ,, piaskowanie ? Powalajace usługi za kase ze składek. Nawet NFZ dba o mafie ...stomatologiczna. dusi bobry. same siekacze
 
Kinga, 12.01.2015 21.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy wie ktoś może jakie usługi stomatolog może wykonać w ramach NFZ-u, jeśli jestem osobą pełnoletnią, ubezpieczoną i osobą uczącą się, nie posiadającą funduszu, aby leczyć zęby prywatnie, tzn. za pieniądze?
 
pacjent, 27.12.2014 11.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za usunięcie kamienia zapłaciłam odpowiednią kwotę, a kiedy powiedziałam, że chciałabym na NFZ, bo w tym roku robię po raz pierwszy to usłyszałam , że limit już wyczerpany. Czy można tych pseudo- dentystów pociągnąć do kar za te przekręty, dlaczego nie posiadają kas fiskalnych tylko biorą pieniązki z ręki do ręki i chowają do szufladek????!!!!!!!!!!!!!
 
roberto, 22.12.2014 11.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie wiem w czym masz problem ja bym zgłaszał od razu, dzięki zip można pazerną chołotę nice przytemperować
 
zibi , 22.12.2014 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no to cy? zgłaszaj niehj pazerny straci
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RZECZNIK PRAW PACJENTA pomoże wyegzekwować twoje prawa

Rzecznicy Praw Pacjenta są powołani specjalnie do tego, by ci pomagać. Znajdziesz ich w każdym...

więcej

8164

SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia...

więcej

11906

Zmiana lekarza rodzinnego, pielęgniarki lub położnej. Kiedy można zmienić lekarza pierwszego kontaktu

Każdy ubezpieczony ma prawo do zmiany lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej...

więcej

9601

Wypis ze szpitala. Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Ekspert wyjaśnia, kiedy pacjent może podjąć decyzję o wypisie ze szpitala, a kiedy konieczne jest...

więcej

5289

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Suchość skóry jest podstawowym objawem w AZS. W celu jej wyeliminowania konieczny jest właściwy dobór preparatów pielęgnacyjnych. W przypadku braku satysfakcjonującego efektu po zastosowaniu...

Zakażenie grzybicze może dotyczyć również okolic odbytu. Często jest też tak, że przewód pokarmowy jest źródłem grzybicy.

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Grupy wsparcia
data

Marzec 04, 2015

W przypadku tych tabletek raczej nie masz się czego bać, dlatego że ostatnio mega zyskały na popularności. Jeszcze 3 lata temu w starym opakowaniu bratowa przysyłała mi jest z USA. Kupowałam jest ze względu na wyoskie stężenie CGA i chrom, wtedy jeszcze o cga w polsce nie słyszało się,...

data

Marzec 04, 2015

Odchudzanie rozpocząłem w maju 2014. Na pierwszej wizycie(10 maj 2014) w Centrum Leczenia Otyłości ważyłem 158,5 kg. Dziś(04-03-2015) ważę 107 kg. Na początku ubywało mnie 8 kg/miesiąc, 5 kg/ miesiąc a teraz 1,5 - 2 kg/miesiąc. Dostałem dietę i w sumie do dnia dzisiejszego prawie nic się...

data

Marzec 04, 2015

Jestem kobietą zdrowiejącą z kompulsywnego objadania się zgodnie z zasadami Anonimowych Żarłoków. Moim problemem jest to, że wciąż martwię się, że jem za dużo. Proszę, aby ktoś spojrzał na mój jadłospis obiektywnie i doradził czy powinnam coś zmienić. Mam 23 lata, ważę ok. 80 kg przy...

data

Marzec 04, 2015

Ja czekam na podatek od oddychania Kopacz do wszystkiego jest zdolna lawirantka!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.