Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

77 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 27.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 77)
Melka, 20.11.2015 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NFZ jest droższy od prywatnego, taka prawda... Okej, jeśli komuś z jakiegoś powodu popsuły się przednie zęby, ale najczęściej pierwsze niszczą się szóstki (potem chyba piątki i siódemki), więc prywatnie zapłacę chociaż trochę ponad 100 złoty, a nie 500/600/700 czy więcej :D. No i są mniejsze kolejki.
 
Logik, 15.11.2015 10.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak będzie do czasu, gdy zadufana w sobie grupa ignorantów nie zrozumie, że Władza, to My, a oni są sługami Narodu. Odważni, bo za nasze pieniądze w NFZ (nie "za darmo")pozwalają leczyć kły. Chociaż, zgodnie z logiką, jeśli nie można zacisnąć zębów, to zaciskają się pięści.
 
Anna, 05.11.2015 09.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czyli....te składki na ZUSY I CAŁA RESZTA to nie nasze pieniądze, a Państwo nam nic nie gwarantuje - i tym nas zachęca właśnie zachęca do płodzenia dzieci, zostawania w kraju, brania paragonów, pracy legalnej, a nie na czarno....Tylko współczuć Panu i wielu innym w tej samej sytuacji. Ja próbowałam ciąże prowadzić za NFZ, do dentysty na NFZ - i powiem, że oprócz kamienia nie zdarzyło mi się nie zapłacić za plombę - bo przecież lepszą chce, aby to miało w ogole sens, a nie taka co za chwile wyleci. Masakra
 
milenka, 03.11.2015 09.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja za leczenie piątki dolnej w zeszłym roku zapłaciłam 530 zł , oczyszczeniem zęba na pierwszej wizycie z opatrunkami , wyczyszczeniem kanałów znieczuleniami i zdjeciem rtg - zaplacilam najpierw 160 zł .Potem na drugiej wizycie , wypelnienie kanałów +znieczulenie + rtg -220 , na 3 wizycie odbudowa zęba + wypelnienie + znieczulenie 150 zł. więc razem daje 530zł , Do Nice : nie moglas zaplacic 280 zł . To by było za mało
 
pacjentka, 12.10.2015 22.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak sobie czytam Państwa wypowiedzi i zastanawiam się na co idą nasze składki do ZUS-u...skoro będąc na zwolnieniu lekarskim(złamana ręka)z ZUS-u dostaję takie świadczenia,że nawet na opłaty miesięczne mi nie starczy,a co tu mówić o kupnie jedzenia itp.itd....to jest złamana ręka,a i tak leki trzeba kupić maść ,antybiotyk (w moim wypadku-stan zapalny)Pytam się ZA CO MAM WYKUPIĆ TE LEKI ???!!! Ponad 25 LAT! Płacę składki do ZUS-u i gdy zachoruję,to nie będzie mnie stać na leczenie,a pracować też nie mogę!!A jak ktoś zachoruje na raka...to jakie ma możliwości leczenia będąc na zwolnieniu lekarskim dostając tak niskie świadczenia?Płacimy wysokie składki co miesiąc,ale co z tego mamy?W razie choroby jakie mamy szanse?!Bo albo jak ZUS płaci chorobowe przeznaczyć tą kwotę na leczenie,ale wtedy popadnie się w długi bo nie ma na opłaty comiesięczne,albo zrobi się opłaty(na życie i tak nie starczy więc i tak powstają długi)ale leczyć się wtedy nie ma za co! Każdy z nas słyszał pewnie słowa np.znajomych(mimo ze są chorzy)mówią,że nie mogą iść na zwolnienie lekarskie ponieważ za wiele tracą na tym finansowo.....to jakiś absurd!I oto ZUS-owi chodzi!Żeby nam najlepiej żadnych świadczeń nie wypłacać!BRAĆ.Ale tak jest bo doświadczam właśnie tego na własnej skórze!Póki nic nam nie dolega...to nie zdajemy sobie nawet sprawy w jakiej sytuacji są osoby,których dopadła jakaś np. przewlekła choroba i nie mając wyjścia musi być na zwolnieniu-te osoby nie mają za co żyć!Najwyraźniej o to właśnie chodzi-nie ma za co się leczyć jeden z drugim...zdechnie szybciej,to nie będzie żadnych świadczeń z ZUS-u pobierał!!! I to jest sedno tej że instytucji!Płać składki ,a potem im szybciej tym dla nich lepiej jak zejdziesz z tego świata...po to właśnie przedłużyli nam wiek emerytalny!A co dopiero mówić o leczeniu?!To po co płacimy te składki?A tak na marginesie,to rehabilitacje mam mieć po zakończonym leczeniu....dopiero,może za 3 miesiące...jak mi się wszystkie ścięgna i mięśnie podkurczą?Stomatologia...tak...darmowe leczenie ...ha ha ha....czego?
 
dziurawy, 01.10.2015 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam jedynki i dwojki leczone prywatnie kilka razy ale tak mi je "leczyli" polscy stomatolodzy ze to jest katastrofa , obecnie jestem rencistą i nie stać mnie na żadne prywatne leczenie , jedynki i dwojki mam w strasznym stanie , w panstwowej przychodni mi powiedzieli ze mi tego nie wyleczą panstwowo więc prawda taka że nawet tych jedynek nie leczą panstwowo!!!!!
 
beata, 03.09.2015 06.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czyli płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale zęby leczyć można praktycznie wyłącznie płatnie. Czyli nie ma bezpłatnej opieki zdrowotnej. Kanałowe tylko kobiety w ciąży?!! To jest jedna z najdroższych usług!! Boli ząb- leć po chwilówkę- POLANDIA.
 
fru24, 11.08.2015 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masz racje PIS da dupy to już tylko Kukiz zostanie żeby to wszystko wypalić
 
albin , 21.07.2015 12.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
leczyłem kanałowo ząb był zrobiony i jak jadłem jabłko po miesiącu od wizyty pękł mi na pół to mi zaproponowali żeby wyrwać albo wstawić koronkę za 750 zł najtańszą karzą płacić a poszedłem prywatnie do specjalisty zrobił za 150zl i mam już 3.5 roku i jest dobry czyli wychodzi płac
 
Doda , 09.07.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Roz.......upczyć cały ten system nie płaćmy żadnych składek!!!!!!
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Poradnie diabetologiczne dla KOBIET W CIĄŻY

Około 3 proc. kobiet spodziewających się dziecka przechodzi tzw. cukrzycę ciążową. Ujawnia się ona...

więcej

3830

Jak załatwić wyjazd do sanatorium Jak załatwić wyjazd do sanatorium

Jeśli twój stan zdrowia tego wymaga, masz prawo do kuracji w uzdrowisku. Pomyśl o tym z...

więcej

4907

Dodatek pielęgnacyjny i dodatki dla opiekunów osób chorych

Dodatek pielęgnacyjny, a może świadczenie pielęgnacyjne? Osoba chora może otrzymać finansową pomoc...

więcej

6931

Kiedy NFZ zwraca koszty leczenia za granicą, w krajach UE? Kiedy NFZ zwraca koszty leczenia za granicą, w krajach UE?

NFZ zawsze zwraca koszty leczenia w krajach UE i poza granicami wspólnoty, jeżeli pacjent otrzyma...

więcej

3984

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przede wszystkim chodzi chyba o odstawienie antykoncepcji u pani, a nie "podwyższonej prolaktynie". W tej sprawie powinna pani skonsultować się z ginekologiem, ponieważ mikrogruczolak przysadki...

W przypadku skłonności do przebarwień bardzo ważna jest właściwa fotoprotekcja przez cały rok. Polega ona na stosowaniu kremów z wysokim filtrem odpowiednio często, nawet co 2 godziny w okresie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.