Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

97 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 27.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 97)
tola, 30.06.2016 10.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To wyleczę kanałowa zęba, czy nie wyleczą jak to jest? Niech będzie prawda napisana na stronie, kurde szlak mnie trafi, mam do wyleczenia trójkę i mam płacić? ja mam rentę 720 zł.
 
Iska, 14.06.2016 12.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam byłam już kilka razy u dentysty z córką mówiłam że z NFZ mimo to płaciłam za znieczulenie 30zł proszę mi na pisać czy to nie jest w ramach NFZ takie znieczulenie ponieważ za tydzień znowu mam termin .
 
tomasz, 08.06.2016 00.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ostatnio byłem u kilku dentystów na NFZ każdy odesłał mnie z kwitkiem że na NFZ nie zrobi mi żadnego leczenia kanałowego w trójce. Wiec pytam o co chodzi?? 3 dentystów powiedziało że żadnej powtarzam żadnej kanałówki nie zrobi na NFZ. Najniższa cena jaką usłyszałem to 550zł. Szok!! Chore Państwo!! to 1/3 mojej wypłaty, przy dwójce dzieci nie moge sobie na to pozwolić a ból zęba co chwile powraca. Dziękuje NFZ :/
 
taka prawda, 10.05.2016 22.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za rolników składkę zdrowotną płaci państwo ( z naszych podatków ) natomiast składka na KRUS stanowi zaledwie ok. 30 % składki płaconej przez pracownika.
 
dentysta, 05.05.2016 21.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chcialabym sprostowac bledna informacje podana przez uzytkownika obywatel dotyczaca pobierania wynagrodzenia przez lekarzy z NFZ. NFZ publicznie oglasza przetargi/konkursy na swiadczenia medyczne, do ktorych oferty moga skladac lekarze z indywidualna praktyka lekarska/stomatologiczna (tzw. gabinety) lub wieksze placowki typu przychodnie, zarowno publiczne jak i niepubliczne. NFZ kazdy zabieg, ktory refunduje, ma wyceniony na punktow wg. swoich widzimisie (i ktorych wycena bywa czesto kwota dumpingowa/ponizej kosztow uzytych materialow). Oferta wiaze sie z podaniem propozycji wyceny 1 punktu. Droga przetargu, ktory jest konkursem "kto da mniej za punkt ten wygrywa konkurs" NFZ podpisuje umowy, czyli kontrakty z podmiotami gospodarczymi na okreslony czas. W stomatologii rzadko wycena 1 punktu jest powyzej 1 zl. Zatem badanie stomatologiczne kosztuje 11 pkt, usuniecie zeba 1 korzeniowego 20 pkt, dlutowanie zeba 47 pkt, zalozenie szwow 20 pkt (koszt dobrych nici to co najmniej 10-15 zl). W tej wycenie wchodza ponadto skladowe takie jak: koszty pracy personelu, nie tylko lekarza, a takze sprzetu i rachunkow za prad, wode, pakiety do sterylizacji (oslonki, w ktorych sa sterylne narzedzia), itp. W okresie rozliczeniowym, tzn. miesiecznym, przekazuje sie na biezaco w systemie komputerowym ilosc wykonanych punktow, ktore sa podstawa do wystawienia NFZ faktury za uslugi. NFZ nie placi stalej pensji pracownikom medycznym, nie ma kar umownych dla pacjenta za niestawienie sie na wizyte jak w innych krakach UE (czyt.: pacjent nie przychodzi na wizyte=nie ma zadnych punktow). Wykonanie/niewykonanie kontraktow czy nadwykonania, o czym sie slyszy jesli dyskutujemy o leczeniu szpitalnym, zalezy od wielu czynnikow, i to nie jest temat na ten post. Nalezy jeszcze dodac, ze NFZ limituje swiadczenia w czasie, np. placi za leczenie prochnicy konkretnego zeba raz na rok+1 dzien, usuniecie kamienia nazebnego raz na rok+1 dzien, a nie np. co 3-6 miesiecy, kiedy moga byc kliniczne wskazania.
 
magi, 25.04.2016 10.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój syn 15 lat miał kanałowo robioną jedynkę i dwójkę zapłaciłam na NFZ 190,00 zł
 
ja, 05.04.2016 16.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponieważ mama skorzystała z plomby swiatloutwardzalnej a ta jest platna.
 
????, 30.03.2016 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rolnicy płacą dużo mniejsze składki zdrowotne od normalnych pracowników, dlatego suma z ubezpieczenia w razie wypadku i tak jest stanowczo za wysoka i przysługujące usługi również powinny być mniejsze.
 
LUSia, 30.03.2016 18.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
plomby amalgamatowe są wycofane już dawno w wielu krajach , co na to normy UNIJNE????
 
obywatel II, 15.03.2016 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niestety panie/pani obywatel, dzisiejsza władza uczy wyciągania na potęgę pieniędzy które pochodzą od osobo pracujących i płacących wszystkie składki tak ze bezrobocie nie zmaleje, poziom edukacji nie wzrośnie tylko lubi chorych(zdrowych) i szczęśliwych(patologicznych) rodzin wielodzietnych przybędzie. Witamy w europie środkowej w miejscu zwanym RP
 
następne »
strona 1 z 10
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał...

więcej

20834

Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność? Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność?

To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli...

więcej

14521

SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny? SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z...

więcej

14383

SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia...

więcej

12316

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

U Pani uzasadniona byłaby wizyta w poradni genetycznej w celu omówienia wskazań i badań genetycznych w kierunku predyspozycji do wystąpienia raka piersi/jajników.

Jest szansa na zniknięcie torbieli. Mała, jak u Pani, torbiel prosta poza obserwacją nie wymaga żadnego leczenia, w tym operacyjnego.

Kłykciny mogą dotyczyć także śluzówek jamy ustnej. Sugeruję wizytę u dermatologa w celu wykonania badania przedmiotowego.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.