Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

92 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 27.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 92)
magi, 25.04.2016 10.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój syn 15 lat miał kanałowo robioną jedynkę i dwójkę zapłaciłam na NFZ 190,00 zł
 
ja, 05.04.2016 16.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponieważ mama skorzystała z plomby swiatloutwardzalnej a ta jest platna.
 
????, 30.03.2016 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rolnicy płacą dużo mniejsze składki zdrowotne od normalnych pracowników, dlatego suma z ubezpieczenia w razie wypadku i tak jest stanowczo za wysoka i przysługujące usługi również powinny być mniejsze.
 
LUSia, 30.03.2016 18.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
plomby amalgamatowe są wycofane już dawno w wielu krajach , co na to normy UNIJNE????
 
obywatel II, 15.03.2016 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niestety panie/pani obywatel, dzisiejsza władza uczy wyciągania na potęgę pieniędzy które pochodzą od osobo pracujących i płacących wszystkie składki tak ze bezrobocie nie zmaleje, poziom edukacji nie wzrośnie tylko lubi chorych(zdrowych) i szczęśliwych(patologicznych) rodzin wielodzietnych przybędzie. Witamy w europie środkowej w miejscu zwanym RP
 
tissol, 10.03.2016 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rolnicy płacą składkę tak jak wszyscy ! Mało tego, w niektórych sytuacjach przysługuje im mniej niż zwykłym pracownikom ! Np. w razie śmierci w efekcie wypadku przy pracy rodzina rolnika ma otrzymać 70 000, a rodzina pracownika 85 000. Życie rolnika jest o 15 tys. mniej warte. Tak samo rolnik otrzymuje niższy zasiłek chorobowy. Po więcej przykładów odsyłam do kodeksów...
 
krus, 07.03.2016 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rolnicy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale ignorant nadal się będzie upierał, że nie.
 
mirka, 28.02.2016 23.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A nieprawda! Właśnie 6 dni temu moja mama (75 l.) kolejny raz zapłaciła za plombę "białą" 100 zł - plombowany ząb to jedynka, a dentysta w placówce stomatologicznej z umową z NFZ. Miasto - Lublin, ul. Zana, firma medyczna (ze stomatologią) na "Ż".
 
gość, 24.02.2016 09.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego ten apel tylko do ludzi na zwolnieniach, a nie do rządu by wreszcie nakazał płacić składkę zdrowotną rolnikom, którzy też się leczą są na zwolnienia a składki nie płacą
 
obywatel, 13.02.2016 11.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od lat powtarzam bliskim i dzieciom, że nie ma nic DARMO, i tak samo jest w przypadku leczenia z pieniędzy funduszu NFZ. Autorka artykułu pisze o leczeniu za darmo, ale nie spotkałem się jeszcze z lekarzem który za swoją pracę nie wziął by grosza. To, że w dniu wizyty pacjent nie płaci za nią, nie znaczy że nie zapłacił on, ja czy my wszyscy pracujący i płacący składki ZUS, wcześniej. Lekarz który ma podpisaną umowę z NFZ pobiera wynagrodzenie za swoją pracę z funduszu, więc nie pracuje za darmo, zresztą jest to niezgodne z prawem. Proszę więc nie pisać i nie obrażać ludzi stwierdzeniem że dostają leczenie za darmo, ponieważ my wszyscy za nie płacimy. I jeszcze taka prośba do wszystkich osób które przebywają na zwolnieniu lekarskim pomimo iż są zdrowe, te pieniądze które przysyła wam ZUS to są pieniądze wszystkich tych którzy w tym czasie pracują, poświęcają swój czas, niekiedy zdrowie. Zreflektujcie się, pomyślcie o tych wszystkich osobach, sąsiadach, bliskich i tych nieznajomych ,którzy codziennie pracują na wasze lenistwo.
 
następne »
strona 1 z 10
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał...

więcej

11614

Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność? Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność?

To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli...

więcej

8022

SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny? SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z...

więcej

7699

SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia...

więcej

6698

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, kardiomiopatia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Nie zawsze ujawnia się jednak już przy urodzeniu, a często - w zależności od rodzaju - w wieku późniejszym. Natomiast co do kwestii...

Brak miesiączki w przerwie pomiędzy kolejnymi cyklami przyjmowania tabletek może wynikać z różnych przyczyn, na przykład: ciąża, torbie jajnika, działanie niekorzystne samego preparatu.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.