Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

43 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać. Lub leczyć pełnopłatnie.
Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 21.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 43)
Pacjent, 16.12.2014 16.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja wam powiem, za pieniądze ze składek, a wysokość ich z każdym rokiem jest wyższa (ja za ostatni miesiąc zapłaciłem 340zł) lekarze oraz urzędnicy związani ze służbą zdrowia zafundowali sobie socjalizm państwowy. Pensje co miesiąc i stabilna praca w komfortowych warunkach, a pacjent jak przychodzi po leczenie to mu się mówi, że na leczenie jego już nie ma pieniędzy. Tak samo robią inne państwowe służby zbierające pieniądze na swoją działalność, przykładem jest chociażby ZUS i podobne.
 
~ja, 07.12.2014 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Składki każdy z nas płaci od 1.01.1999 roku!
 
zszokowana, 01.12.2014 17.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszystkie zęby od lat lecze u jednego dentyskt.Nigdy nie chciał nic wykonac na NFZ..Kiedy zajrzałam do ZIP okazało się że mój dentysta pobierał ode mnie za kazdą plombę i od NFZ-u. Co Wy na to? Nie zgłoszę na razie do NFZ ale też mam odazę aby dalej korzystac z usług tego pana.
 
Mira, 08.11.2014 13.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Skad wzielas 900 euro na 1 dziecko na miesiac,,kobieto pisz prawde.(00 euro to razem z czynszem i z toba na utrzymaniu.
 
bbbbbb, 28.10.2014 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba mieć dostęp do nieodpłatnego dentysty a później można pogadać , za komuny nie było tyle szczerbatych ludzi co teraz i dzieci z próchnicą, kiedy chciałam szłam i nie było problemu a teraz ten za darmo , reszta odpłatnie. Proteza , chyba jak umrę to dostanę bo taka kolejka, prywatnie zrobisz wszystko tylko nie tędy droga, płacimy przez całe życie składki, po to żeby żyć zdrowo w miarę możliwości.
 
kritzky, 26.09.2014 20.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja najpierw wybije dwie jedynki dentyście. potem niech na nfz wstawi sobie z amalgamatu...skur.......
 
Fred, 10.09.2014 12.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja wyjaśnię. Pije wódkę z dentystami, lekarzami i prokuratorami. Wiesz co sie teraz liczy... Kasa. A żeby mieć dużo kasy to trzeba walki robić. Jak pójdziesz z NFZ i zrobisz wszystko na cacy za darmo, to kto da zarobić dentyście w prywatnej praktyce stomatologicznej? Proste, nie masz kasy chodzisz szczerbaty. Masz kasę masz żeby, a składki są po to by moj wnuk pojechał na wycieczkę do Egiptu. Pozdrawiam
 
Marjan, 27.08.2014 02.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PIĘKNIE PAN TO UJĄŁ. Szacunek w pełnym znaczeniu tego słowa do Pana ....
 
jki, 21.08.2014 20.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po leczeniu kanałowym jedynki na NFZ. Najpierw mała dziurka , a po kilku dniach z bólem leczenie kanałowe. Po leczeniu jeszcze siedząc na fotelu powiedziam, że plomba mi przeszkadza tzn. ząb nie jest gładki o coś zaczepiam językiem. Pani doktor która spóżnila sie 2 godziny ( bo ma małe dziecko) na to, że co ja sobie wyobrażam to tylko plomba na NFZ i tak ma być . Gdybym zapłacila jej 100 zł to byłby lepszy materiał i byłoby gładko. Bardzo grzecznie odpowiedziam, że mam emeryturę 1000 zł , a ona na to że nie muszę do niej przychodzić. Nic na to nie powiedziałam, bo przecież muszę chodzić na NFZ , nie stac mnie na prywatne leczenie, ale wiem że to bardzo nieuczciwa osoba bo tak jak jest napisane wyżej od 1-3 zęba powinna zrobic plombę czy na NFZ czy prywatnie tak samo. Rok temu byłam u niej na zdjęciu kamienia i wtedy zapytała czy na NFZ czy prywatnie , bo na NFZ to będzie ręczne zdejmowanie kamienia , a prywatnie to maszyną. Zrobila to ręcznie , wyszłam z krwawiącymi dziasłami i przez prawie rok miałam z nimi problemu. Jestem starszą osobą i trudno pogodzić się z taką bezwzględnością. Wnuczka powiedziała, że złoży mi pismo o dostęp konta do NFZ bo wiele wskazuje że ta Pani to bardzo słaby i nieuczciwy lekarz. Skoro nie chce przyjmować na NFZ to dlaczego nie zrezygnuje z kontraktu ?
 
Lekarz, 08.08.2014 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapłaciłaś dlatego,że biała plomba tyle kosztuje a srebna plomba jest za darmo.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
eWUŚ: jak potwierdzić swoje prawo do świadczeń NFZ? eWUŚ: jak potwierdzić swoje prawo do świadczeń NFZ?

eWUŚ czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców pozwala tym, którzy są...

więcej

5907

Wypis ze szpitala. Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Ekspert wyjaśnia, kiedy pacjent może podjąć decyzję o wypisie ze szpitala, a kiedy konieczne jest...

więcej

4385

Tabletki poronne. Kiedy lekarz może odmówić przepisania tabletek poronnych i antykoncepcyjnych? Tabletki poronne. Kiedy lekarz może odmówić przepisania tabletek poronnych i antykoncepcyjnych?

Tak, lekarz może odmówić wypisania środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych pacjentowi, jeśli...

więcej

5250

Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność? Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność?

To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli...

więcej

15514

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Warto w tej sprawie bezpośrednio się skontaktować z lekarzem dentystą. Można też zasięgnąć informacji o refundacji leczenia pod narkozą w wybranych gabinetach stomatologicznych. Czy mają podpisaną...

Badany był wycinek, czyli jedynie drobny fragment i tak naprawdę nie wiadomo jak jest w innych miejscach. Może nie ma tam nowotworu albo już jest inwazja. Wszystko będzie wiadomo dopiero po badaniu...

Prawdopodobnie jest to przeczulica skóry. Być może spowodowana uczuleniem, podrażnieniem, nerwobólami. Dolegliwości powinny same ustąpić, gdyby jednak tak się nie stało należy zgłosić się do lekarza...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

W sumie Novoslim jest najlepszy, wcześniej próbowałam inuliny i błonnika ale efekty srednie, nie wiem dlaczego na mnie nie działały to już zielona herbata lepiej a Novoslim bardzo dobry, przemiana materii się reguluje, mniejszy apetyt bardzo łatwo można schudnąć

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.