GPS ułatwia znalezienie zaginionego chorego na alzheimera

2012-05-30 13:17

GPS pozwalający odnaleźć chorego na alzheimera to doskonały przykład tego, jak współczesna technologia może wspierać zarówno chorych jak i opiekunów. Specyfika tej choroby sprawia bowiem, że rodziny często zgłaszają ich zaginięcie. Dzięki technologii GPS dużo łatwiej jest odnaleźć zagubionego chorego.

GPS dla chorych na ALZHEIMERA pomoże ODNALEŹĆ zagubionego CHOREGO
Autor: thinkstockphotos.com Choroba Alzheimera to choroba, które rujnuje życie. Stopniowo odbiera coraz większe jego części.

Zaginięcie to podstawowe zagrożenie dla chorego na Alzheimera. Jest ono tym większe, im częściej chory pozostaje bez ścisłej kontroli. Niestety, permanentny dozór jest zazwyczaj niemożliwy. Wszyscy, nawet najlepsi opiekunowie, mają własne życie i własne obowiązki. Stają więc oni przed niezwykle trudnym zadaniem.

Z pomocą opiekunom przychodzi nowoczesna technologia. Polski zespół specjalistów opracował jeden z pierwszych systemów służących do lokalizacji osób chorych na Alzheimera. GPS Life pozwala na błyskawiczne sprawdzenie miejsca pobytu chorego. Zasada działania owego systemu bazuje na wykorzystaniu sygnału GPS. Lokalizacja chorego z jej użyciem przebiega automatycznie. Za każdym razem gdy opuszcza on wyznaczoną bezpieczną strefę (na przykład dom), system wysyła powiadomienia na telefony opiekunów. Możliwe jest też samodzielne sprawdzenie położenia podopiecznego. Wystarczy wykorzystać do tego celu internet lub telefon. Najważniejszą częścią systemu jest natomiast nadajnik, dzięki któremu precyzyjna lokalizacja jest możliwa. Posiada on dodatkowo przycisk SOS, który umożliwia choremu natychmiastowe wezwanie pomocy.

Pierwsze odnalezienia chorych na Alzheimera za pomocą GPS Life

GPS Life jest projektem nowym, jednak ma już na koncie swoje pierwsze sukcesy. Jak mówią opiekunowie odszukanych osób, stanowił nieocenioną pomoc w akcjach poszukiwawczych. Dzięki niemu przebiegły one wyjątkowo szybko i sprawnie. Zagubione osoby znajdywano zanim cokolwiek im się stało i sprowadzano je bezpiecznie do domów.

Czy możesz cierpieć na nerwicę?

Pytanie 1 z 9
Jak reagujesz, gdy ktoś Cię zrani?