Wziernikowanie jamy opłucnej - badanie płuc i opłucnej

Wziernikowanie jamy opłucnej to badanie, które służy do oglądania powierzchni płuc i opłucnej przy pomocy specjalnego wziernika. Stosuje się je również w celu usunięcia nagromadzonego płynu w jamie opłucnej.

Wziernikowanie jamy opłucnej - badanie płuc i opłucnej
Autor: thinkstockphotos.com Wziernikowanie jamy opłucnej - badanie płuc i opłucnej

Wziernikowanie jamy opłucnej umożliwia lekarzowi obejrzenie powierzchni płuc i opłucnej, a także pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W razie konieczności może on także wprowadzić substancję zapobiegającą ponownemu zbieraniu się płynu w jamie opłucnej.
Na to badanie płuc musisz udać się do szpitala. Przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykonuje trzy małe nacięcia w ścianie klatki piersiowej, przez które wprowadza wziernik do jamy opłucnej oraz narzędzia, a następnie podaje gaz (powietrze).
Po usunięciu wziernika założy ci cewnik w celu usunięcia powietrza wprowadzonego podczas badania i rozprężenia płuc. Może się wtedy zdarzyć, że odczujesz ból. Ponieważ jest to badanie inwazyjne, będziesz po nim miała niewielką ranę. Mogą też zdarzyć się inne powikłania - np. odma opłucnowa, krwawienie do jamy opłucnej lub ściany klatki piersiowej, omdlenie, zakażenie. Będziesz jednak pod opieką szpitalną, więc niczego nie musisz się obawiać.