Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - na czym polega?

Konsultant: prof. nadzw. Leszek Czupryniak, diabetolog, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
15 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna, jest jednym z podstawowych badań wykonywanym u osób, które mają nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub są z grup ryzyka. Test tolerancji glukozy jest też obowiązkowym badaniem dla kobiet w ciąży. Jak przebiega doustny test obciążenia glukozą i jak należy interpretować jego wyniki?

Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna, umożliwia wiarygodne potwierdzenie lub wykluczenie cukrzycy. Jak przygotować się do badania? Jak przebiega test doustnego obciążenia glukozą? Jakie wyniki testu uznaje się za prawidłowe?

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - wskazania

Krzywa cukrowa to badanie, które obowiązkowo wykonuje się u kobiet w ciąży, by sprawdzić, czy nie rozwija się u nich cukrzyca ciążowa. Poza tym powinny go wykonać osoby, u których poziom cukru we krwi na czczo jest nieco podwyższony lub jest w normie, ale lekarz podejrzewa występowanie cukrzycy.

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - przygotowanie do badania

Badanie jest bezbolesne, ale trzeba na nie poświęcić ponad 2 godziny. Przez 3 dni przed wykonaniem testu stosuje się normalną dietę bogatą w węglowodany (przynajmniej 150 g dziennie). Jeśli to możliwe, należy odstawić na 3 dni leki zaburzające gospodarkę węglowodanową (moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne, sterydy).

Ostatni posiłek można zjeść na 12 godzin przed testem. Na 24 godziny przed nim nie należy pić alkoholu, palić papierosów i podejmować wysiłku fizycznego. Aby wynik był miarodajny, ogólny stan zdrowia badanej osoby musi być dobry, bo nawet przeziębienie może go zafałszować.

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - przebieg badania

W przychodni pacjentowi pobiera się próbkę krwi żylnej (do testu nie należy używać glukometrów), z której oznacza się wyjściowe stężenie cukru. Następnie pacjent otrzymuje 75 g glukozy rozpuszczone w 250–300 ml wody, które musi wypić w ciągu 5 minut. Kolejną próbkę krwi pobiera się po 60 minutach, a trzecią po kolejnej godzinie. Czekając na pobranie krwi, pacjent nie może opuszczać przychodni i forsować organizmu.

Ważne

Ważne

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - normy

Prawidłowe stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekraczać 99 mg/dl (5,6 mmol/l), a po 2 godzinach od wypicia glukozy (test doustny) 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - interpretacja wyników

Stan przedcukrzycowy mogą sugerować wyniki 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l), a po 2 godzinach 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l).

Cukrzycę potwierdzają wyniki w 2. godzinie testu od 200 mg/dl (11,1 mmol/l). Cukrzycę można rozpoznać także na podstawie pomiaru poziomu cukru we krwi – gdy wynosi on 126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub więcej, z tym że taki wynik musi być stwierdzony dwukrotnie.

Cukrzyca: objawy i sposoby diagnozowania [wideo]

Polecamy
Jak zdiagnozować cukrzycę? Sprawdzamy poziom glukozy

Jak zdiagnozować cukrzycę? Sprawdzamy poziom glukozy

Poziom cukru (stężenie glukozy) we krwi warto zbadać, jeśli stale męczy cię pragnienie, często korzystasz z toalety, chudniesz, ogarnia ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 15)
SONKA, 05.06.2017 19.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM. GLUKOZA 90 mg (70-105) Glukoza 75g po 2h 140 mg a 75g po 1h 154 mg czy dobry wynik ? prosze odpowiedziec bo się martwie :(( pozdrawiam
 
jj, 20.04.2017 18.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wartości podawane przez laboratoria i lekarzy niewiele wspólnego mają z prawdą jeśli chodzi o cukrzycę!!!!Wg. mnie laboratoria świadomie i celowo zawyżają wyniki.
 
ytus, 15.02.2017 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiedy zadajesz sobie pytanie czy masz cukrzyce już nie czekaj przejdź na dietę .Lekarz nie jest skory do rozpoznania jej zakładając że kombinujesz .Kiedy już jest za późno często mówią że nie stosowałeś się do zaleceń .Pamiętaj trzustkę masz jedną więc dieta nie zaszkodzi a pomoże .
 
Marta, 21.10.2016 16.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój wynik glukozy na czczo 87 ml/dl Po godzinie 170 ml/dl, a po 2: godzinach 160ml/dl. Proszę o interpretację wyników po teście tolerancji glukozy 75 g
 
Tomasz Ż, 14.10.2016 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój wynik glukozy na czczo 105 mg/dl po 2 godz i 75g glukozy wynik 104 mg/dl. Jest dobrze czy źle? Tomasz Ż.
 
Julka 31, 28.06.2016 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich, po badaniu 75 g glukozy po 2 h mialam 180 mg/dl glukoazy we krwi. Dzien przed badaniem bylam zaszczepiona kombinowana szczepionka przeciw odrze/rozyce i swince - czy to moglo wplynac na moj wynik glukozy? Pozdrawiam
 
iwonka, 12.05.2016 18.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na czczo miałam 87 po godz 65 a po 2 godz 85 przy glukozie 75g czy jest to dobry wynik czy za niski prosze o odp
 
atlantick, 21.04.2016 18.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam troszkę sie przstraszylem swoimi wynikami, moze mi ktos cos powiedziec?? Na czczo 102,00 mg/dl po godz 221,00 mg/dl po 2 godz 58,00 mg/dl dzis sie kiepslo czulem kichanie , kaszel czerwone gardlo, mglo to miec wplyw na wyniki??
 
gość, 07.04.2016 22.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wynik w normie, choć wysoki wynik po 1h wskazuje na stan przedcukrzycowy. Powinnaś się obserwować i prowadzić zdrową dietę aby odciążyć trzustkę. Badanie powtórzyć po 30 tyg. obciążeniem 75g
 
laszka8, 08.03.2016 14.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
glukoza na czczo - 104,87 mg/dl glukoza po 1 godz - 240,67 mg/dl glukoza po 2 godz - 116,97 mg/dl Bardzo proszę o interpretację wyników na test tolerancji glukozy - 75 g
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

226

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

192

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

187

PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny? PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być...

więcej

183

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.