CYTOLOGIA cienkowarstwowa (badanie LBC) i test HPV

Polki mogą wykonywać dokładniejsze niż dotychczas badania cytologiczne polegające na analizie molekularnej najgroźniejszych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Cytologia cienkowarstwowa (LBC) wychwytuje zmiany, które zwykła cytologia może pominąć.

CYTOLOGIA cienkowarstwowa (badanie LBC) i test HPV
Autor: thinkstockphotos.com CYTOLOGIA cienkowarstwowa (badanie LBC) i test HPV

Skuteczną formą walki z nowotworem jest przeprowadzanie regularnych badań. W przeciągu ostatnich 50 lat umieralność na tę chorobę wyraźnie spadła w krajach, w których wzrósł odsetek kobiet systematycznie korzystających z działań profilaktycznych. Wczesna diagnoza pozwala na wyeliminowanie rozwinięcia się raka szyjki macicy. Podstawą działań profilaktycznych są klasyczne badania cytologiczne.
Zwykła cytologia wymaga jednak badań uzupełniających, ze względu na dość niską czułość testu, wynoszącą 60%. Oznacza to, że u 4 na 10 kobiet nieprawidłowe komórki w szyjce macicy nie zostają wykryte. Od niedawna w Polsce dostępna jest tzw. cytologia na podłożu płynnym (LBC) odznaczająca się nawet dwukrotnie większą dokładnością.

- Badanie LBC cechuje się dużo wyższą wykrywalnością szkodliwych komórek oraz zezwala na przeprowadzenie dodatkowych testów z tej samej próbki. W krajach o najbardziej rozwiniętej opiece zdrowotnej cytologia cienkowarstwowa zastępuje metodę klasyczną. Udostępnienie tego badania polskim pacjentkom to nasz wielki sukces i krok do przodu w zakresie medycyny profilaktycznej – mówi Michał Meller z Ogólnopolskiej Sieci z Laboratoriów Medycznych Diagnostyka.
Nowością na naszym rynku jest badanie wirusa HPV oparte o analizę DNA oraz mRNA. Zaletą testu HPV mRNA jest możliwość przeprowadzania go u pacjentek w każdym wieku. Jest to również najczulszy test na obecność rakotwórczych zmian spowodowanych przez infekcję brodawczaka. Wykonuje się go w razie niepokojących wyników cytologii. Wynik badania pozwala na określenie, czy zakażenie niesie ryzyko rozwinięcia się nowotworu. Co istotne, istnieje możliwość wykonania tych badań bezpłatnie, dzięki refundacji NFZ. W tym celu należy udać się do lekarza dysponującego odpowiednim kontraktem i możliwością wysyłania próbek do laboratorium.
HPV jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych wirusów na świecie. Występuje około 100 jego odmian, z czego większość jest nieszkodliwa. Szacuje się, że nawet 8 na 10 osób ulega zakażeniu w trakcie swojego życia. W większości przypadków infekcja ustępuje samoistnie zwalczona przez mechanizmy obronne organizmu. Nie zmienia to jednak faktu, że zakażenie wirusem brodawczaka jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową na świecie. W grupie ryzyka znajdują się wszystkie osoby aktywne seksualnie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 630 milionów ludzi zetknęło się z wirusem HPV. Przewlekłe infekcje spowodowane przez najgroźniejsze typy brodawczaka wywołują aż 95,6% wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy.