Cytologia - jak odczytać wyniki cytologii w systemie Bethesda?

23 komentarze

Odebrałaś wynik badania cytologicznego i zamiast dobrze znanych ci grup masz niezrozumiały opis? To nowy sposób podawania wyniku cytologii (system Bethesda) – pomożemy ci go zrozumieć.

Cytologia jest w pełni wiarygodnym badaniem wykrywającym wszelkie zmiany w szyjce macicy – od łagodnych stanów zapalnych po raka szyjki macicy. Jednak ta wiarygodność zależy zarówno od sposobu przeprowadzenia badania, jak i opisu jego wyniku. Do niedawna wynik podawany był w pięciostopniowej skali Papanicolau. Ta klasyfikacja uważana jest już jednak za niewystarczającą, ponieważ określenie grupy cytologicznej nie dostarcza ginekologowi wszystkich informacji, które są bardzo istotne dla dalszego postępowania. Dlatego Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikację, która powszechnie nazywa się systemem Bethesda. Ten nowy sposób opisywania wyników cytologii jest rekomendowany także przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Cytologia - jak przygotować się do badania

Po raz pierwszy cytologię powinnaś wykonać między 20. a 25. rokiem życia lub wkrótce po rozpoczęciu współżycia seksualnego i powtarzać ją co rok – chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Na badanie najlepiej zgłaszać się w pierwszej połowie cyklu, 4–5 dni po miesiączce (i nie później niż 4–5 dni przed kolejna). Jeśli stosowałaś jakieś środki dopochwowe (także antykoncepcyjne) lub irygacje, musisz odczekać co najmniej 3 dni, a w ciągu 2 dni poprzedzających cytologię powinnaś powstrzymać się od współżycia. Stosując się do tych prostych zasad, zmniejszasz ryzyko zafałszowania wyniku badania. Ale wiarygodność wyniku w równym stopniu zależy od prawidłowego sposobu pobrania materiału, który potem zostanie poddany analizie laboratoryjnej. Prawidłowego, czyli za pomocą specjalnej szczoteczki. Zwróć na to uwagę, bo niestety w wielu gabinetach próbkę pobiera się wciąż wacikiem czy szpatułką. Tymczasem jedynie szczoteczka pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale również z kanału szyjki – a to właśnie w tym miejscu rozwija się aż 70 proc. nowotworów tego narządu.

Wyniki cytologii w systemie Bethesda

Na wynik cytologii musisz poczekać od tygodnia do 10 dni. Coraz częściej jest on podawany nie w dobrze znanej pieciostopniowej skali Papanicolau, ale w nowym opisowym systemie Bethesda (niektóre pracownie analityczne przedstawiają wyniki jednocześnie w obu systemach). Przede wszystkim informuje on, czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny cytologicznej – to znaczy, czy ilość pobranych do badania komórek była wystarczająca i czy w próbce znajdują się komórki z kanału szyjki macicy. Dalej następuje stwierdzenie, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie, a potem dokładny opis stwierdzonych zmian – czyli określenie rodzaju zakażenia i ewentualnych zmian naprawczych, zmian w komórkach nabłonka i obecności innych nieprawidłowych komórek. W każdym przypadku wynik cytologii powinnaś pokazać ginekologowi.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 07.11.2014 19:22
IV grupa to rak szyjki przedinwazyjny - trzeba się szybko leczyć, ale podobno rokowanie są dobre
Nie zarejestrowany, 26.09.2014 19:49
Witam. Byłam na badaniu kontrolnym, nie mam żadnych objawów, upławów itp. a tu niestety wyniki mam złe. Cytologia ocena LSIL, reakcja cytohormonalna : późna lutealna, biocenoza pochwy : Lactobacillus. Kolposkopia : tarcza pokryta śluzem, ujście zewnętrzne lekko szparowate po EC, granica nabłonkowa : TZ1, po wtórnym zabieleniu: leukoplakia bryłowa, po płynie Lugola: jod ujemny o ostrych granicach. Wspomnę,że jestem jeszcze przeziębiona i osłabiona, bo przechodziłam na początku tygodnia grypę, czy mój stan zdrowia może mieć wpływ na te wyniki? Rok temu miałam robioną cytologię wyszła grupa II bez zmian nabłonkowych i miałam wymrazaną nadżerkę. Proszę o wytłumaczenie mi tych wyników, bo powiem szczerze,że lekarz za dużo mi nic nie powiedział, tylko kazał się zgłosić na badanie DNA hpv. Z góry dziękuje
 

Opisowe wyniki cytologii:

  • Cytologia prawidłowa - w opisie zaznaczone są tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego – endocervix, co wskazuje, że wynik jest prawidłowy, odpowiada dawnej grupie I.
  • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - w opisie znajdują się komórki prawidłowe i nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który z dużym prawdopodobieństwem może ustąpić samoistnie.
  • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - w opisie są zaznaczone komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym. Taki wynik odpowiada dawnej grupie II.
  • AGUS/ASCUS. Wynik nieprawidłowy - w opisie zaznaczone są komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Jednak nie ma jeszcze nieprawidłowych komórek, z których mogą powstawać nowotwory.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik nieprawidłowy. Oznacza to, że w rozmazie pojawiły się pojedyncze komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym i odpowiada dawnej grupie III.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstawać nowotwory.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Chodzi o twoje życie

U kobiet, które regularnie wykonują cytologię, zmiany nowotworowe wykrywane są w najwcześniejszym stadium (tzw. rak przedinwazyjny), co daje stuprocentową gwarancję wyleczenia. Niestety, Polki nie lubią się badać, czego dowodzi fakt, że mimo zaproszeń na darmową cytologię zgłasza się na nią niespełna 10 proc. kobiet. Dlatego w niechlubnej statystyce zachorowalności na raka szyjki macicy nasz kraj zajmuje drugie miejsce w Europie. Codziennie na ten nowotwór umiera 5 Polek. A dzięki systematycznie wykonywanej cytologii można by uratować aż 4 z nich!

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 24.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 23)
Ania, 11.01.2014 19.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja odebrałam wynik z cytologii i wyszło mi że mam mierny stan zapalny, leukocytoza oraz pojedyncze nietypowe komórki nabłonkowe. I oczywiście od lekarza nic nadzwyczajnego się nie dowiedziałam, a na moje zapytanie czy grozi mi nowotwór nie uzyskałam odpowiedzi. I teraz już całkiem zgłupiałam - nie wiem czy mam się bać czy nie?
 
mk, 29.11.2013 17.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przeciez to tylko zapalenie bakteryjne a nie jakas kila czy rzezaczka ktore sa grozniejszymi chorobami przenoszonymi droga pliowa, BV moglas zarazic sie wszedzie np w toalecie, czy tez Twoj partner (lub Ty) nieprawidlowo dba o higiene (i nie mowa tutaj o niemyciu sie tylko np o nieprawidlowym myciu - tak jak w przypadku kobiet - myc nalezy sieod przodu do tylu zeby nie przenosic bakterii z okolic odbytu do pochwy i cewki moczowej-nnie kazda kobieta o tym wie), moze nosisz zbyt obcisle spodnie, dodatkowo ja palisz papierosy to jestes bardziej narazona. BV ma zwiazek z nieprawidlowa flora bakteryjna pochwy (a pochwa ma swoja naturalna flore bakteryjna a w przypadku BV jest ona zaburzona) - wystapuje wtedy zmniejszona ilosc paleczek kwasu mlekowego - jedz jogurty z probiotykami
 
alka, 29.11.2013 17.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"czy powinnam się obawiać jeżeli w badaniu cytologicznym wyszły mi nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego - nie można wykluczyć H-SIL?" Sprawdzić powinnaś i podejść do tematu poważnie - nie martw się na zapas, bo to tylko pogarsza sprawę, ale nie lekceważ tego.
 
mk, 29.11.2013 17.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do lekarza idź a nie na forach pytasz! Tutaj tylu speców bez medycznego wykszt. że na pewno się dowiesz....
 
mk, 29.11.2013 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście że gdzieś indziej jest inaczej! To jak Panią potraktowano przechodzi ludzkie pojęcie! Takich pseudofachowców należy zgłaszać, bo przynoszą nam wstyd i tracimy przez nich zaufanie pacjentów! Mam nadzieję, że wszystko potoczy się w Pani przypadku dobrze - proszę się nie zrażać, mam nadzieję że trafi Pani na odpowiednie osoby, które pomogą. Położna
 
Ola, 17.10.2013 06.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uważam, że powinno się zgłaszać takie zachowania. Nie należy pozwolić innym ludziom (czy to lekarz czy nie lekarz) na takie traktowanie. Im więcej skarg i reakcji na takie traktowanie, tym większa szansa, że coś się zmieni. Tutaj jest link http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/skarga gdzie zgłaszać takie zachowania. Ma pani prawo jako pacjentka wcześniej wiedzieć czy będzie znieczulenie, czy nie. Myślę, że trafiła pani na rakarza, który absolutnie nie rozumie kobiety i uważa, że to jest babska fanaberia. Bardzo współczuję i życzę dużo zdrowia
 
roza, 02.10.2013 01.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, od ponad 6 lat mieszkam w Londynie i co dwa lata dostaję list od lekarza, że powinnam stawić się na cytologię lub jakieś inne badania (lekarz rodzinny i ginekolog). Właśnie wczoraj miałam robioną cytologię. Badanie robiła mi kobieta, bardzo przyjemna, życzliwa i nie odczułam żadnego bólu ani stresu.
 
Elżbieta-warmińsko-mazurskie, 11.08.2013 19.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chcę zapytać kobiety, które tak jak ja miały robioną cytologię w ramach programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy - jak zostały potraktowane. Nie chce mi się wierzyć, by gdzie indziej mogło być tak jak w Olsztynie. Mój wynik cytologii nie był prawidłowy i zostałam skierowana do Szpitala Miejskiego w Olsztynie do dalszej diagnostyki-kolposkopii z weryfikacją histopatologiczną. Zgodnie z tym, co powiedział mi wcześniej mój lekarz, zostałam umówiona do szpitala na badanie pod narkozą. Kiedy zadzwoniłam dzień wcześniej, by dopytać o szczegóły, dowiedziałam się, że mam przyjechać innego dnia i nie będę miała narkozy, a tylko znieczulenie miejscowe. Pielęgniarka zaprosiła mnie na fotel ginekologiczny i przywiązała mi stopy. Na moje zdziwienie i pytanie po co to, skoro będę miała znieczulenie, powiedziała, że zaraz przyjdzie lekarz i wyjaśni. Pan, a nie pani doktor jak mówiono mi wcześniej, orzekł, że żadnego znieczulenia nie będzie, gdyż jest to badanie z programu. Badanie było bardzo bolesne i długie. Mówiłam, że nie mogę wytrzymać i jest mi słabo, na co pielęgniarka przytrzymała mi mocniej nogi. A ja zemdlałam z bólu. Nie uprzedzono mnie również wcześniej, że będę mocno krwawić. Zostawiono mnie na fotelu ginekologicznym, żebym doszła do siebie, bo nie miałam siły wstać. Jak doszłam do siebie, poproszono, żebym wyszła z oddziału i poczekała sobie na korytarzu, aż mi się polepszy. Nikt do mnie nie wyjrzał i nie zaproponował wody, mimo że był ponad 30-stopniowy upał. Wyszłam ze szpitala i powlokłam się do najbliższego Mac Donalda, płacząc całą drogę z upokorzenia i bólu. Czy gdzie indziej też tak jest?
 
Iza, 03.02.2013 16.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Drogie Panie w Szczecinie na Reduty Ordona22/1 przyjmuje prof.dr.hab. Pan Stanisław Różewicki. Oczywiście przyjmuje prywatnie,jest to najmilszy i najlepszy lekarz jakiego wcześniej znałam. Wizyt,badanie cytologiczne,usg i badanie piersi,kosztuje jedyne 70zł. Polecam Pana Dr. jest przesympatyczny i naprawdę zna się na wszystkim.Dzięki niemu nie musiałam jechac na pobranie biopsji,gdzie wcześniejszy mój dr.wymyślił że mam mięśniaka na macicy... Ale na szczęście po wizycie u Dr.Różewickiego okazało się że nic na macicy nie mam:) Polecam!!!!
 
zlosnicapl, 04.01.2013 23.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, W dniu dzisiejszym odebrałam wyniki cytologii. Rozpoznanie wg systemu bethesda A. Jakość preparatu: Odpowiedni do oceny. B. Ocena ogólna: Nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego I.Czynniki infekcyjne (mikroorganizmy): infekcja o cechach bacterial vaginosis II. Inne zmiany nienowotworowe (odczynowe i naprawcze): Nie stwierdza się III. Komórki nabłonka płaskiego: Prawidłowe IV. Komórki nabłonka gruczołowego: Prawidłowe Rozmaz odpowiada wg Papanicolaou: grupa II Moja Pani Doktor że mam tzw. BV i przepisała mi tabletki dopochwowe Gynalgin i kazała przyjść 26 lutego. Z tego wszystkiego tak mnie zamurowało, że nawet nie zapytałam czy mogłam tym zarazić męża i czy powinien się zbadać? Mam jednego partnera i strasznie mnie męczy skąd mogłam się tym zarazić? Prośba o szybką odpowiedź. Prośba o odpowiedź ponieważ strasznie mnie to męczy i się denerwuję.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CHOLESTEROL - jakie są NORMY cholesterolu? CHOLESTEROL - jakie są NORMY cholesterolu?

Poziom cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników - diety, aktywności fizycznej, ogólnego stanu...

więcej

26220

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

26026

Test na HIV - gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo? Test na HIV - gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo?

W Polsce 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV nie wie, że są nosicielami wirusa. Wśród zakażonych...

więcej

26307

CYTOLOGIA – nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie musi oznaczać najgorszego CYTOLOGIA – nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie musi oznaczać najgorszego

Nieprawidłowy wynik cytologii nie musi oznaczać najgorszego. Rak szyjki macicy rozwija się bowiem...

więcej

28296

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Niestety, w powyższej sprawie wiele zależy od postępowania urzędniczego w NFZ. Oddział Wojewódzki NFZ istotnie doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Listopad 24, 2014

Ja już od 3 miesięcy stosuję tabletki z acai . Jest kilka preparatów na rynku z tym składem, ale z opinii w internecie wynika, że Acai Berry 900 jest najlepszy i najbezpieczniejszy (oryginalna strona tutaj > http://goo.gl/6UEeqp) , dlatego postanowiłam go przetestować. Pierwsze kilogramy...

data

Listopad 23, 2014

Witam, szukam opinii o occie jabłkowym Ojca Mateusza na odchudzanie. Ktoś stosował na odchudzanie? Podobno lepszy pod względem jakości niż inne dostępne octy. Ma dużo pozytywnych opinii, ale ja szukam takich na odchudzanie. Czy ktos stosował i może coś napisać? odchudzanie octem...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.