Tabletki "po": jak działają i ile kosztują?

maska dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
Konsultant: dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
58 komentarze
Autor: Anna Jakimiuk

Tabletka "po" to często jedyna metoda, by uniknąć ryzyka niechcianej ciąży. Stosuje się ją po niezabezpieczonym stosunku albo kiedy antykoncepcja zawiodła. Pigułka "po" dostępna jest bez recepty. Aby ją kupić, wystarczy mieć ukończone 15 lat. Jak działają tabletki EscapelleellaOne?

[AKCJA PARTNERSKA: ZAKOCHAJ SIĘ BEZPIECZNIE]

Pękła wam prezerwatywa? A może w przypływie namiętności daliście się ponieść chwili i nie pomyśleliście o zabezpieczeniu? W awaryjnej sytuacji, aby uniknąć stresu, sięga się po antykoncepcję postkoitalną - to tzw. tabletka "po" stosunku.

Antykoncepcja dzień po

Pigułki "po" mają zapobiegać ciąży po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Ważne jest, aby zażyć je jak najszybciej, bo w takiej sytuacji liczy się czas. Największą skuteczność osiąga się, kiedy pigułka zostanie przyjęta do 24 godzin po stosunku. Po tym czasie jej działanie zostaje obniżone.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek "po", zawierających inne substancje aktywne: levonorgestrel i octan ulipsrystalu, różniących się czasem działania. Najpóźniej tabletkę z levonogestrelem (Escapelle) można przyjąć 72 godziny (3 dni) od współżycia, a tabletkę z octanem uliprystalu (ellaOne) - 120 godzin czyli do 5 dni po stosunku. Znaczna różnica w maksymalnym czasie przyjęcia różnych tabletek wynika z odmiennych mechanizmów działania antykoncepcyjnego obu substancji.

Tabletki "po" dostępne bez recepty

W Polsce bez recepty można kupić jedynie ellaOne. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest ukończenie 15-tu lat. Escapelle natomiast jest do kupienia wyłącznie na receptę. W większości krajów europejskich recepta nie jest wymagana i po tabletki "po" można udać się bezpośrednio do apteki.

Jak działa Escapelle?

Escapelle zawiera substancję czynną levonorgestrel (jest to syntetyczny progestagen, wykorzystywany jako aktywny składnik środków antykoncepcyjnych). Jeśli tabletka zażyta zostanie w pierwszej dobie od stosunku, jej skuteczność wyniesie 99%. W sytuacji wystąpienia wymiotów do 3 godzin od połknięcia pigułki, zaleca się przyjęcie jeszcze jednej tabletki.

- Zawarty w tabletce "po" hormon może zahamować owulację, jeśli tabletka została przyjęta jeszcze przed jajeczkowaniem. Dodatkowo hormony, niezależnie od tego, kiedy została przyjęta tabletka, wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy, utrudniając implantację zarodka. Escapelle nie zadziała, jeśli doszło już do zagnieżdżenia zarodka. Przy czym warto zaznaczyć, że tabletka "po" nie ma w takim przypadku działania poronnego - tłumaczy doktor Barbara Grzechocińska, ginekolog endokrynolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tabletki z levonorgestrelem nie będą skuteczne, jeśli proces implantacji zarodka już się rozpoczął. Kiedy levonorgestrel zostanie przyjęty zbyt późno, nie zadziała poronnie. Wręcz przeciwnie – podtrzyma ciążę.

Ważne! Antykoncepcja "po" zabezpiecza tylko przed ciążą z tego stosunku, który odbył się przed zażyciem preparatu.

Ważne

Ważne

14 lutego 2016 roku rząd przyjął projekt ustawy, według którego tabletka "po" ellaOne będzie dostępna jedynie na receptę. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ustawa wejdzie w życie. Przedstawiciele rządu tłumaczą tę decyzję względami bezpieczeństwa: "Wydawanie leku na receptę to procedura, która ma na celu zapewnienie pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa farmakoterapii. Tymczasem obecnie już bardzo młode osoby (nawet po 15. roku życia) mogą bez kontroli lekarskiej kupić i stosować ten środek" - mówi oficjalny komunikat zamieszczony na stronie Ministerstwa Zdrowia.

ellaOne została dopuszczona do obrotu na terenie Unii Europejskiej w 2009 roku. W styczniu 2015 roku Komisja Europejska wydała zezwolenie na sprzedaż pigułki "po" bez recepty.

Jak działa ellaOne?

EllaOne to tabletka antykoncepcyjna zawierająca octan uliprystalu, przeznaczona do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułki te mają działać poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Substancja czynna ellaOne, czyli octan uliprystalu, łączy się z receptorami, z którymi zwyczajowo w reakcję wchodzi progesteron, hamując w ten sposób owulację. Dodatkowo substancja aktywna może doprowadzić do zmian w wyściółce macicy, utrudniając zagnieżdżenie się zarodka.

EllaOne należy zażyć jak najszybciej po stosunku płciowym (maksymalnie do 120 godzin po stosunku - 5 dni). Trzeba jednak pamiętać, że im później tabletka zostanie przyjęta, tym bardziej zmniejsza się skuteczność jej działania. Nie należy także stosować preparatu wielokrotnie w tym samym cyklu miesiączkowym.

Tabletkę można przyjąć z posiłkiem lub bez posiłku, a jeśli w ciągu 3 godzin po przyjęciu pigułki ellaOne wystąpią wymioty, powinno się przyjąć kolejną tabletkę.

Uwaga! Preparat nie powoduje przerwania istniejącej ciąży.

To ci się przyda

To ci się przyda

Ceny dostępnych w Polsce tabletek "po":

Escapelle (koszt 35-55 zł),

ellaOne (koszt 90-120 zł).

Niepożądane skutki antykoncepcji "po"

  • ból głowy,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • krwawienia i plamienia acykliczne.

Jak często można stosować antykoncepcję "po"?

Antykoncepcja "po" może być stosowana jedynie w sytuacjach awaryjnych i nie można uważać jej za jedną z metod antykoncepcyjnych. Zażycie tabletki po uzasadnione jest tylko w przypadku:

  • pęknięcia prezerwatywy;
  • popełnienia błędu w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych - kiedy zapomniano o przyjęciu więcej niż 3-ech tabletek antykoncepcyjnych;
  • seksu bez zabezpieczeń;
  • gwałtu.

- Kilkakrotne przyjęcie tabletki „po”, w liczbie większej niż to podaje producent, oprócz wymienionych już wyżej działań niekorzystnych, może mieć istotny wpływ na pojawienie się zaburzeń hormonalnych i całkowicie rozregulować cykl miesiączkowy - przestrzega doktor Barbara Grzechocińska.

Tego nie rób

Tego nie rób

Yuzpe - metoda postkoitalna

Tańszą opcją antykoncepcji po stosunku jest Yuzpe. To metoda polegająca na przyjęciu dużej dawki hormonów w postaci tabletek antykoncepcyjnych. W porównaniu do przyjęcia tabletki "po", jest bardziej niebezpieczna ze względu na duże prawdopodobieństwo powikłań zdrowotnych, czasem nawet bardzo poważnych.

Zobacz na czym polega metoda Yuzpe

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.02.2017

Komentarze (1 - 10 z 58)
Adi, 01.01.2017 20.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy tabletke moze kupic w aptece mezczyzna? Czy musi byc obecna kobieta?
 
Bożena, 27.10.2016 17.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uwaga! Preparat nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Jeżeli już jestem w ciąży to po jakiego grzyba miałabym po stosunku zażywać tabletkę i placić za nią
 
Ona, 20.09.2016 01.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W komentarzach spodziewałam sie znaleźć coś na temat tabletek i ich działania a nie umoralniacze. Jestem dorosła kobietą, mężatką, matką i nie uważam ze musimy miec kolejne dziecko z powodu pękniętej prezerwatywy. Ale tez nie uważam sie za "dziwkę" dlatego ze podczas stosunku z moim własnym mężem ta prezerwatywa pękła. Wypadek jak każdy inny. A może tak zwani "obrońcy zycia" chodzą i nakłuwają?
 
chronię kobiety, 19.08.2016 20.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak ja czytam bzdury, które piszą "ludzie chroniący życie" to zastanawiam się czy debili sieją. Jesteście bandą kretynów, żywa, myśląca kobieta jest dużo ważniejsza niż jakiś zarodek.
 
Facepalm, 19.08.2016 02.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do : AnnaN, 16.02.2016. Co TY za głupoty pieprzysz ?! Najpierw przeczytaj uważnie CAŁY artykuł , dowiedz się JAK DZIAŁA tabletka " po " - a dopiero potem się wypowiadaj. Coś to Ty może i brałaś , ale wątpliwe że 3 razy tabletkę "po " , albo jesteś na tyle głupia żeby brać leki bez wiedzy o ich działaniu. Co? - Nie wiesz czy jest Twoim pierwszym dzieckiem? To coś Ty robiła ze swoim życiem KOBIETO ?
 
MTSZKNP, 31.03.2016 17.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Antykoncepcja jest w gruncie rzeczy śmieszna. Dorośli ludzie zachowują się jak dzieci. Wszystko ma być jak najwygodniejsze dla mnie, choćbym działał wbrew naturze. To uleganie instynktom niczym nie wyróżnia człowieka od zwierzęcia. Czysty egoizm. Seks ma być tylko przyjemnością i rozładowaniem podniecenia. Nie mówię tu już o niszczeniu jednego z elementów zdrowia człowieka jakim jest płodność. Ale każdy robi jak chce... Sam nie jestem święty, tym bardziej w sprawach seksualności, więc nie mam tutaj zamiaru nikogo pouczać, czy tym bardziej osądzać. Chcę tylko podzielić się moją refleksją... Firmy farmaceutyczne najpierw zarabiają olbrzymie sumy na antykoncepcji, a potem, gdy taka kobieta jest bezpłodna a zapragnie "mieć" dziecko, na metodzie in-vitro, przy okazji której niszczone są istoty ludzkie. Kapitał nie ma sumienia i poczucia wstydu, jest ślepym narzędziem i kumuluje się w tych dziedzinach życia, w których człowiekowi jest najciężej nad sobą zapanować, jak np. seksualność. Ludzie od swoich początków robili najgłupsze rzeczy. Niestety taka jest niezmienna kondycja człowieka. Tyle tylko, że teraz nie ma już prawie żadnych zahamowań. Kiedyś liczył się chociaż rozsądny głos Kościoła, dziś zagłuszony przez urągający inteligencji prymitywny jazgot me(n)diów... Nasza cywilizacja łacińska się kończy niestety... Pozdrawiam.
 
Tomek65536, 16.03.2016 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Okazuje się, że Biblia wcale nie zakazuje antykoncepcji. O samych metodach technicznych regulacji ciąży mówi co prawda bardzo niewiele, ale podaje więcej powodów do uprawiana seksu, niż tylko spłodzenie potomstwa. Można o tym przeczytać w Encyklopedii biblijnej: http://www.biblijny.net/encyklopedia/antykoncepcja.html
 
AnnaN, 16.02.2016 00.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nikt nas nie wie w którym momencie życia dziecko otrzymuje duszę, kiedy zaczyna być pełnoprawnym człowiekiem. Żaden naukowiec nie udowodnił, że nie jest to zaraz po poczęciu. Tak, nikt nie udowodnił, że dwie złączone komórki nie są już dzieckiem. Chcemy być tacy wyzwoleni i światowi. Zapominamy tylko zwrócić uwagę na to, że ta nowoczesność, najczęściej niesie za sobą jedynie zło. Trzy razy wzięłam pigułkę po. Czy to lepsze niż aborcja? Hmm... W przypadku gdyby doszło do poczęcia, jest to dokładnie to samo. Z jednej strony mogę mieć nadzieję, że tak się nie stało. Z drugiej, całe życie będę się nad tym zastanawiać. Całe życie w niepewności i naprawdę wielkim smutku. Kiedy przytulam swoją małą córeczkę, zastanawiam się czy ona naprawdę jest pierwsza... Tabletki wczesnoporonne to takie samo zło, jak aborcja. Poczucie winy pozostanie we mnie na zawsze. Zastanówcie się 10 razy zanim zdecydujecie się na ten krok. Potem nie ma odwrotu, potem jest tylko żal...
 
ciocia, 27.01.2016 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
trzeba po prostu uświadamiac młodzież ze istnieja rózne metody antykoncepcji. Moja 18-letnia siostrzenica od lekarza dostała Belare, jako najmniej inwazyjne i łyka. lepsze to niż niechciane dziecko.
 
Megi, 23.11.2015 06.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma nic piękniejszego, jak rodzicielstwo świadome. Nie ma szczęśliwszych dzieci od tych, które są oczekiwane i kochane. I tu brakuje odpolitycznionej edukacji młodzieży!!! Lansuje się za to zachowania przypisane zwierzętom, czyli róbta co chceta. im wcześniej i więcej - tym lepiej! w takich okolicznościach tabletka dzień "po" musi być dozwolona (nawet gdyby była wczesnoporonna), gdyż powoływanie na świat dzieci, które po narodzeniu są okrutnie katowane i mordowane, bo niekochane - to jest dopiero barbarzyństwo. Szkoda również, że tak wiele emocji wywołuje cud poczęcia, natomiast cud narodzin jest coraz częściej udziałem samotnej, przerażonej młodziutkiej matki, bez mieszkania, bez godnych środków do życia... A co ma do tego polityka i ekonomia...? długo można by wymieniać. Dlatego polegajmy na własnym rozsądku!
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Tabletki "po": jak działają i ile kosztują? Tabletki "po": jak działają i ile kosztują?

Tabletka "po" to często jedyna metoda, by uniknąć ryzyka niechcianej ciąży. Stosuje się ją po...

więcej

1017

Tabletka ellaOne – jak działa, czy jest skuteczna i kto nie powinien jej stosować. Odpowiedzi na najczęstsze pytania Tabletka ellaOne – jak działa, czy jest skuteczna i kto nie powinien jej stosować. Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Tabletka ellaOne, czyli tzw. antykoncepcja "dzień po", w naszym kraju dostępna jest bez recepty...

więcej

610

Owulacja - objawy. Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja? Owulacja - objawy. Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja?

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to moment w cyklu miesiączkowym kobiety kiedy może dojść do...

więcej

524

Metody antykoncepcji: spirala czyli wkładka domaciczna zwykła i hormonalna Metody antykoncepcji: spirala czyli wkładka domaciczna zwykła i hormonalna

Wkładka domaciczna (popularna spirala) to metoda antykoncepcji zalecana przez ginekologów przede...

więcej

514

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przedwczesne dojrzewanie płciowe jest poważnym problemem i radzę nie zwlekając zgłosić się do endokrynologa pediatry. Nie zawsze przyczyną jest guz wydzielający hormony. Czasami zaburzenia wynikają z...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.