Siarka: właściwości. Siarka na włosy, trądzik, stawy i nie tylko

2015-02-02 15:15

Siarka to pierwiastek o wyjątkowych właściwościach. To właśnie dzięki siarce skóra wygląda zdrowiej, włosy są lśniące i mocne, a paznokcie nie łamią się tak szybko. W związku z tym siarka znalazła zastosowanie m.in. w kosmetyce. Sprawdź, jaką jeszcze rolę pełni siarka w organizmie, jak rozpoznać jej niedobór i gdzie szukać tego cennego pierwiastka.

Siarka: właściwości i źródła
Autor: Shutterstock Jaką rolę pełni siarka w organizmie, jak rozpoznać jej niedobór i gdzie szukać tego cennego pierwiastka.

Spis treści

  1. Siarka na skórę, włosy i paznokcie
  2. Siarka na reumatyzm i zwyrodnienie stawów
  3. Siarka na chorą wątrobę
  4. Siarka - objawy i skutki niedoboru
  5. Siarka - dawkowanie
  6. Siarka - objawy i skutki nadmiaru

Siarka to pierwiastek mineralny, który zajmuje czwarte miejsce w hierarchii makroskładników niezbędnych człowiekowi do życia. Nic dziwnego - siarka pełni wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie. Siarkę można znaleźć w kwasie glutaminowym, który jest niezbędny dla układu nerwowego i mózgu, heparynie - związku chemicznym obniżającym ciśnienie krwi - i insulinie - hormonie regulującym poziom cukru we krwi. Siarka jest także podstawowym składnikiem keratyny - białka skóry włosów i paznokci, oraz kolagenu, który odpowiada za młody wygląd skóry.

Siarka na skórę, włosy i paznokcie

Nie bez powodu siarkę nazywa się "pierwiastkiem piękności". Siarka odgrywa ogromną rolę w procesie regeneracji naskórka, a co za tym idzie - hamuje starzenie się skóry. Jest także pomocna w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, twardzina. Między innymi z tego powodu siarka znalazła zastosowanie w balneologii (kąpielach leczniczych). Podczas takiej kąpieli siarka rozmiękcza i złuszcza naskórek, co sprawia że do tej pory sucha skóra  staje się miękka i sprężysta. Siarka potrafi także walczyć z zakażeniami bakteryjnym, pasożytniczymi i grzybiczymi skóry.

Siarka jest także podstawowym składnikiem białka skóry, włosów i paznokci, w związku z tym odpowiada za ich kondycję. To właśnie m.in. od siarki zależy, czy włosy są lśniące, a paznokcie mocne. Warto wiedzieć, że siarka jest jednym ze składników szamponów przeznaczonych do włosów tłustych, z łupieżem oraz skóry głowy skłonnej do podrażnień (występuje w nich zwykle w postaci solanki siarczkowej ze źródeł mineralnych uzdrowisk). Tego typu szampony bardzo dokładnie złuszczają i oczyszczają skórę głowy i włosy z łoju, zanieczyszczeń oraz łupieżu. Ponadto włosy stają się dobrze odżywione.

Siarka na reumatyzm i zwyrodnienie stawów

Siarka działa przeciwzapalnie, ułatwia regenerację chrząstki i przywraca sprawność stawów, w związku z tym w postaci wspomnianych kąpieli siarczkowych jest stosowania pomocniczo w leczeniu licznych chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych - przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, rwy kulszowej i barkowej. Ponadto kuracja wodami siarczkowymi sprawdzi się po urazach narządu ruchu, np. po zwichnięciach, lub po operacjach ortopedycznych.

W Polsce z bogatych źródeł siarkowych słyną kurorty Busko-Zdrój, Solec-Zdrój i podkrakowskie Swoszowice.

Siarka na chorą wątrobę

Siarkę zaleca się przyjmować także przy kuracjach odtruwających wątrobę, ponieważ zwiększa wydzielanie kwasów żółciowych oraz wiąże nikotynę i metale ciężkie w związki, które są wydalane z organizmu. Pomaga również wątrobie w usuwaniu toksyn wydzielanych przez nadmiernie namnażające się w organizmie grzyby, w związku z tym sprawdzi się także w przypadku grzybicy ogólnoustrojowej.

Siarka - objawy i skutki niedoboru

Niedobór siarki doprowadza do pogorszenia się kondycji włosów, skóry i paznokci. Włosy twardnieją i zaczynają wypadać, paznokcie stają się łamliwe, a skóra traci jędrność i blask. Ponadto niedobór siarki objawia się obniżeniem nastroju, zmęczeniem i uczuciem niepokój, ponieważ pierwiastek ten, wraz z fosforem i manganem, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i mózgu. Jednak jednym z  najbardziej widocznych objawów niedoboru siarki jest ciemny pierścień na brzegu tęczówki oka.

Poza tym przy niedoborze siarki potrzebne organizmowi minerały (magnez, krzem, sód, mangan, wapń, żelazo, jod, chlor i potas) są trudno przyswajalne, dlatego może wystąpić ich niedobór.

Warto wiedzieć, że do niedoboru siarki mogą się przyczynić nie tylko błędy żywieniowe. Do deficytu tego pierwiastka w organizmie może dojść w przebiegu chorób, takich jak: uszkodzenie toksyczne i wirusowe wątroby, gorączka reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, choroba wieńcowa, a także po zawale mięśnia sercowego. Napromienianie jonizujące również może się przyczynić do niedoboru siarki.

Siarka - dawkowanie

Jak przekonują specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, dzienne zapotrzebowanie na siarkę nie zostało ustalone. Uważa się, że jeżeli zostanie pokryte zapotrzebowanie na białko, to pokryte jest także zapotrzebowanie na siarkę. W związku z tym można przyjąć, że normy spożycia siarki są takie same, jak normy spożycia białek.

Siarka - objawy i skutki nadmiaru

Nie są znane objawy i skutki nadmiaru tego pierwiastka w organizmie. Siarka nie stanowi zagrożenia toksycznego, gdyż jej nadmiar jest łatwo usuwany z moczem.

To ci się przyda

Siarka - źródła w pożywieniu

Najlepsze źródła siarki to produkty wysokobiałkowe – mięso i podroby, jaja, mleko. Ponadto sporo tego pierwiastka można znaleźć w cebuli i czosnku. Nie brakuje jej także w takich produktach, jak owies, groch, kapusta, kalafior, brokuły, chrzan, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha, karczochy. Z owoców najwięcej jej zawierają morele, awokado i truskawki.