Co robić w przypadku UGRYZIENIA przez zwierzę lub UKĄSZENIA przez pająka, skorpiona, żmiję

2013-05-09 11:54

Ukąszenie pająka, skorpiona czy żmii może zepsuć wakacje w egzotycznym kraju. Jeśli wybierasz się na urlop tam, gdzie możesz spotkać jadowite gady, skorpiony, pająki, miej się na baczności. Ich ugryzienia mogą się skończyć tragicznie. Bądź szczególne ostrożna podczas egzotycznych podróży - na środku pustyni lub w dżungli dostęp do fachowej pierwszej pomocy może być trudny. Co robić w przypadku ugryzienia przez dzikie zwierzę lub ukąszenia przez pająka, żmiję czy skorpiona?  

Co robić w przypadku UGRYZIENIA przez zwierzę lub UKĄSZENIA przez pająka, skorpiona, żmiję
Autor: thinkstockphotos.com Ukąszenie pająka, skorpiona czy żmii może zepsuć wakacje w egzotycznym kraju. Jeśli wybierasz się na urlop tam, gdzie możesz spotkać jadowite gady, skorpiony, pająki, miej się na baczności. Ich ugryzienia mogą się skończyć tragicznie. Bądź szczególne ostrożna podczas egzotycznych podróży - na środku pustyni lub w dżungli dostęp do fachowej pierwszej pomocy może być trudny. Co robić w przypadku ugryzienia przez dzikie zwierzę lub ukąszenia przez pająka, żmiję czy skorpiona?

Ukąszenie przez pająka, skorpiona czy żmiję może mieć groźne konsekwencje. Nie lepiej sprawa wygląda, gdy na końcu świata pogryzie cię dzikie zwierzę. Jeśli w pobliżu nie ma ośrodka, w którym natychmiast udzielona ci zostanie pomoc, musisz wiedzieć jak należy się zachować, by zminimalizować skutki urazu.

Ugryzienie grożące wścieklizną - pierwsza pomoc

Koniecznie omijaj zwierzęta śpiące, walczące ze sobą, przymilające się o coś do jedzenia. Uciekaj od tych, które choć dzikie, nie boją się ludzi i sprawiają wrażenie oswojonych. Lepiej zawsze zakładaj, że zwierzę jest chore na wściekliznę. Lekceważenie niebezpieczeństwa może bowiem mieć przykre konsekwencje - nie masz gwarancji, że gdzieś na końcu świata uda ci się trafić do lekarza dysponującego odpowiednią szczepionką przeciw wściekliźnie.
Jeżeli mimo zachowania wyjątkowej ostrożności zostałaś pogryziona przez jakieś zwierzę - rana musi być jak najszybciej przepłukane bieżącą, ciepłą wodą z mydłem lub detergentem. Miejsce ugryzienia musi być płukana przez co najmniej 10-15 minut! Gdy nie masz dostępu do wody bieżącej, musisz poradzić sobie inaczej - przez pięć minut polewaj ranę wodą z wysokości około pół metra. Po płukaniu przyjrzyj się ranie dokładnie i sprawdź, czy nie ma w niej jakichś zanieczyszczeń, np. grudek ziemi. Jeżeli są - musisz je usunąć. Kolejnym krokiem jest założenie jałowego (jeżeli nie masz takiego pod ręką - choćby czystego) opatrunku. Ofiarę koniecznie musi zobaczyć lekarz, który zadecyduje o konieczności podania surowicy przeciwtężcowej i szczepionki przeciwko wściekliźnie.

Jak uniknąć ukąszenia przez żmiję, pająka czy skorpiona?

W Polsce jedynym jadowitym gadem jest żmija zygzakowata, w cieplejszych stronach gadzia rodzina jest zdecydowanie większa. Przed atakiem gada ochroni cię przestrzeganie kilku zasad. Pamiętaj, by nie chodzić do lasu lub dżungli, a także po nasłonecznionych polanach w odkrytych klapkach lub sandałach. Bardziej odpowiednie są w takich okolicznościach kalosze lub zakryte buty z porządną, grubą podeszwą. Zamiast buszować po zaroślach lub wędrować na przełaj, lepiej zawsze trzymaj się utartych dróg lub ścieżek. Pod żadnym pozorem nie zaglądaj do jam w ziemi, nie grzeb w rozpadlinach ani nie podnoś kamieni. Podczas egzotycznych wędrówek lepiej trzymaj się z daleka od zaklinaczy węży. W tropikach przed położeniem się spać sprawdź, czy w łóżku nie ma nieproszonego towarzystwa, a rano, zanim założysz - strzepnij ubranie i buty.

Ukąszenie przez żmiję, pająka lub skorpiona - pierwsza pomoc

Osoba ugryziona przez pająka, skorpiona, żmiję lub węża podejrzanego o jadowitość musi szybko otrzymać surowicę przeciwjadową. Pokąsanego należy koniecznie położyć (krążenie krwi zwolni i opóźni wchłanianie jadu) i podawać mu do picia ciepłe napoje. Warto także unieruchomić kończynę, w którą nastąpiło ugryzienie i odtransportować do lekarza. Zakładanie opaski uciskowej jest o tyle niebezpieczne, że gdy będzie za ciasna - zrobi więcej szkody niż pożytku. Natomiast jeżeli wiesz, że w ciągu 2-3 godzin nie uda ci się dotrzeć do lekarza załóż ją. Robi się to zawsze powyżej miejsca ugryzienia. Gdy dotarcie do lekarza przedłuża się, a kończyna puchnie, możesz założyć drugą opaskę, powyżej pierwszej. Gdy minie około 2 godz., a ty nadal jesteś bardzo daleko od lekarza, musisz postarać się pozbyć jadu. W tym celu należy rozciąć rankę na długość około 3 mm, rozchylić ją i odsysać jad rozgrzaną bańką, kieliszkiem lub innym naczyniem o niewielkiej średnicy. Odsysanie należy kontynuować przez około 30 minut - przez ten czas chory musi leżeć.