Co się dzieje z ciałem, gdy uderzy w nie piorun? Niezwykłe figury na skórze

2020-06-18 13:26 Katarzyna Hubicz

Chociaż ryzyko tego, że trafi cię piorun jest niewielkie, to jednak istnieje. Takie trafienie nie zawsze jest śmiertelne. Zawsze jednak pozostawia po sobie ślady na skórze: bądź w postaci mniej lub bardziej rozległych oparzeń, bądź jako niezwykłe wzory, zwane figurami Lichtenberga. Zobacz, jak wyglądają.

Uderzenie pioruna to kontakt z olbrzymią ilością energii - prąd elektryczny w piorunie ma natężenie 10.000 do 200.000 A. Temperatura w rdzeniu pioruna wynosi zaś około 8 tys. st. C.

Właśnie dlatego ci, w których piorun trafił bezpośrednio, przeżywają to spotkanie niezwykle rzadko: większe szanse na przeżycie mają osoby trafione pośrednio, tzn. wtedy, kiedy piorun uderzył w obiekt znajdujący się w pobliżu, a jego energia "musnęła" ciało.

Osoba, w którą trafił piorun, traci przytomność. Na skutek takiego uderzenia może dojść do złamań, uszkodzeń kręgosłupa, rdzenia nerwowego, zatrzymania krążenia, upośledzenia funkcji wielu narządów. Poparzeniom ulega również skóra - nie tylko w efekcie samego uderzenia, lecz również dlatego, że po trafieniu pioruna bardzo często zaczyna palić się ubranie.

Niekiedy na skórze osób rażonych piorunem pojawiają się tzw. figury Lichtenberga (od nazwiska Georga Christopha Lichtenberga, który opisał je jako pierwszy). To rany, układające się w charakterystyczny wzór rozgałęzionych drzew. Mają kolor brunatny lub czerwony i są efektem uszkodzenia znajdujących się pod skórą naczyń włosowatych.

Niekiedy są niewielkie, jednak mogą również pokrywać większą część ciała.  Zazwyczaj są widoczne przez kilka dni, czasem tygodni.

 W sieci można znaleźć wiele zdjęć osób, które przeżyły uderzenie pioruna, i których ciała przez pewien czas zdobiły takie wzory. 

Zobacz, jak wyglądają:

Niekiedy ślady po uderzeniu pioruna są dużo jaśniejsze - tak, jak na poniższych zdjęciach:

Kilkanaście kolejnych przykładów widać również na poniższym filmie: 

Wzory wypalane w skórze przez uderzenie pioruna zainspirowały artystów - Figury Lichtenberga to również nazwa popularnego wzoru wypalanego w drewnie. Zobacz, jak powstają: 

Jak zachować się w trakcie burzy? Doradza kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE