Figura Lichtenberga. Co się dzieje z ciałem, gdy uderzy w nie piorun?

2021-08-18 7:25
piorun
Autor: Getty Images

Chociaż ryzyko tego, że trafi cię piorun jest niewielkie, to jednak istnieje. Takie trafienie nie zawsze jest śmiertelne. Zawsze jednak pozostawia po sobie ślady na skórze: bądź w postaci mniej lub bardziej rozległych oparzeń, bądź jako niezwykłe wzory, określane jako figura Lichtenberga lub wzory Lichtenberga. Zobacz, jak wyglądają.

Uderzenie pioruna to kontakt z olbrzymią ilością energii - prąd elektryczny w piorunie ma natężenie 10.000 do 200.000 A. Temperatura w rdzeniu pioruna wynosi zaś około 8 tys. st. C.

Właśnie dlatego ci, w których piorun trafił bezpośrednio, przeżywają to spotkanie niezwykle rzadko: większe szanse na przeżycie mają osoby trafione pośrednio, tzn. wtedy, kiedy piorun uderzył w obiekt znajdujący się w pobliżu, a jego energia "musnęła" ciało.

Osoba, w którą trafił piorun, traci przytomność. Na skutek takiego uderzenia może dojść do złamań, uszkodzeń kręgosłupa, rdzenia nerwowego, zatrzymania krążenia, upośledzenia funkcji wielu narządów. Poparzeniom ulega również skóra - nie tylko w efekcie samego uderzenia, lecz również dlatego, że po trafieniu pioruna bardzo często zaczyna palić się ubranie.

Niekiedy na skórze osób rażonych piorunem pojawia się tzw. figura Lichtenberga (od nazwiska Georga Christopha Lichtenberga, który opisał je jako pierwszy). Niekiedy figury te określane są również jako wzory Lichtenberga. To rany, układające się w charakterystyczny wzór rozgałęzionych drzew. Mają kolor brunatny lub czerwony i są efektem uszkodzenia znajdujących się pod skórą naczyń włosowatych.

Wzory Lichtenberga zwykle są niewielkie, jednak mogą również pokrywać większą część ciała. Zazwyczaj są widoczne przez kilka dni, czasem tygodni.

W sieci można znaleźć wiele zdjęć osób, które przeżyły uderzenie pioruna, i których ciała przez pewien czas zdobiły takie wzory.

Zobacz, jak wyglądają:

Czytaj też: Jak zachować się w czasie burzy? 15 zasad, które musisz znać

Niekiedy ślady po uderzeniu pioruna są dużo jaśniejsze - tak, jak na poniższych zdjęciach:

Kilkanaście kolejnych przykładów widać również na poniższym filmie: 

Wzory wypalane w skórze przez uderzenie pioruna zainspirowały artystów - Figury Lichtenberga to również nazwa popularnego wzoru wypalanego w drewnie. Zobacz, jak powstają: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.