Czy jesteś uzależniony od cukru? Rozwiąż test i sprawdź

Cukier zaliczany jest do substancji uzależniających, podobnie jak nikotyna czy inne używki. Wstępuje niemal we wszystkich produktach, w różnych ilościach. Nic więc dziwnego, że produkty z dużą zawartością cukru mogą przyczynić się do uzależnienia. Czy masz kontrolę nad spożywaniem cukru? A może nie wyobrażasz sobie dnia bez czegoś słodkiego? Przekonaj się, rozwiązując ten krótki test.

Czy jesteś uzależniony od cukru? Rozwiąż test i sprawdź
Autor: Getty Images

WHO zaleca, by dzienna ilość cukru w naszej diecie nie prekraczała 10% zapotrzebowania energetycznego. Cukier spożywany w nadmiarze może mieć negatywny wpływ na organizm. Ma duży wpływ na samopoczucie, sylwetkę, kondycję skóry, włosów i paznokci, florę bakteryjną jelit, stan nerek, odporność, układ krążenia... i wiele innych.

Najbardziej niebezpiecznym cukrem jest sacharoza, czyli biały cukier. Składa się on z glukozy i fruktozy. Niebezpieczeństwo związane z sacharozą polega na tym, że jest ona często ukryta w różnych produktach, w tym w mięsie, sokach, gotowych daniach itd. Dlatego często jemy go nieświadomie.

Cukier wykazuje właściwości podobne do innych środków odurzających, dlatego tak łatwo jest się od niego uzależnić. Cukier wywołuje przyjemne odczucie smakowe, które zapewnia krótkotrwałe odczuwanie rozkoszy naszemu organizmowi. Wszystko dlatego, że po spożyciu cukru podnosi się poziom serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia.

Uzależnienie polega na tym, że po krótkiej chwili przyjemności mamy ochotę na więcej, dlatego "musimy" dostarczać kolejne porcje słodkich produktów. Czy masz kontrolę nad spożywaniem cukru? A może czujesz, że jesteś na drodze do uzależnienia? Odpowiedz na pytania i sprawdź.

Czy jesteś uzależniony od cukru?

Pytanie 1 z 11
Czy słodzisz kawę lub herbatę?