Czy grozi ci jaskra?

Konsekwencją jaskry jest pogorszenie widzenia i stopniowa, nieodwracalna utrata wzroku. Wczesne zdiagnozowanie jaskry zwiększa szanse na uratowanie wzroku i zatrzymanie postępowania choroby. Koniecznie zrób test i sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Czy grozi ci jaskra?
Autor: Thinkstockphotos.com

Jaskra to podstępna choroba oczu. Jak wygladają jej objawy? Brakuje skrajnych części obrazu, pojawiają się mroczki lub jasne obwódki wokół źródeł światła, pojawiają się trudności z adaptacją do widzenia w ciemności, pacjent cierpi na bóle głowy. Istotą choroby jest zwykle podwyższone ciśnienie śródgałkowe, spowodowane nadmierną produkcją cieczy wodnistej albo zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym.

Przyczyny jaskry nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, że sprzyja jej wiek powyżej 35. roku życia, krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie, niskie ciśnienie tętnicze, migreny i stres, a także skłonności genetyczne. Na rozwój jaskry mają też wpływ zmiany w naczyniach wywołane przez miażdżycę lub cukrzycę. Częściej jaskra atakuje kobiety. Zwykle dotyczy obu oczu jednocześnie.

W leczeniu jaskry podaje się krople obniżające ciśnienie w oku, a także leki poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. W przewlekłej chorobie z zablokowaniem kąta przesączania (miejsce odpływu cieczy) wykonuje się zabiegi laserowe likwidujące "zaporę". Czasem konieczna jest operacja, która polega na wycięciu części tkanek i utworzeniu nowych dróg odpływu.

Dzięki krótkiemu testowi sprawdzisz, czy znajdujesz się w grupie osób podatnych na zachorowanie na jaskrę.