Czy cierpisz na zespół jedzenia nocnego?

Zespół jedzenia nocnego opisywany jest jako odrębne zaburzenie z pogranicza zaburzeń odżywiania się, zaburzeń snu oraz zaburzeń aktywności dobowej. Niewinne podjadanie wieczorami nie zawsze musi oznaczać chorobę. Jednak co w przypadku, gdy jedzenie nocą przejmuje nad nami kontrolę?

Czy cierpisz na zespół jedzenia nocnego?
Autor: Getty Images
Chirurgiczne leczenie otyłości

Zespół jedzenia nocnego po raz pierwszy został opisany w roku 1955 przez A. I. Stunkarda. Jest to schorzenie polegające na niekontrolowanym sięganiu po żywność w godzinach nocnych. Na zespół nocnego jedzenia cierpi 1,5% populacji dorosłych. Schorzenie to stwierdza się głównie u osób otyłych (u 6-14% osób z otyłością i u 8-42% osób z otyłością olbrzymią).

Jednak nie zawsze główną przyczyną jest otyłość. Zespół jedzenia nocnego może być także wynikiem innych chorób, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, cukrzyca, depresja oraz bulimia. Czynnikiem sprzyjającym podjadaniu nocą może być także długotrwały stres.

Obawiasz się, że możesz cierpieć na zespół jedzenia nocnego? Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy to schorzenie może dotyczyć również ciebie.

Zespół jedzenia nocnego

Pytanie 1 z 11
Czy zauważyłeś, że przyjmujesz większe ilości pokarmu wieczorem i/lub w nocy niż w ciągu dnia?