Nie bój się wizyty u PSYCHIATRY - zobacz, o co może zapytać cię lekarz

Czujesz, że życie wymyka ci się spod kontroli. Nie możesz spać, jeść? Dręczą cię lęki? Nie masz siły i ochoty, by zacząć kolejny dzień? Rozważ wizytę u psychiatry - specjalisty od ludzkiej psychiki. Pamiętaj, że to lekarz jak każdy inny.

W naszym społeczeństwie wciąż dominuje myślenie, że do psychiatry "normalni" nie chodzą. To nieprawda! Psychiatra to ktoś, kto pomoże nam w trudnych, kryzysowych sytuacjach, np. jeśli cierpimy na bezsenność, anoreksję czy bulimię. Ale też gdy nie możemy przeboleć straty kogoś bliskiego. I coraz więcej osób to rozumie. Choć - by korzystać z porady psychiatry - trzeba odwagi. Przecież nie łatwo przyznać się do problemu, a jeszcze trudniej obcego prosić o pomoc. Ale ten specjalista dobrze to rozumie i będzie umiał z nami rozmawiać. Czasem wystarczy kilka wizyt, by zobaczyć cały problem w innym świetle i odbić się od dna. Konsultacji i wsparcia psychiatry często potrzebują też osoby, które mają poważne problemy zdrowotne. Większość chorób, zwłaszcza przewlekłych, może bowiem powodować - i zwykle powoduje - zmiany w psychice.

Posłuchaj o wizycie u psychiatry. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pierwsza wizyta u psychiatry

To przede wszystkim rozmowa, do której warto się przygotować. Trzeba będzie opowiedzieć o sobie i o swoich problemach. Kiedy się zaczęły, czym się objawiają, czy wpływają np. na sen, łaknienie, pamięć. Lekarz z pewnością dostosuje pytania do problemu, który będzie starał się wspólnie z tobą rozwiązać. Pojawią się też pytania pozornie niezwiązane z twoimi kłopotami, ale dla lekarza odpowiedź na nie może odgrywać ogromną rolę. Nie zdziw się więc, gdy zapyta o dom rodzinny, dzieciństwo, wiek szkolny, dojrzewanie, życie zawodowe i osobiste. Czasem może poprosić też o rozmowę kogoś z twoich bliskich.

Ważne

Zaburzenia psychiczne mogą być wywołane m.in. przez: ostre zakażenie, np. dur brzuszny, zatrucie, np. alkoholem metylowym, tlenkiem węgla, olejami technicznymi, niedobór tlenu, leki (np. sterydowe czy niektóre obniżające ciśnienie sprzyjają powstawaniu depresji), niedobory witamin (np. brak B1 występujący u alkoholików prowadzi do psychozy; niedobór B2 powoduje obniżenie nastroju, spowolnienie psychoruchowe; zbyt mało witaminy B12 wywołuje senność, a nawet urojenia i otępienie), przedawkowanie witamin (za dużo wit. A odpowiada za nadmierną pobudliwość emocjonalną, płaczliwość, utratę łaknienia, nadmiar D powoduje osłabienie, bezsenność, nadwrażliwość zmysłową), przewlekły ból, hałas i wibracje, zabiegi (przyczyna psychoz pooperacyjnych).

Psychiatra - droga do diagnozy

Wielu psychiatrów po wstępnej konsultacji kieruje pacjentów na dodatkowe testy psychologiczne, które pomagają w postawieniu trafnej diagnozy. Lekarz może także poprosić o opinię internistę lub neurologa. Czasem zleca też podstawowe badania krwi, moczu itp., aby uzyskać pełniejszy obraz twojego stanu zdrowia. W wielu przypadkach trzeba też wykonać zdjęcie przeglądowe RTG czaszki lub tomografię komputerową głowy, która jest uważana za najważniejsze badanie neuroradiologiczne. Jego zaletą jest nie tylko dobre uwidocznienie struktur czaszki, przestrzeni płynowych, ale też tkanki mózgowej. W szczególnych przypadkach wykonuje się rezonans magnetyczny mózgowia lub badanie EEG.

Leczenie psychiatryczne

Kiedy diagnoza zostanie już postawiona, co w psychiatrii nie zawsze jest rzeczą łatwą - lekarz zaleca odpowiednie leczenie. Często łączy się terapię farmakologiczną z odpowiednią psychoterapią - indywidualną lub grupową. Czasami wystarcza wybór jednej metody.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Koko
|

Lyśka, ja Cię zupełnie rozumiem. ;) Bo jakim cudem osoba z fobią społeczną ma gdzieś zadzwonić by umówić się na wizytę, a co gorsza w ogóle udać się na to wizytę. Tylko że w tym momencie trzeba chociaż na chwilę zmienić w sobie ten tok myślenia i powiedzieć sobie "dam radę".

Lyśka
|

To bardzo zabawne, przynajmniej dla mnie, ale będę szła na wizytę z prawdopodobnie fobią społeczną. Nah, błędne koło ;/

stochmialek
|

to chyba strach wywołany strasznym napiętnowaniem psychiatrów i psychologów - przynajmniej u mnie tak było. Bałam się iść do specjalisty bo jak później powiedzieć komuś, że się leczy psychiatrycznie? Ludzie różnie na to patrzą...

kinga
|

Wychodzi na to, że prawie każdy stresuje się przed wizytą u psychiatry, a tu na prawdę nie ma się czego bać. To też jest człowiek, lekarz, który ma za zadanie nam pomóc i na tym się skupia. Sama tez się co prawda denerwowałam przed pierwszą wizytą, ale niepotrzebnie, ponieważ trafiłam na bardzo dobrego specjalistę, który bardzo mi pomógł, nie ma czego się bać ;)

Edyta
|

Nie taki psychiatry zły jak go malują :-). Ja też po tym jak skierował mnie do niego psycholog to się na przemian i bałam i wstydziłam ale okazało się że zupełnie nie potrzebne i że trafiłam nie tylko na świetnego specjalistę ale też po prostu człowieka (jak ktoś jest z Bydgoszczy to w Centrum Medycznym Awimed). Ludzie często robią ten błąd że właśnie ze względu na strach i wstyd odbierają sobie szanse na lepsze życie.

Martaa
|

Naprawdę nie ma się czego bać byłam wczoraj

Martyna
|

Na wizytę u psychiatry nie potrzeba się specjalnie przygotowywać.
Na początku lekarz powinien zrobić mały wywiad odnośnie dolegliwości fizycznych, przebytych chorób itd., które mogłyby spowodować zaburzenia psychiczne. Później rozmowa schodzi zazwyczaj na temat, z którego powodu znalazłeś się w tym, a nie innym gabinecie. Opisujesz swoje problemy, z czym sobie nie radzisz.
Ważne, żeby nie zniechęcać się po usłyszeniu dziwnych pytań, które może zadać psychiatra.
http://catonium.pl/przygoto... psychiatry/

anka
|

Ja jestem po wizycie u psychiatry, nie wiem co będzie, ale chcę rozwiązać problem i żyć!!!

Martyna
|

Ja jestem właśnie przed pierwszą wizytą - idę do psychoterapeutki z ośrodka W relacji (www.wrelacji.pl), mam pierwsze spotkanie w piątek za tydzień :) Ten artykuł pozwolił mi spojrzeć przychylniej na pracę psychologów, psychoterapeutów itd. Teraz pójdę tam z podniesionym czołem ;)

jagoda222
|

pięknie pisze się o leczeniu,pójściu do psychologa czy psychiatry,trzeba tylko chcieć.Rzeczywistość jest zupełnie inna.Jak masz pieniądze idziesz gdzie chcesz,płacisz i masz.Gorzej jest jak nie masz kasy.Ja chciałam skorzystać z porady psychologa,bo miałam taką potrzebę.Przeżywam koszmar,ponieważ dowiedziałam się,że mój mąż mnie zdradza.I co?Daleka droga,aja bez pomocy.Trzeba iść najpierw do psychiatry,jak on zadecyduje to da skierowanie.Psychiatra z reguły nie rozczula się nad pacjentem,pisze receptę na medykamenty i każe brać.O psychoterapii czy psychologu ani nie wspomni.Bierz leki i koniec tak długo jak będzie potrzeba.Jest to leczenie objawu choroby,przyczyna zostaje.Nie wygląda to tak kolorowo jak się pisze.Nie znalazłam telefonu zaufania w trudnej sytuacja,żeby porozmawiać.Może ktoś wie jak przez internet uzyskać takiej porady.Proszę o pomoc mój E-mail edita121260@ gmail.com może sam psycholog będzie miał dobre serce i mnie pomoże,błagam.